Ostropest plamisty i karczoch w leczeniu wątroby


Ostropest plamisty i karczoch w leczeniu wątrobyZastosowanie ostropestu plamistego i karczocha w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

Ostropest plamisty w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

Ostropest plamisty  to roślina jednoroczna z rodziny złożonych. Występuje w stanie naturalnym w całym basenie Morza Śródziemnego aż po Iran.

W naszym kraju ostropest plamisty bywa uprawiany jako roślina lecznicza, ozdobna, a nawet jarzyna (młode dolne liście). Niekiedy dziczeje.

Do celów leczniczych zbierane są w końcu sierpnia lub września dojrzałe koszyczki ostropestu, które są suszone w cieniu i przewiewie, a następnie młócone i odwiewane. Otrzymuje się owoc ostropestu plamistego.

Zachodni przemysł farmaceutyczny wykorzystuje także ziele i liście ostropestu.

Podstawowe związki czynne ostropestu plamistego

Owoce ostropestu zawierają do 2% mieszaniny flawonolignanów, które nazywane są sylimaryną.

W jej skład wchodzą:

  • sylibina, sylidiamina i sylikrystyna o podobnej budowie i własnościach fizykochemicznych, a także wykryte ostatnio izosylimaryna, 2,3-dehydrosylimaryna, 2,3-dehydrosylikrystyna i tzw. sylibinomery, czyli oligomeryczne pochodne sylimaryny.

Ponadto występuje:

  • toksyfolina, alkohol dehydrokoniferylowy, kwercetyna,tyramina, histamina,śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, zwłaszcza β-sytosterol, garbniki, białka, cukry (około 21%) i tłuszcz z dużą ilością  kwasu linolowego oraz sole mineralne.

Działanie ostropestu plamistego

Najbardziej znaczące jest działanie odtruwające frakcji flawonolignanów z owoców ostropestu, zwanej sylimaryną oraz wybiórcze zdolności ochraniania miąższu wątroby, a w pewnym stopniu także nerek, przed niszczącym wpływem różnych trucizn.

Uwaga! Bardzo dobre rezultaty uzyskuje się w zatruciach muchomorami, a korzystne zmiany obserwowane są również u alkoholików z zaawansowana marskością wątroby.

Wyciągi alkoholowe lub wodne z ostropestu plamistego maja szerszy zakres działania niż sylimaryna.

Niektóre składniki owoców ostropestu zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i regulują czynności trawienne oraz poprawiają apetyt.

Uwaga! W zalecanych dawkach leczniczych przetwory z ostropestu plamistego nie wykazują działania szkodliwego nawet po długotrwałym stosowaniu.

Zastosowanie ostropestu plamistego

W lecznictwie sylimaryna stosowana jest wyłącznie w schorzeniach wątroby, a zwłaszcza w jej wirusowym zapaleniu. Podawana jest także w okresie rekonwalescencji po przebytej żółtaczce zakaźnej, aby zapobiec przewlekłemu zapaleniu wątroby lub ostremu zółtemu zanikowi wątroby.

Ponadto w:

  • w marskości wątroby, zwyrodnieniu tłuszczowym wątroby oraz jej uszkodzeniach wywołanych różnymi czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, np. alkoholem, toksycznymi związkami ochrony roślin, np. lindanem (Owadziak), a zwłaszcza falloidyną i α-amanityną z trujących muchomorów.

Sylimaryna w dawce 35 mg wchodzi w skład drażetek Sylimarol (Herbapol).

Przetwory z ostropestu plamistego

Odwar z owoców ostropestu: 1/2-1 łyżeczkę rozgniecionych owoców ostropestu zalać 1 szklanką  wody gorącej i powoli ogrzać do wrzenia. Gotować łagodnie pod przykryciem 5-7 min. Odstawić na 15 min i przecedzić.

Jako środek ochraniający naczynia i wątrobę pić 2 razy dziennie 1/2 szklanki po jedzeniu.

Wskazany jest dodatek do odwaru 10-20 kropli nalewki miętowej lub dziurawcowej.

Sylimarol (Herbapol), drażetki zawierają  35 mg, zawiesina 0,7% sylimaryny z owoców ostropestu. Dawki według wskazań lekarza zależnie od stanu choroby.

Przeciętnie w lekkich przypadkach przyjmuje się 3 razy dziennie 1-2 drażetki, w schorzeniach wątroby podanych wyżej.

Karczoch w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

Jest to roślina wieloletnia z rodziny Złożonych, która pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego stanowiąca uprawną odmianę rosnącego tam karczocha dzikiego zwanego też kardem.

Uprawiany jest w wielu krajach europejskich i północnoafrykańskich.

