Co na wątrobę i woreczek żółciowy?


Leczenie wątroby i woreczka żółciowego

Zazwyczaj problemy z wątrobą wiążą się z jej niewydolnością, złym wydzielaniem żółci. Często jest to także stłuszczenie wątroby.

Jakie zioła stosuje się przy chorobach wątroby?

Stosowane są tutaj:

Kwiat kocanki piaskowej (nieśmiertelnik), który pobudza komórki wątroby to wytwarzania, a także wydzielania żółci, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, a także poprawia pracę trzustki i uszczelnia naczynia krwionośne.

Korzeń mniszka lekarskiego, który przeciwdziała gromadzeniu się tłuszczów w wątrobie, pomaga poprawić apetyt, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, a także żółci oraz ma wybitnie dodatni wpływ na układ nerwowy wątroby oraz woreczka żółciowego.

Liść mięty pieprzowej jest to środek żółciotwórczy, przeciwskurczowy, rozgrzewający, ma także duże znaczenie w leczeniu stanów skurczowych przewodu pokarmowego oraz może być pomocy w leczeniu owrzodzenia żołądka i dwunastnicy (szczególnie, gdy choroba przebiega z nadmierną kwasowością soku żołądkowego).

Ziele krwawnika jest to środek, który został wielokrotnie zbadany przez szereg instytutów naukowych pod względem wybitnego działania przeciwkrwotocznego. Działa także korzystnie na krążenie, posiada przeciwskurczowe działanie na naczynia  krwionośne, a także działa korzystnie przy zaburzeniach trawiennych, a szczególnie, gdy są to nieżyty na podłożu nerwowym.

Kora kruszyny, która działa pobudzająco na ruch robaczkowy jelita grubego, ma działanie żółciopędne i dezynfekuje układ pokarmowy.

Uwaga! Wszystkie te zioła w odpowiednich ilościach wchodzą w skład mieszanki ziołowej „Cholagoga II”.

Łagodne środki na wątrobę

Środki stosowane raczej pojedynczo:

  • liść bobrka, piorunu, ziele dziurawca, a także znane przyprawy trawienne –  kminek, koperek, majeranek, anyż i czarnuszka.

Warto dodawać kminek i majeranek do potraw z grochu i kapusty, koperek do zup i ziemniaków, a anyż do słodkiego pieczywa.

Środki ziołowe, które stosuje się w chorobach wątroby

W chorobach wątroby stosowane są

Alax (drażetki rozwalniające), które stosuje się  przy zaparciach nawykowych, niedowładzie jelita grubego, zatruciach pokarmowych oraz niestrawności.

Altra (drażetki rozwalniające) – podobne zastosowanie co Alax.

Calmagina (drażetki gorzkie), które stosuje się przy zaburzeniach trawiennych, braku apetytu, przewlekłych schorzeniach przewodu pokarmowego, nadmiernej fermentacji w przewodzie trawiennym, wzdęciach i niestrawności.

Cholegran (granulki), które stosuje się przy kamicy żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wadliwej przemianie materii, zaburzeniach układu wątrobowo-żółciowego oraz chronicznych zaparciach.

Drożdże lekarskie (tabletki), które stosuje się przy niedoborze witaminy B, schorzeniach jelit, które powodują zaparcia, upośledzonej przemianie materii, wszelkich stanach uszkodzenia miąższu wątroby, chorobach skóry (czyraczność, łuszczyca i trądzik).

Raphacholin (drażetki), które stosuje się są przy stanach zapalnych pęcherzyka i dróg żółciowych, osłabieniu żółciotwórczej wydolności wątroby, przy kamicy żółciowej oraz przy wzdęciach i zaparciach.

Rhizoma Rhei (tabletki), które stosuje się przy przewlekłych zaparciach, zatruciach pokarmowych i niestrawności.

Sok świeżego dziurawca, który stosowany jest przy schorzeniach miąższu wątroby, stanach zapalnych woreczka i dróg żółciowych, nieżytach żołądka i jelit.

Sok łopianu, który stosowany jest przy zaburzeniach przemiany materii, nieżytom przewodu pokarmowego oraz schorzeniom układu wątroby i woreczka żółciowego.

Sok mniszka, który jest stosowany przy braku apetytu, zaburzeniach przemiany materii.

Uwaga! Nawet, gdy wątroba jest zdrowa, to może jej zaszkodzić:

  • przede wszystkim życie w bezruchu, a także taka dieta, której kaloryczność jest nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do ilości wykonywanej pracy fizycznej, sportu, ruchu itp. To prowadzony w taki sposób tryb życia (nieraz przez długie lata), a nie potrawy jest powodem przemęczenia wątroby, której podstawowym zadaniem jest wytwarzanie żółci.

Pamiętać też należy o witaminie C, której gospodarzem w organizmie jest wątroba i potrzebuje ona jej najbardziej, ale nie najwięcej.

Uwaga! Im więcej dostarczy się witaminy C wątrobie (nawet w niewielkich ilościach), tym dłużej będzie ona zdrowa.

Inne witaminy, które są potrzebne naszej wątrobie (w mniejszych ilościach i nie tak często): rodzina witamin B oraz K i P.

Mieszanka ziołowa na wątrobę

ostropest witalny Mieszanka złożona z bogatego wachlarza składników pozwala przyrządzić napar wzmacniający i oczyszczający wątrobę»

Miłego dnia 😉

Reklamy

2 myśli na temat “Co na wątrobę i woreczek żółciowy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.