Ostropest plamisty na regenerację wątroby


ostropest plamistyCo regeneruje wątrobę?

Wątroba to bardzo ważny narząd człowieka, który posiada duże zdolności regeneracyjne, odbudowywania uszkodzonych lub brakujących części. Może nawet w dużej mierze zregenerować się po długotrwałej chorobie.

Najbardziej znane choroby wątroby

Należą do nich:

Niekorzystny wpływ na wątrobę na m.in.:

 • wirus mononukleozy, odry, ospy wietrznej, świnki, cytomegalii, różyczki, a poza tym dużym zagrożeniem jest także nadużywanie alkoholu.

Uwaga! Dla wątroby każdy lek to substancja obca. Dlatego stara się ona ją jak najszybciej zmetabolizować oraz usunąć z organizmu własny kosztem, a będzie to dla nie tym trudniejsze, im dawka tej substancji przekracza jej możliwości.


Wątrobie
szkodzą także antybiotyki, leki zawierające hormony płciowe, niektóre leki przeciwgruźlicze, antyarytmiczne, cytostatyki, witamina A oraz duże dawki paracetamolu.

Przyjmowanie leków przeciwbólowo-przeciwzapalny stosowanych w schorzeniach stawów, kości i układu ruch ma również toksyczne (przewlekłe) działanie na ten narząd (ale nie doraźnie).

Jeżeli będziemy przyjmować zbyt duże dawki leków i je nadużywać, to może to spowodować stłuszczenie wątroby.

Najczęściej nadużywane to:

 • leki przeciwbólowe, uspokajające, nasenne i na przeczyszczenie.

Wątrobie najbardziej szkodzą:

 • antybiotyki, leki przeciwbólowe, niektóre środki antykoncepcyjne oraz przeciwzapalne.

Uwaga! Leki należy stosować z rozwagą.

Szczególnie trzeba uważać przy lekach, które można kupić bez recepty oraz na kontrolowanie ilości zażywanych leków (np. przeciwbólowych).

Uwaga! Dla przykładu: paracetamol występuje na rynku pod różnymi nazwami i może on bardzo łatwo uszkodzić wątrobę, gdy przekroczy się jego dopuszczalną dzienną dawkę oraz wyczerpią się rezerwy glutationu (naturalna odtrutka, która jest produkowana i magazynowana w wątrobie.)

Koniecznie trzeba również pamiętać o tym, by przy problemach wątrobowych nie przyjmować leków przeciwbólowych. Obciążają one wątrobę.

Wszystkie leki, które zażywamy doustnie przejdą przez nasza wątrobę, a niektóre z nich  działają toksycznie. Dlatego należy je przyjmować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Uwaga! Osoby, które cierpią na choroby wątroby muszą bezwzględnie informować o tym fakcie lekarzy, by ci mogli dopasować najmniej szkodliwe leki dla ich wątroby. Należy też dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do leku.

Wątrobie sprzyja kompleks witamin B, bo pobudza on przemianę tłuszczy oraz wyciąg z ziół o tzw. działaniu hepatoprotekcyjnym (ochraniającym komórki wątroby).

Najskuteczniejsze preparaty ziołowe na przewlekłe choroby wątroby

Należą do nich wyciągi z:

 • nasion ostropestu plamistego
 • ziela karczochów.

Maja one działanie hepatoprotekcyjne.

Ostropest plamisty regeneruje i odtruwa wątrobę

Ostropest plamisty to zioło, które zawiera sylimarynę. Jest to substancja zwiększająca zdolności regeneracyjne komórek wątroby, działa zółciotwórczo, przeciwzapalnie oraz odtruwająco.

Uwaga! Preparaty z ostropestu plamistego to silne przeciwutleniacze. Są silniejsze nawet od witaminy E. Chronią one nie tylko wątrobę, ale też cały organizm, a szczególnie mózg przed atakiem wolnych rodników tlenowych.

Według przeprowadzonych w ostatnich latach badań, ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu chorób wątroby. Jest blisko spokrewniony ze słonecznikiem (nawet podobny w smaku) i leczy choroby, które powstały wskutek m.in. w wyniku ostrych i przewlekłych zatruć.

Ostropest plamisty pomaga także:

 • ostrym wirusowym zapaleniu wątroby, marskości czy stłuszczeniach wątroby.

Jego owoce potrafią pobudzić komórki wątroby (hepatocyty) do regeneracji i dzięki temu nawet stan uszkodzonych komórek może ulec poprawie. Stymuluje też powstawanie nowych komórek wątroby i z tego powodu z powodzeniem stosuje się go po uszkodzeniach wątroby, które spowodowane zostały przez substancje szkodliwe oraz  w terapii pomocniczej w wirusowym i przewlekłym zapaleniu wątroby, a także w marskości wątroby.

Owoce ostropestu plamistego (nasiona) zawierają do 2-3% sylimaryny.

Właściwości lecznicze:

 • owoce ostropestu plamistego wykorzystuje się przede wszystkim w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych;
 • odwary i nalewki także przeciw krwotokom  dla wzmocnienia naczyń krwionośnych, dla zwiększenia wydzielania soku żołądkowego, dla ułatwienia wchłaniania składników pokarmowych. W lecznictwie szeroko stosowana jest sylimaryna także przeciw truciznom atakującym miąższ wątroby, np. przy zatruciach grzybami.

Ostropest stosuje się przy takich dolegliwościach wątroby jak m.in.:

 • marskość wątroby;
 • zwyrodnienie tłuszczowe;
 • uszkodzenia spowodowane alkoholem, lekami, narkotykami, innymi substancjami toksycznymi;
 • stany zapalne wątroby i zaburzenia jej czynności;
 •  bóle pęcherzyka żółciowego.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

8 myśli na temat “Ostropest plamisty na regenerację wątroby

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.