Zioła stosowane w chorobach wątroby i dróg żółciowych


Zioła stosowane w chorobach wątroby i dróg żółciowychZioła na wątrobę

Choroby wątroby i dróg żółciowych należą do jednych z najczęściej występujących chorób człowieka.

Wątroba to największy gruczoł organizmu, który spełnia równocześnie funkcję magazynu dla materiału pokarmowego ustroju (tzw. glikogen) oraz precyzyjnej fabryki chemicznej ustroju, która jest włączona między dwa układy – trawienia i krążenia.

Jeżeli dojdzie do zaburzeń tego skomplikowanego mechanizmu, to przyczynia się to do licznych chorób, z których przede wszystkim należy wymienić tutaj:

  • niedomagania oraz schorzenia przewodu pokarmowego, a także narządów krążenia (szczególnie serca).

Dzieje się tak dlatego, bo istnieje sprzężenie zwrotne między czynnością wątroby, a sprawnością układu trawienno-krążeniowego. Zbyt długie niedożywienie, niewłaściwa dieta, odżywianie jednostronne, nadmierne jedzenie pokarmów, które bogate są w tłuszcze, białka, nadużywanie alkoholu, używek, ostrych przypraw, silnie solonych, jak także pośpieszne oraz niedokładne rozdrabnianie pokarmów w jamie ustnej – mają pośredni wpływ na zaburzenia czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego, które powodują zmniejszenie produkcji żółci, zaburzenia w jej spływie, nieprawidłowe zagęszczenie, którego efektem jest tworzenie się kamieni przez krystalizację żółci.

Wątroba jest popularnie nazywana „filtrem” dla krwi, a to dlatego, bo pobiera z krwi i przerabia chemicznie składniki pokarmowe zaczerpnięte w jelitach. Następuje też w niej neutralizowanie trucizn, które znajdują się w ustroju i w postaci związków nieszkodliwych są wydalane wraz z moczem. Komórki wątroby wytwarzają żółć, która ścieka do pęcherzyka żółciowego i tam ulega zagęszczeniu.

Podczas trawienia pokarmów, żółć wypływa i w dwunastnicy bierze udział w emulgowaniu tłuszczów pokarmowych.

Uwaga! Wczesne rozpoznanie oraz leczenie zaburzeń czynnościowych ze strony wątroby, a także dróg żółciowych pozwala uniknąć wtórnych komplikacji ze strony przewodu pokarmowego.

Środki roślinne, odpowiednia dieta oraz hydroterapia odgrywają w tym przypadku bardzo ważną rolę.

Napar na problemy z wątrobą i drogami żółciowymi

Według J. Schulza

Skład:

liść bobrka trójlistnego – 25 g
kora kruszyny – 100 g
owoc jałowca – 50 g
ziele krwawnika – 50 g
ziele rdestu ptasiego – 50 g
liść pokrzywy – 50 g
ziele tysiącznika – 25 g
ziele skrzypu – 50 g
korzeń mniszka lekarskiego – 50 g

Przygotowanie: 4 łyżki ziół zalać 3 szklankami wrzącej wody i pozostawić przez noc pod przykryciem. Rano zagrzać i trzymać na malutkim ogniu, nie dopuszczając do wrzenia ok. 10-15 minut.

Pić 3X dziennie na pół godziny przed posiłkami.

Działanie terapeutyczne tej mieszanki wypróbowano już przez wiele lat z nadzwyczajnym skutkiem.

Kuracja sokiem z czarnej rzodkwi na choroby wątroby i dróg żółciowych

Ta sześciotygodniowa kuracja stosowana jest w medycynie ludowej jako środek żółciopędny oraz rozpuszczający kamienie żółciowe (wyjątkiem są tutaj kamienie nierozpuszczalne tym sposobem i w takim przypadku pomóc może tylko operacja).

Uwaga! Badania kliniczne i farmakologiczne potwierdziły skuteczność leczenia schorzeń wątroby i dróg żółciowych czarną rzodkwią.

Kurację należy rozpocząć rano na czczo 100 ml soku z czarnej rzodkwi, zwiększając w ciągu  3 tygodni dawki, dochodzi się do objętości 400 ml dziennie. W ciągu następnych 3 tygodni należy zmniejszać dawki, aż do wyjściowej ilości 100 ml.

Kuracja oliwna na choroby wątroby i dróg żółciowych

Bardzo skuteczna jest także tzw. „kuracja oliwna”, która przyspiesza rozkruszanie kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Codziennie przed snem należy wypić łyżkę surowej oliwy z oliwek i zaraz potem sok z całej cytryny, który miesza się z oliwą.

