Dieta przy kamieniach żółciowych


Dieta przy kamieniach żółciowychDieta i zioła przy kamicy żółciowej

Kamienie żółciowe to dolegliwość, która zdarza się dość często, a szczególnie dotyka kobiety. U wielu osób schorzenie przebiega bezboleśnie, a zaburzenia trawienia, jakie towarzyszą kamicy żółciowej, chory błędnie łączy z niewłaściwą dietą.

Powody, które są odpowiedzialne za powstawanie piasku oraz kamieni w woreczku żółciowym sąd dość różnorodne.

Chyba największe znaczenie ma tutaj niewłaściwa przemiana materii, która prowadzi do zanieczyszczenia całego organizmu  nie wydalonymi lub wydalanymi w zbyt małym stopniu jej produktami.

Uwaga! Osoby, które cierpią na kamienie żółciowe słabo się pocą , często maja problemy z nerkami (nawet o tym nie wiedzą) są ogólnie nerwowe oraz wrażliwe, a w przypadku chorych kobiet – cierpią one na zaburzenia menstruacyjne.

Choroba sprowadza się do osadzania w pęcherzyku żółciowym kamieni, które najczęściej złożone są z cholesteryny, bilirubiny i wapnia, a gdy chcą one opuścić woreczek wraz żółcią, to dochodzi wtedy  zazwyczaj do ataku kolki żółciowej.

Tak jak już pisałem powyżej, osoby chore na kamice żółciową nic nie wiedzą o swoje chorobie.  Dowiadują się o niej gdy dochodzi do ataku koli żółciowej.

Najczęściej uskarżają się jednak na ciężar oraz pobolewanie pod prawą stroną żeber, które czasami promieniują  w stronę kręgosłupa oraz prawej łopatki. Zwykle te objawy są łączone z pewnymi pokarmami, które szkodzą choremu.

Uwaga! Pierwsze objawy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to zaburzenia trawienia (kwaśne odbijania, wzdęcia). Rozpoczęcie właściwego leczenia zabezpiecza w wielu wypadkach przez pierwszym atakiem kolki żółciowej.

Pierwszy atak kolki żółciowej powoduje bardzo silny, przeszywający, rozpierający ból i pojawia się w kilka godzin po zjedzeniu posiłku. Ma się wtedy nudności, temperaturę, może się pojawić żółtaczka, która jeżeli trwa dłużej, to mocz robi się ciemny, a kał białawy.

Uwaga! Są to bardzo ważne objawy, na które należy zwrócić uwagę. Nie leczona lub niewłaściwie leczona kamica żółciowa może doprowadzić do poważnych powikłań.

Jaka dieta przy kamieniach żółciowych?

Należy wyłączyć z diety mięso oraz jego przetwory na 2-3 dni. Potem nie jadać żółtek jaj, śmietany, baraniny, wątróbki.

Jeść dużo jarzyn i owoców. Mięso chude, gotowane., a rzadko pieczone.

Zioła przy kamieniach żółciowych

1) 3 razy dziennie na 30 min. przed głównymi posiłkami trzeba wypić 1/2 filiżanki mikstury, którą robi się z czystej oliwy z oliwek, soku z 6 cytryn oraz wywaru z korzeni pietruszki ogrodowej. (Do 0,5 l oliwy z oliwek dodaje się sok z 6 cytryn, a następnie wywar z 25 dag korzenia pietruszki w 1 litrze wody, gotowany przez 30 min., a następnie przecedzony i połączony z poprzednimi składnikami).

Miksturę może być przechowywana w lodówce.

2) Na 10 min. przed głównymi posiłkami trzeba wypić pół filiżanki wywaru z korzeni goryczki żółtej, ziela podróżnika, kwiatu kocanki piaskowej, ziela skrzypu polnego, liści mięty pieprzowej, kwiatu nagietka lekarskiego, szyszek chmielu i ziela piołunu. (Po 50 g każdego ze składników dokładnie wymieszać. Następnie 4 pełne łyżki mieszanki zalewa się 1 litrem wrzącej wody i dodaje się 1 łyżkę siemienia lnianego, 1 łyżeczkę nasion anyżu. Gotuje się to na małym ogniu pod pokrywką 25 min. Przecedzić).

3) Na 2 godziny przed każdym głównym posiłkiem należy połknąć 1 łyżeczkę cukru z dodatkiem 4 kropel olejku terpentynowego. Jeśli nie toleruje się olejku terpentynowego, to można spożyć kawałek białego wosku pszczelego wielkości grochu. Cukier z olejkiem terpentynowym lub wosk pszczeli trzeba popić 1/2 filiżanki wywaru ziołowego jak w punkcie 2.

Jak ocalić pęcherzyk żółciowy przed wycięciem?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

9 myśli na temat “Dieta przy kamieniach żółciowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.