Pięciornik gęsi w leczeniu wątroby


Pięciornik gęsi w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

Pięciornik gęsi to bylina z rodziny Różowatych, niemal kosmopolityczna, rozpowszechniona w Europie z wyjątkiem północnych krańców, w Azji i Ameryce Północnej, a sporadycznie w innych częściach świata.

W naszym kraju jest rośliną bardzo popularną na całym i w niższych partiach górskich. Tworzy często duże skupienia w wilgotnych pastwiskach i w pobliżu domostw.

Do celów leczniczych zbierane są od maja do sierpnia w okresie zakwitania liście, kwiaty i rozłogi bez korzeniu i suszone w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie.

I tak otrzymywany jest surowiec leczniczy ziele pięciornika gęsiego.

Podstawowe związki czynne pięciornika gęsiego

Ziele pięciornika gęsiego zawiera około 6% garbników typu mieszanego, flawo-noidy (m.in. kemferol, kwercetynę, mirycetynę i kwercytrynę), leukodelfinidynę, sytosterol,alkohol cerylowy, kwas bursztynowy i kwas askorbowy (witamina C), około 0,22% choliny,histydyny i betainy, nie określoną bliżej substancję gorzką  i sole mineralne.

Działanie pięciornika gęsiego

Zawarte w zielu pięciornika gęsiego niewielkie ilości goryczy wywierają korzystny wpływ na czynność wątroby i wydzielanie żółci.

Uwaga!  Przetwory z pięciornika podawane w zalecanych dawkach leczniczych nie wywołują szkodliwych objawów. Większe dawki mogą spowodować nudności i zaparcia.

Zioła wątrobowe

Przygotowanie: zmieszaj ze sobą po 50 g ziela pięciornika gęsiego i ziela szanty oraz po 25 g ziela rzepiku, ziela krwawnika, kwiatów rumianku, korzenia lukrecji oraz korzenia cykorii.

Zalej 2 łyżki ziół 2 1/2 szklanki ciepłej wody i gotuj łagodnie pod przykryciem 3 min. Odstaw na 10 min i przecedź do termosu.

Dawkowanie: pij 2/3 szklanki 3 razy dziennie na 1 godz. przed jedzeniem jako środek żółciopędny i poprawiający trawienie.

Zioła wątrobowe dla ozdrowieńców

Przygotowanie: zmieszaj ze sobą  po 50 g ziela pięciornika gęsiego, ziela fiołka trójbarwnego i korzenia cykorii oraz po 25 g liści mięty pieprzowej, kory wierzbowej i liści ruty.

Zalej 1 1/2 łyżki ziół 2 szklankami wrzącej wody i odstaw pod przykryciem na 20 min. Następnie przecedź.

Dawkowanie: Pij 3-4 razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby w końcowym okresie 5-8 miesięcy zdrowienia.

Także w nieżycie żołądka i jelit oraz dróg żółciowych.

ostropest witalny Jeśli chcesz mieć zdrową wątrobę i woreczek żółciowy przeczytanie tej strony może być najlepiej zainwestowanymi minutami w Twoim życiu»

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.