Kocanka piaskowa w leczeniu wątroby


kocanka piakowaZastosowanie kocanki piaskowej w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

Jest to roślina wieloletnia z rodziny Złożonych, która występuje powszechnie w Europie Środkowej oraz zachodniej części Syberii.

W naszym kraju jest dość pospolita na niżu w suchych lasach,zaroślach, przydrożach, ugorach i nieużytkach, zwłaszcza na glebie piaszczystej. Jest jednak pod częściową ochroną.

Do celów leczniczych zbierane są w początkach kwitnienia, z naturalnych stanowisk, całe kwiatostany bez szypułek. Suszone są one rozłożone cienką warstwą w cieniu i przewiewie.

Suszone zbyt wolno żyją nadal, wytwarzają nasiona i rozpadają się w postaci puchu, dając produkt niepełnowartościowy.

Surowcem jest kwiatostan kocanki i kwiat kocanki.

Podstawowe związki czynne kocanki piaskowej

Kwiatostan kocanki piaskowej zawiera do 4% flawonoidów, (m.in. izo-salipurpurozyd – do 2%) o strukturze chalkonu, glikozydy pochodne naryngeniny, kemferolu i apigeniny oraz żółte barwniki pochodne α-pironu, jak arenol i homoarenol.

Drugą grupę związków czynnych stanowią  ftalidy, jak 5-, 7-dwuhydroksyftalid. Poza tym w kwiatach kocanki występuje do 0,05% olejku eterycznego, a w nim p-krezol, nadto fitosterole (np. glukuronid β-sytosterolu), niewielkie ilości związków kumarynowych (np. skopoletyna), karotenoidy, trójterpeny (np. kwas ursolowy) i inne.

Działanie kocanki piaskowej na wątrobę i drogi żółciowe

Wyciągi z kocanki piaskowej zmniejszają  napięcie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Przywracają im prawidłową ruchowość i ułatwiają przepływ żółci. Zwiększają jednocześnie czynność żółciotwórczą komórek wątroby.

Uwaga!  Kwiaty kocanki, stosowane w dawkach leczniczych, nie wykazują  działania szkodliwego na organizm.

Zastosowanie kocanki piaskowej

Wyciągi z kocanki piaskowej zalecanie są w niewydolności wątroby spowodowanej nieznacznym, przewlekłym uszkodzeniem miąższu, w nieznacznym wytwarzaniu żółci, również w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, zastoju żółci i wynikających z tego zaburzeniach trawiennych. Pomocniczo w kamicy żółciowej i po operacjach dróg żółciowych.

Kwiatostan kocanki wchodzi w skład wielu preparatów produkowanych przez Herbapol.Jest składnikiem mieszanki ziołowej Cholagoga II, granulatu Cholegran, płynu Cholesol i proszku Gastrochol, używanych w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz w bezsoczności i stanach nieżytowych przewodu pokarmowego.

Przetwory z kocanki piaskowej

Odwar z kocanki: 2-3 łyżki kwiatów zalewa się 2 szklankami ciepłej wody. Ogrzewać do wrzenia i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10 min i przecedzić.

Dawkowanie: Pić 1/2-2/3 szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem w niewydolności wątroby,zaburzeniach czynnościowych dróg żółciowych i przewodu pokarmowego oraz w braku łaknienia.

Zioła w kamicy żółciowej: wymieszać ze sobą 50 g kwiatów kocanki, 30 g liści mięty, po 20 g ziela dziurawca i kłączy tataraku oraz 10 g ziela piołunu.

Następnie wsypać  do termosu 2 1/2 łyżki mieszanki i zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć i odstawić na 1 godz.

Dawkowanie: Wypić po przecedzeniu w 2-3 porcjach miedzy posiłkami w zachowawczym leczeniu długo trwającej kamicy żółciowej cholesterolowej, także w dolegliwościach pooperacyjnych i w dyskinezji dróg żółciowych.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.