Dolegliwości wątroby


Dolegliwości wątrobyJak pomóc wątrobie?

Wątroba to największy nasz narząd, a do tego jest bardzo pracowity. Pomaga nie tylko w trawieniu, ale unieszkodliwia też toksyny oraz bierze udział w procesach hormonalnych, a także odpornościowych.

Wątroba jest przy tym bardzo odpornym narządem i człowiek musi naprawdę się „napracować”, by zaczęła mu doskwierać, wywołując ból, a także gniecenie pod prawym żebrem. Jednak dyskomfort to nie wszystko.

Wątroba, która choruje przyczynia się do odkładania tłuszczu w pasie, nasila cellulit, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, a także powoduje huśtawkę nastrojów, a przy poważnym schorzeniu jest zagrożone jest nawet nasze życie.

Trzeba więc ją regularnie badać i dbać o nią.

Dieta dla wątroby

Uwaga! Naszej wątrobie  najbardziej szkodzi niezdrowe jedzenie. Tym można jej najbardziej zaszkodzić.

Tak więc, jeśli chce się by nasz wątroba miała dobrą kondycję, to należy koniecznie dbać o to, co znajduje się na talerzu.

Trzeba:

  • ograniczyć tłuszcze zwierzęce, które zmuszają naszą wątrobę do bardzo intensywnej pracy (wieprzowinę i wołowinę zastąpić drobiem bez skóry);
  • każdy kęs jedzenia przeżuwa się powoli, bo to pozwala naszej wątrobie znaleźć czas na wytworzenie żółci, a ona potrzebna jest do trawienia;
  • nie można jeść zbyt dużo świeżego czosnku, który podrażnia wątrobę;
  • codziennie jeść 2 łyżki oliwy, która chroni wątrobę przed toksynami;
  • używać ziołowych przypraw (majeranek, jałowiec, tymianek oraz mięta) ułatwiają trawienie tłuszczów, a (kminek, oregano) regulują dopływ żółci do dwunastnicy.

Używki szkodzą wątrobie

Pamiętaj!  Wszystkie je szkodzą, a to dlatego, ze zawierają one toksyny, z którymi wątroba musi sobie poradzić.

Drinka możesz sobie  od czasu do czasu wypić, ale najbardziej niekorzystnie na wątrobę działają używki przyjmowane regularnie, nawet w niewielkich ilościach ( np. codziennie wypalane papierosy, codzienne wypite małe piwo).

Konieczne badania wątroby

O stanie swojej wątroby przekonasz się wtedy, gdy wykonasz m.in. próby wątrobowe. Jest to badanie z krwi, pozwalające wykryć stłuszczenie, marskość lub wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

Dobrze jest je wykonać  raz w roku, a już szczególnie, gdy przyjmuje się jakieś leki doustnie.

Szczepienia na choroby wątroby

Bardzo dobrym posunięciem będzie zaszczepienie się na wyjątkowo szkodliwe wirusy typu A, B i C,wywołujące zapalenie wątroby.

Uwaga! Wirusy te mogą nieodwracalnie uszkodzić naszą wątrobę.

Mogą być łatwo złapane:

gdy je się nie myte owoce – wirus A

np. u dentysty lub kosmetyczki, a także w czasie transfuzji krwi czy też seksu – wirus B i C.

Przed wirusami A i B można się uchronić dzięki szczepieniu.

Przyjmuje się trzy dawki. Cena jednej od 150 zł.

Radykalne diety szkodzą wątrobie

Nasz wątroba nie luby nadwagi, ale zaszkodzi jej także dieta o zbyt niskiej kaloryczności, bo prowadzi to często do niedoborów pokarmowych.

Brak niektórych substancji (np. białka, tłuszczów roślinnych czy witamin) może być powodem zaburzenia pracy wątroby, a poza tym nagły spadek wagi przyczynia się do zagęszczenia żółci, a to z kolei jest pierwszym krokiem do tworzenia się kamieni żółciowych.

Leki też mogą szkodzić wątrobie

Wszystkie leki prędzej czy później trafiają do wątroby i zostawia w niej toksyny, a są one czasami bardzo szkodliwe i wątroba będzie musiała sobie z nimi poradzić.

Uwaga! Zalecany jest umiar w stosowaniu farmaceutyków.

Gdy nas coś boli, to bierzemy wtedy środek przeciwbólowy, ale nie można zwiększać dawki zalecanej przez producenta, Nie można także wymuszać na lekarzu recepty na antybiotyk, a jeżeli kobieta przyjmuje pigułki antykoncepcyjne, to powinna robić regularnie próby wątrobowe.

Aktywność fizyczna sprzyja wątrobie

Gdy się ruszamy, to nasz wątroba zaczyna wtedy sprawniej wytwarzać żółć, która spływa do woreczka żółciowego, a następnie do dwunastnicy, gdzie strawieniu ulegają białka i tłuszcze zwierzęce.

Żółć jest niezbędna do tego procesu.

Aktywność fizyczna pomaga również zapobiegać zastojom żółci czyli tworzeniu się kamieni żółciowych. Dzięki niej oddala się też widmo otyłości szkodzącej wątrobie.

Wystarczy, że trzy razy w tygodniu poświęci się około godziny na aktywność fizyczną, a zyska na tym cały nasz organizm.

Zioła na wątrobę

Uwaga! Szklanka wody z dodatkiem soku z cytryny, która się wypije na czczo wspomoże prace wątroby.

Pokrzywa – pomaga stymulować wydzielanie żółci przez wątrobę oraz  zapobiega kamieniom żółciowym.

Jak stosować: łyżeczkę suszonych lub świeżych ziół zalać szklanką wrzącej wody i parzyć 10 minut pod przykryciem. Pić w czasie tłustego posiłku.

Karczoch – regeneruje komórki wątroby.

Jak stosować : dwie łyżeczki karczocha zalać 1,5 szklanką wrzącej wody i podgrzewać 15 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Pić 2 razy dziennie po 3/4 szklanki. Stosować długotrwale (co najmniej 3 miesiące).

Krwawnik – pobudza działanie wątroby i korzystnie wpływa na wydzielanie żółci.

Jak stosować: łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku i parzyć 20 minut. Pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki, szczególnie w czasie obfitych posiłków.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Jedna myśl na temat “Dolegliwości wątroby

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s