W naszym kraju możliwa jest uprawa karczocha jako rośliny jednorocznej z nasion importowanych, która wydaje jedynie rozetę przyziemnych liści. Są one w stanie świeżym lub wysuszonym używane do sporządzenia wyciągów używanych w lecznictwie.

Jako surowiec leczniczy zbierane są liście karczocha zarówno odziomkowe, jak i łodygowe lub liście z łodygami. W stanie świeżym przerabiane są na wyciągi płynne lub suche i przeznaczone do produkcji specyfików farmaceutycznych.

Surowiec ma intensywnie gorzki smak.

Podstawowe związki czynne karczocha

W jego liściach i zielu głównym składnikiem czynnym jest pochodna dwuhydroksyfenolowa, zwana cynaryną która wchodzi w skład kompleksu pokrewnych substancji.  W świeżych liściach jest do 0,02% cynaryny, w łodygach mniej.

Ponadto występują liczne kwasy polifenolowe (np. kawowy) i kwasy organiczne (np. glikolowy), trój-terpeny, flawonoidy i sole mineralne.

W jadalnych koszyczkach kwiatowych stwierdzono obecność znacznych ilości wielocukrów, m.in. pektyn i śluzu, kwasów organicznych, np. jabłkowego i glutaminowego, witaminyC i grupy witamin B, fitosteroli, glikozydu flawonowego cynarozydu, karotenoidów, enzymówi wielu mikroelementów.

Działanie karczocha

Wyciągi z liści i ziela karczocha mają działanie żółciopędne i żółciotwórcze, moczopędne i przeczyszczające. Chronią wątrobę i działają rozkurczowo.

Przeprowadzone badania wykazały, że podanie doustne wyciągów z liści i ziela karczocha powoduje szybkie i znaczne pobudzenie wytwarzania żółci przez wątrobę oraz łatwiejszy jej przepływ w drogach żółciowych.

Towarzyszy temu ogólny wpływ odtruwający na organizm i na jego funkcje metaboliczne, bo następuje szybkie usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii przez zwiększenie wydalania moczu,
łatwiejsze utlenianie związków cukrowych i tym samym – ochrona przed możliwością objawów cukrzycowych.

Wyciągi z karczochów zmniejszają też poziom związków tłuszczowych i cholesterolu we krwi  i zapobiegają miażdżycy tętnic. Wymienić też trzeba działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit, dróg moczowych i żółciowych, jak też nieznaczne własności przeczyszczające.

Uwaga! Przetwory z karczocha stosowane w zalecanych dawkach, nawet przez dłuższy okres, nie wywołują  objawów szkodliwych.

Zastosowanie karczocha

Preparaty z karczocha zalecane są w schorzeniach związanych z wytwarzaniem i przepływem żółci w stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, kamicy żółciowej , zastoju żółci spowodowanym stanem skurczowym i atonicznym, w niewydolności wątroby, żółtaczce, dolegliwościach po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Przetwory z karczocha

Nalewka z liści karczocha: 100 g wysuszonych i rozdrobnionych liści lub ziela karczocha zalewa się 200 ml alkoholu 40-procentowego i maceruje 15 dni, często wstrząsając.

Następnie przecedza się i wyciska surowiec, płyny połączyć i przesączyć przez watę, przelać do butelki i przechowywać w lodówce.

Dawkowanie: Pić po 10-30 kropli w kieliszku wody kilka razy dziennie na 1 godz. przed posiłkiem.

Działa pobudzają co na apetyt, ma działanie żółciopędne i metaboliczne.

Wino z liści karczocha: 50 g rozdrobnionych świeżych liści karczocha maceruje się 8 dni w litrze wytrawnego białego wina, często mieszając.

Następnie przecedzić.

Dawkowanie: Pić po małym kieliszku 3-4 razy dziennie przed jedzeniem jako środek moczopędny, przeciwmiażdżycowy i żółciopędny.

Wtajemniczeni korzystają  z tego naturalnego środka odnawiającego wątrobę. Pozostali wydają fortunę na leki, i…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

6 myśli na temat “Ostropest plamisty i karczoch w leczeniu wątroby

  1. Wszystko się zgadza ; kupowałam tabletki z karczochem pod nazwą ” KARCZOCH” Colfarmu Mielec ale do czasu. Przeczytałam że zawierają szereg różnych chemicznych substancji – skrobię, celulozę sole magnezowe , sorbitol i inne diabły a otoczkę z rakotwórczego karagenu. Od tego czasu nie kupuję tych trujących tabletek. Szukam karczocha w postaci ziół. Ostropest jadam zmielony – ćwierć łyżeczki popijam wodą lub innym napojem. Tak samo zażywać będę karczoch , a w przyszłym roku wysieję sobie w ogródku.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s