Zakażenie HCV


wirusWirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV)

Wirus HCV jest najgroźniejszym wirusem, który doprowadza do zapalenia wątroby. Do zakażenia tym wirusem dochodzi przez krew, a choroba przebiega bez wyraźnych symptomów.

Uwaga! Objawy zakażenia wirusem HCV są bardzo podobne do grypy. Zakażony czuje się osłabiony, zmęczony, odczuwa bóle mięśniowe. Zazwyczaj składa to na karb przeziębienia lub przemęczenia.


Tylko 20% zakażonych wirusem HCV ma zażółconą skórę, brak łaknienia lub odczuwa bóle brzucha.

Uwaga! Wirus HCV może nawet przez kilkadziesiąt lat żyć w ukryciu i w tym czasie niszczyć komórki wątroby oraz powodować je zwłóknienie.

U co najmniej 20-30 chorujących na przewlekłe WZW typu C dochodzi do marskości wątroby, a to z kolei może doprowadzić do rozwoju raka wątrobowo-komórkowego.

Jak leczy się wirusa HCV?

Na początku należy wykonać badanie krwi, które da nam odpowiedź, czy mieliśmy kontakt z wirusem HCV. Jeśli wynik na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi będzie pozytywny, to oznacza to, że osoba badana miała kontakt z tym wirusem.

Mogło zdarzyć się tak, że organizm badanego samodzielnie zwalczył HCV lub – jeśli mu się to nie udało, to zachorował on na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Uwaga! Jeżeli chcemy potwierdzić lub wykluczyć zakażenie wirusem HCV, to w tym celu wykonuje się badanie RNA HCV. Jego pozytywny wynik będzie potwierdzeniem zakażenia wirusem HCV.

Kolosalne znaczenie ma wtedy ustalenie rodzaju wirusa, który odpowiada za chorobę, bo dzięki temu będzie można zbadać genotyp wirusa i lekarz będzie mógł określić jak długie będzie trwać leczenie chorego.

Lekarz może także zlecić jeszcze wykonanie badania USG, biopsji wątroby, a także oznaczenie markerów włóknienia w celu dokładnej oceny stanu zdrowia.

Uwaga! Badania te są niezbędne, gdy chory chcę się zakwalifikować do leczenia finansowanego przez NFZ.

Chorym na wirusowe zapalenie wątroby typu C podaje się zastrzyki z interferonem. Wirus HCV występuje w sześciu odmianach (genotypach). Są one oznaczone numerami 1-6, a długość leczenia zależy od genotypu wirusa.

Uwaga! Standardowa terapia dla genotypów 1,4,5 i 6 to 48 tygodni, a przy genotypie 2 i 3 leczenie trwa 24 tygodnie. Koszt poza NFZ wynosi ok. 40 tys. zł.

Co trzeba wiedzieć o wirusie HCV?

Wirus przenoszony jest głównie przez krew. Ocenia się, że w Polsce 80% zakażeń WZW typu C jest skutkiem zabiegów operacyjnych, stomatologicznych, a także takich czynności jak przetaczanie krwi, zastrzyki, pobieranie krwi.

Wirusem tym można się też zarazić w czasie zabiegów diagnostycznych takich jak kolonoskopia, gastroskopia czy bronchoskopia, a także w czasie wykonywania tatuaży, przekuwania uszu lub umieszczania kolczyków w innych częściach ciała.

Ryzyko zakażenia wirusem HCV istnieje także podczas manikiuru, pedikiuru lub innych zabiegów kosmetycznych a nawet podczas wizyty u fryzjera, jeżeli nożyczki lub cążki nie zostały właściwie zdezynfekowane.

Wirus zagraża także osobom, które przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki droga dożylną lub donosową.

Uwaga! Trzeba być bardzo ostrożnym i zwracać uwagę na to czy w czasie pobierania krwi pielęgniarka używa sterylnej strzykawki, czy fryzjerka dezynfekuje nożyczki i grzebienie zanim zacznie nas czesać.

Zakażenie WZW typu C to najczęstsza obok alkoholu przyczyna marskości wątroby i zapalenia wątroby. Wirus HCV powoduje przewlekłe zapalenie miąższu wątroby, a także uszkodzenia, które prowadzą do jej zwłóknienia (marskości).

Gdy większość komórek wątroby zostaje zastąpiona włóknami tkanki łącznej, to wtedy organ ten przestaje pełnić swoje funkcje w organizmie.

Pamiętaj! Uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne. Jednak leczenie może spowolnić lub zahamować postęp zwłóknienia.

ostropest witalny Jeśli chcesz mieć zdrową wątrobę i woreczek żółciowy przeczytanie tej strony może być najlepiej zainwestowanymi minutami w Twoim życiu»

Reklamy

3 myśli na temat “Zakażenie HCV

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.