Ostropest plamisty działanie


ostropestOstropest plamisty – jak działa?

Owoce ostropestu plamistego zawierają 2-4 % mieszaniny flawonolignanów, które nazywane są sylimaryną. W skład sylimaryny wchodzą:

  • sylibina, sylidiamina i sylikrystyna o podobnej budowie oraz własnościach fizykochemicznych, a także izosylimaryna, 2,3-dehydrosylimaryna, 2,3-dehydrosylikrystyna i tzw. Sylibinomery, czyli oligomeryczne pochodne sylimaryny.

Oprócz tego występuje także  toksyfolina, alkohol dehydrokoniferylowy, kwercetyna, tyramina, histamina, śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, zwłaszcza β-sitosterol, garbniki, białka, cukry (około 21 %) i tłuszcz z dużą ilością kwasu linolowego oraz: miedź, selen, cynk.

Substancje czynne ostropestu plamistego to mieszanina przeciwutleniaczy – flawonolignanów. Przeprowadzone badania potwierdzają, że jest to jedyny w swoim rodzaju kompleks przeciwutleniaczy, który chroni zdrowe komórki wątroby przed zniszczeniem, a także przyczynia się do regeneracji komórek uszkodzonych. Flawonolignany dzięki swoim właściwościom osłaniają zewnętrzne receptory komórek wątroby, przez co uniemożliwiają toksynom przenikanie przez lipidowe błony komórkowe do ich wnętrza oraz naturalizują działanie substancji, którym udało się dostać w głąb komórek.

Substancje te mają  także wyjątkową zdolność do stymulowania syntezy białek w komórkach wątroby poprzez zwiększenie aktywności DNA i RNA i właśnie dzięki temu możliwa jest regeneracja uszkodzonych komórek wątroby. Do tego dochodzi możliwość mobilizowania innych przeciwutleniaczy w komórkach wątroby do obrony przed atakiem toksyn.

Dla przykładu: jednym z najbardziej skutecznych przeciwutleniaczy, które występują w organizmie oraz podstawową substancją odtruwającą w wątrobie jest glutation. a flawonolignany podwyższają jego poziom o 35%.

Ostropest plamisty w komórkach uszkodzonej wątroby zwiększa aktywność także innego skutecznego przeciwutleniacza – dysmutazy nadtlenkowej. Bardzo ciekawe jest to, że właśnie ten antyoksydant wydaje się szczególnie nastawiony na wyszukiwanie szkodliwych substancji utleniających, które powstają w wątrobie pod wpływem alkoholu.

Za skutecznością ostropestu plamistego przemawiają setki przeprowadzonych badań. Są dostępne liczne dowody na to, że wyciąg z tej rośliny chroni wątrobę oraz leczy jej uszkodzenia, regenerując komórki, a także duże fragmenty tkanki wątrobowej. Większość tych badań  wykonano w Niemczech i tam właśnie ostropest plamisty uznano oficjalnie za lek pomocniczy w leczeniu marskości wątroby oraz stanów przewlekłego zapalenia tego organu.

Ostropest plamisty jest wart uwagi jako środek, który pomoże uniknąć katastrofy mogącej  spotkać nasza wątrobę w wyniku zagrożeń, które związane są ze specyfiką współczesnego życia. Roślina ta daje nadzieje na uzdrowienie, nawet wtedy, kiedy sytuacja staje się groźna dla naszego życia.

Jedno z przeprowadzonych bardzo starannie badań (z podwójnie ślepą próbą):

Wzięło w nim udział 116 osób z uszkodzeniami wątroby, które zostały spowodowane nadużywaniem alkoholu. Podawano im codziennie 420 mg ostropestu plamistego. Lecznicze efekty działania tej rośliny pojawiły się w ciągu dwóch tygodni. Dowodem na to były korzystne zmiany w poziomie enzymów wątrobowych, które są wyznacznikiem poziomu zatrucia komórek wątroby.

Ponadto badane osoby zauważyły poprawę już po siedmiu dniach.

Ostropest plamisty pomaga przywrócić normalne funkcjonowanie wątroby oraz złagodzić przebieg choroby – konkludują badacze.

Kolejne badanie:

W zakładzie psychiatrycznym we Włoszech przeprowadzono badania, gdzie sześćdziesięciu kobietom podawano 400 mg ostropestu plamistego dwa razy dziennie przez okres trzech miesięcy.

U wszystkich zaobserwowano złagodzenie objawów uszkodzenia wątroby, które były skutkiem stosowania leków psychotropowych (pochodnych fenotiazyny i butyrofenonu) przez okres przynajmniej pięciu lat.

i następne:

W węgierskiej fabryce chemicznej spośród 200 pracowników, którzy pracowali w niej od 5 do 20 lat i byli narażeni na działanie  toluenu i ksylenu – 50 miało objawy uszkodzenia wątroby.

Zostali oni podzieleni na dwie grupy i przez 30 dni podawano wyciąg z ostropestu plamistego jedynie pierwszej z nich. Testy badające czynności wątroby wykazały, że zdecydowanie poprawiła się kondycja wątroby u osób stosujących ten ziołowy lek.

Ostropest plamisty = zdrowy woreczek żółciowy i koniec ataków kolki

Ostropest plamisty zwiększa oraz przyspiesza wytwarzanie, a także wydzielanie żółci, ułatwiając (poprzez zmianę właściwości żółci), jej odpływ do dwunastnicy. Ułatwia także opróżnianie pęcherzyka żółciowego, przeciwdziała zastojom i tworzeniu się złogów oraz kamieni żółciowych. Wzmożone wydzielanie żółci oczyszcza drogi żółciowe z drobnoustrojów i usuwa mechanicznie złuszczony nabłonek oraz niewielkie osady. Przez wzmożenie wydzielanie zółci zostają oczyszczone drogi żółciowe z drobnoustrojów, a także usunięty mechanicznie złuszczony nabłonek i niewielkie osady.

Środki, które pobudzają odpływ żółci dzielone są  w zależności od ich działania na pobudzające wytwarzanie żółci (choleretica) oraz pobudzające wydzielanie żółci (cholekinetica). Ostropest plamisty działa zarówno choleretycznie, jak i cholekinetycznie.

Dzięki swoim właściwościom żółciopędnym (pobudzających wytwarzanie i wydzielanie żółci); przeciwzapalnym i rozkurczającym ostropest plamisty doskonale sprawdza się w terapii zarówno kamicy żółciowej, jak i kolki żółciowej.

Właściwości żółciopędne ostropestu plamistego

Dzięki swoim właściwościom żółciopędnym ostropest plamisty skutecznie wspomaga przepływ żółci przez pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, co poprawia skład żółci oraz zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych.

Właściwości rozkurczające ostropestu plamistego

Właściwości rozkurczające ostropestu plamistego ułatwiają opróżnianie się pęcherzyka żółciowego, a także przeciwdziałają zastojom sprzyjającym kamicy żółciowej a własności przeciwzapalne łagodzą ból i zapobiegają kolce.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

6 myśli na temat “Ostropest plamisty działanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.