Ziele glistnika w leczeniu wątroby


glistnik jaskółcze zieleGlistnik jaskółcze ziele w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

Glistnik jaskółcze ziele to bylina z rodziny Hakowatych. Występuje ona pospolicie w całej Europie i północnej Azji.

W Polsce rośnie jako chwast na całym niżu oraz w niższych partiach górskich. Lubi miejsca nieco zacienione w zaroślach i ogrodach,przy zabudowaniach, przydrożach i rumowiskach.

Surowcem leczniczym są tutaj zbierane w maju lub czerwcu z roślin dziko rosnących górne części pędów w okresie zakwitania wraz z zielonymi przyziemnymi liśćmi i suszy najlepiej w suszarniach ogrzewanych do 60 st. C (w suszarniach naturalnych wysychają bardzo trudno i często ciemnieją).

Otrzymuje się w ten sposób surowiec – ziele glistnika.

W niektórych krajach (np.Węgry) zbiera się również korzeń glistnika. Jest on znacznie bogatszy w alkaloidy niż ziele.

Uwaga! Zarówno ziele, jak i korzeń należy przechowywać w miejscach suchych i zaciemnionych, szczelnie opakowane dla ochrony przed zawilgoceniem.

Podstawowe związki czynne ziela glistnika

Zawiera około 20 alkaloidów (m.in. chelidoninę, allokryptopinę, chelerytrynę i sangwinarynę).

Największe znaczenie ma chelidonina.

Ogólna zawartość alkaloidów w zielu powinna wynosić co najmniej 0,25%,ale niekiedy sięga 0,6%, natomiast w korzeniu bywa ich do 3%. Poza tym w zielu występują  flawonoidy, kwasy organiczne (np. swoisty kwas chelidonowy), aminy biogenne (np. histami-na i tyramina), saponiny, ślady olejku eterycznego oraz sole mineralne.

Działanie ziela glistnika

Właściwości lecznicze ziela glistnika są wypadkową działań poszczególnych alkaloidów w nim zawartych.

Najsilniejsze i najważniejsze jest działanie rozkurczowe m.in. na drogi żółciowe.

Jest ono nieco podobne do działania papaweryny, ale słabsze.

Właściwościom rozkurczowym przypisuje się obserwowane działanie żółciopędne, a działanie żółciotwórcze jest wynikiem bezpośredniego wpływu  ziela glistnika na wątrobę.

Wkrótce po przyjęciu wyciągu z ziela glistnika, zawierającego  chelidoninę ustępują lekkie stany skurczowe dróg żółciowych i związany z tym ból. Obserwuje się widoczną poprawę czynności dróg żółciowych oraz wzmożenie wytwarzania żółci i łatwiejszy jej przepływ do dwunastnicy.

Uwaga! Ziele glistnika nie zalicza się do surowców łagodnie działających i dlatego szczególnie preparaty przyjmowane doustnie powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem. Należy go unikać zwłaszcza przy jaskrze. Zbyt duże dawki mogą wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego, palenie w jamie ustnej i przełyku, ból żołądka, nudności i wymioty. Mogą wystąpić dolegliwości oczne z objawami zbliżonymi do jaskry.

Zastosowanie ziela glistnika

Przetwory z ziela glistnika (głównie nalewka) stosowane są doustnie m.in. w bólach brzucha, spowodowanych kolka jelitową, wątrobową lub w obrębie dróg żółciowych i moczowych.

Ziele glistnika wchodzi w skład mieszanki  Cholagoga II, którą stosuje się w schorzeniach wątroby, osłabieniu je mechanizmów odtruwających i niedostatecznym wytwarzaniu żółci.

Suchy wyciąg z ziela glistnika jest składnikiem preparatu Gastrochol, który podawany jest w zaburzeniach wydzielania i przepływu żółci oraz w stanach skurczowych i atonicznych przewodu pokarmowego i braku łaknienia spowodowanego niedoborem soku żołądkowego.

Przetwory z ziela glistnika

Odwar z ziela glistnika: 1/2 łyżki stołowej ziela zalewa sie1 szklanką letniej wody i następnie ogrzewa na parze pod przykryciem 30 min. Odstawić na 10 min i przecedzić.

Dawkowanie: Pić 3 razy dziennie 1-2 łyżki stołowe jako lek znieczulający bóle jelitowe wątrobowe na tle kamicy żółciowej.

Nalewka glistnikowa (Herbapol), zawiera wszystkie związki czynne ziela glistnika i ma pełne jego działanie, zwłaszcza przeciwskurczowe.

Stosowana w bólach brzucha, kolce jelitowej i żółciowej, pomocniczo w kamicy żółciowej oraz schorzeniach wątroby z upośledzeniem wytwarzania żółci.

Dawkowanie:  10-30 kropli 2-4 razy dziennie w kieliszku wody po jedzeniu.Wydaje się z przepisu lekarza.

Chelidonina, tabletki (Herbapol). Preparat działa przede wszystkim jako środek rozkurczowy, znoszą cy ból spowodowany kolką. Stosuje się z przepisu lekarza.

Dawkowanie: 1-2 tabletki po jedzeniu 1-3 razy dziennie.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Jedna myśl na temat “Ziele glistnika w leczeniu wątroby

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.