Dymnica pospolita w leczeniu wątroby


dymnicaZastosowanie dymnicy pospolitej w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

Dymnica pospolita – roślina jednoroczna w rodziny Makowatych. Występuje w Europie i Azji. Zawleczona do Ameryki. W naszym kraju rośnie jako chwast pól i ogrodów na całym niżu oraz dolnych partiach górskich.

Do potrzeb lecznictwa zbiera się całe pędy nadziemne w początkach kwitnienia rośliny i suszy w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie lub w suszarniach, które są ogrzewane w temperaturze do 40 st. C.

Tak powstaje surowiec – ziele dymnicy.

Podstawowe związki czynne dymnicy pospolitej

Ziele dymnicy zawiera liczne alkaloidy izochinolinowe (np. protopinę ,kryptopinę), pochodne tetrahydroberberyny (np. synaktynę, tetrahydrokoptyzynę i korydalinę), bulbokapninę, fumarotycynę, ponadto kwas fumarowy, żywice, garbniki, flawonoidy, śluz i sole mineralne.

Działanie dymnicy pospolitej

Ziele dymnicy pospolitej działa silnie rozkurczowo na mięśnie gładkie. Powoduje rozkurcz jelit, dróg żółciowych i moczowych oraz naczyń krwionośnych.

Przywraca prawidłową amplitudę ruchów perystaltycznych jelit, odpowiednie przemieszczanie się treści pokarmowej i regularne wypróżnienia .

Przetwory z ziela dymnicy w niewydolności wątroby zwiększają wytwarzanie żółci stosowanie do istotnych potrzeb organizmu, a hamują jej produkcję przy nadmiarze żółci. Ponadto ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy, dzięki rozkurczającemu działaniu na zwieracz Oddiego.

Uwaga! Wyciągi z ziela dymnicy, podawane w dawkach wyższych od zalecanych, mają  niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi, oddech, serce i wątrobę. Długotrwałe stosowanie tych preparatów może spowodować uszkodzenie oczu i objawy jaskry, tak samo jak po wyciągach z jaskółczego ziela.

Zastosowanie dymnicy pospolitej

Przetwory z ziela dymnicy zalecane są w chorobach wątroby i dróg żółciowych w przypadkach, kiedy obserwowane jest niedostateczne wydzielanie żółci oraz osłabienie jej przepływu, m.in. w niewydolności wątroby, kamicy i kolce żółciowej, skurczach i stanach zapalnych powodujących dyskinezję, a także po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych oraz przy nadmiernym wydzielaniu żółci.

Wyciągi z ziela dymnicy dają też korzystne wyniki w niektórych przypadkach migreny na tle niedomogi żółciowej lub niewydolności wątroby.

Przetwory z dymnicy pospolitej

Odwar z ziela dymnicy: 1/2 łyżki ziela dymnicy zalej1 szklanką letniej wody i gotuj przez 3 min. Odstaw na 15 min i przecedź.

Dawkowanie: Pij 1-3 łyż ki 2-4 razy dziennie w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego przez 10-15 dni, następnie zrób 10-dniową przerwę.

Syrop z ziela dymnicy: 200-500 g świeżego ziela zmiażdż  w maszynce do mięsa i wyciśnij sok przez płótno, zmierz objętość płynu i dodaj taką  samą ilość cukru.

Gotuj  powoli na małym ogniu do chwili uzyskania gęstego syropu.

Dawkowanie: Pij po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie wciągu 15-20 dni i zrób 10-dniową przerwę.

Stosuj jako lek rozkurczowy w bólach brzucha, atonii jelit, dróg żółciowych i spowodowanych tym zaburzeniach trawiennych.

Zioła żółciopędne: zmieszaj po 50 g ziela dymnicy i liści mięty pieprzowej oraz po 25 g liści bobrka, kwiatów kocanki, ziela dziurawca i rozdrobnionych korzeni mniszka.

Zalej 2 łyżki ziół 3 szklankami gorącej i gotuj 3 min. Odstaw na 15 min i przecedź.

Dawkowanie: Pij po 2/3szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu jako środek  żółciopędny, żółciotwórczy i rozkurczowy.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.