Ziele krwawnika w leczeniu wątroby


Zastosowanie krwawnika w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

ziele-krwawnika_19-117410Krwawnik pospolity, to bylina z rodziny Złożonych, która występuje w Europie, umiarkowanej części Azji oraz Ameryce Północnej.

W naszym kraju rośnie bardzo pospolicie na suchych łąkach, miedzach, przydrożach oraz skrajach lasów. Tworzy liczne podgatunki i rasy chemiczne.

Surowcem leczniczym są tutaj ścinane od czerwca do września górne części pędów, długości do 25 cm w okresie rozkwitania. Są one następnie suszone w suszarniach naturalnych w miejscach zacienionych i przewiewnych.

W ten sposób otrzymuje się ziele krwawnika.

Zbierane są również same kwiatostany, które są suszone jak ziele w suszarniach naturalnych w temp. poniżej 35°C.

Surowcem jest kwiat krwawnika.

Podstawowe związki czynne ziela krwawnika

Ziele krwawnika zawiera 0,25-0,5% olejku eterycznego (jego składnikami jest m.in. azulen, cyneol, borneol, er- i β-pinen), ponadto glikozyd cyjanogennyzwany achilleiną , flawonoidy (np. glikozydy apigeniny i luteoliny), cholinę, do 3% garbników,kwas askorbowy, furanokumarynę oraz sole mineralne obfitujące w związki manganu.W kwiatach znaleziono około 0,5%, a niekiedy więcej, olejku eterycznego o podobnym składzie, jak w zielu, cholinę , flawonoidy i sole mineralne.

Działanie ziela krwawnika

Jest one wielokierunkowe, a to ze względu na jego urozmaicony skład chemiczny.

Od dawna ziele krwawnika uchodzi za środek powstrzymujący krwawienia (uwidocznione jest to nawet w polskiej nazwie tej rośliny).

Ponadto obserwuje się działanie rozkurczowe na na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych. Przypisywane jest ono flawonoidom.

Dlatego ziele krwawnika wzmaga nieznacznie przepływ żółci do dwunastnicy, nieco zwiększa dobową ilość wydalanego moczu, a także osłabia ból wywołany skurczem jelit lub kolką jelitową.

Uwaga!  Dotknięcie świeżej rośliny wywołuje u niektórych osób odczyn alergiczny i wysypkę . Natomiast przetwory z krwawnika, podawane w zalecanych dawkach,nie powodują odczynów niepożądanych.

Zastosowanie ziela krwawnika

Przetwory z ziela krwawnika stosowane są m.in. w stanach skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych.

Ziele krwawnika wchodzi także w skład wielu preparatów roślinnych m.in.: mieszanki ziołowej Cholagoga II i proszku Gastrochol, których używa się  w schorzeniach wątroby i niedostatecznym wydzielaniu żółci oraz nieżytach żołądka i jelit.

Uwaga! Szczególna uwagę należy zwrócić na odtruwające działanie ziela krwawnika, które uwalnia wątrobę od licznych toksycznych związków pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego.

Dawkowanie:
napar z 5-8 g ziela jednorazowo i dobowo w.g. FP VI; ( natomiast niemiecka Komisja E zaleca tylko 4,5 g dobowo.W działaniu odtruwającym zaleca się dawkowanie naparu z ok. 5 g surowca – 3 razy dziennie przez 3-4 miesiące, w ciężkich zatruciach pestycydami w trakcie ich rozpylania.

TAK, możesz całkowicie odbudować swoją wątrobę

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.