Praktykować przez 7-9 dni.

Podczas tej kuracji koniecznie trzeba zachować ścisłą dietę i wyłączyć z jadłospisu używki, mięso, jaja oraz pokarmy, które wywołują wzdęcia.

Jeżeli chcemy „wypędzić” mniejsze kamienie lub piasek z pęcherzyka żółciowego, to przez 3 dni rano na czczo trzeba pić 100-200 ml oliwy z oliwek.

Uwaga! Kuracja nie może być stosowana przy ostrych zapaleniach pęcherzyka żółciowego.

Dotyczy to także poprzednich i następującej:

Uciera się żółtko z łyżeczką cukru, 1 łyżeczką soku cytrynowego oraz 1 łyżeczką koniaku. Dodaje stopniowo 150 ml oliwy z oliwek. Tak przygotowaną miksturę pije się małymi łykami w ciągu pół godziny. Następnie trzeba się położyć na ok. 1 godzinę na prawy bok.

Kamienie powinny odchodzić bezboleśnie do przewodu trawiennego i wydalane są wraz z kałem.

Wino na ciężkie zaburzenia wątrobowe

Następny bardzo skuteczny środek przy ciężkich zaburzeniach wątrobowych to wino z jaskółczego ziela, które można znaleźć na rumowiskach i przychaściach. Jego charakterystyczną cechą jest pomarańczowy sok mleczny, który wypływa z rośliny po jej zerwaniu, zielona jest również pod śniegiem.

Przygotowanie lekarstwa: 30 g świeżego ziela wraz z korzeniami moczy się 2-3 godziny w 1/2 l białego wina. Następnie się wyciska i pije kilkakrotnie małymi łykami w ciągu dnia.

Wino pomaga przy żółtaczkach.

Nalewka na kolkę wątrobową i kamienie żółciowe

Przy tych dolegliwościach pomocne jest „wino ziołowe” o następującym składzie:

Po 20 g –

biedrzeniec mniejszy
bluszcz
chmiel
mięta
piołun
rzepik pospolity

Przygotowanie: 3 łyżki ziół zalewa się 1 litrem wina lub moszczu jabłkowego. Podgrzewa się aż do wrzenia i wlewa do termosu. 8-9 razy w ciągu dnia zażywa się po 1 łyżce stołowej ciepłego płynu.

Pomocniczo przy dolegliwościach wątrobowych oraz marskości wątroby stosuje się ciepłe okłady z ziela skrzypu polnego oraz „ziół szwedzkich”

Okłady z „ziół szwedzkich” powinny być stosowane 4 godziny dziennie, a okłady ze skrzypu 2X dziennie 2 godzi. i na noc – na okolice wątroby.

Przygotowanie: zagotować wodę w garnku, zawiesić nad parą w sitku zioła i przykryć. Po jakimś czasie wyjąć ciepły skrzyp, włożyć na gazę i przyłożyć w ciepłym stanie na chore miejsce. Zakryć wełnianym kocykiem oraz poduszką, która zabezpieczy okład przed wystygnięciem. Nie może być uczucia chłodu.

Dieta przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego

Jest ona bardzo ważna przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Powinna ona by c bogata w zasady (alkalia). Dlatego koniecznie trzeba wprowadzić do diety soki, wywary warzywne i zioła, które obfitują w zasady (np. sok z marchwi, buraki czerwone, mniszek lekarski).

Szeroko uwzględnione powinny być również owoce i soki owocowe, ale trzeba unikać wzdymających jarzyn (groch, fasola).

Uwaga! Całkowicie wykluczyć napoje alkoholowe, kawę, ostre przyprawy (oprócz chrzanu).

Unikać należy mięsa, ryb i jaj. Białko powinno być uzupełniane zsiadłym mlekiem i twarogiem, które są źródłem aminokwasów i wapnia. Z tłuszczów wybierać (w małych ilościach) świeże masło, olej sojowy, słonecznikowy lub oliwę z oliwek.

Jednakże przy ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego nie wolno używać żadnych tłuszczów. Niektóre osoby odżywiają się produktami mącznymi (biała mąka, kaszki) i gotowanymi kompotami. Taka dieta nie może odnowić schorzenia i poniekąd zniszczonych tkanek.

Należy stosować dietę, która składa się z produktów zbożowych pełnowartościowych (otręby, mąka razowa), surowych jarzyn i owoców przy pomocy których można uzdrowić chore tkanki.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 🙂

Reklamy

23 myśli na temat “Zioła stosowane w chorobach wątroby i dróg żółciowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.