Cykoria podróżnik w leczeniu wątroby


Zastosowanie cykorii podróżnik w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

chicory_blueCykoria podróżnik – bylina z rodziny Złożonych, która występuje w Europie, północnej Afryce i Azji po jezioro Bajkał. W naszym kraju pospolita na niżu, a w górach o regiel dolny.

Rośnie na miedzach, pastwiskach, łąkach i przydrożach.

Do celów leczniczych zbierane są we wrześniu wyłącznie korzenie tej rośliny ze stanowisk naturalnych. Są one dokładnie myte i suszone w suszarniach ogrzewanych. Surowcem jest korzeń cykorii podróżnika

Drobne korzenie i odgałęzienia są odrzucane.

Niekiedy zbierane są w sierpniu górne części pędów w okresie rozkwitania i suszone w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie.

W ten sposób otrzymuje się się ziele cykorii podróżnika, które jest słabsze w działaniu i rzadziej stosowane od korzenia.

Podstawowe związki czynne cykorii podróżnika

W korzeniu występuje sok mleczny, a w nim gorzkie związki laktucyna i laktukopikryna. Ponadto są w korzeniu fitosterole (np. taraksasterol), gorzki glikozyd intybina (poniżej 0,01%), ślady olejku eterycznego, cholina, kwasy polifenolowe, cukry redukujące, węglowodan zapasowy inulina ( około 40%) oraz sole mineralne.

Liście cykorii podróżnika zawierają mało soku mlecznego, dlatego zawierają mało substancji gorzkich, ale za to jest dużo dużo hydroksykumaryn – eskuliny i cichoryny, są także flawonoidy, jak kwercetyna, hiperozyd i pochodne apigeniny. Natomiast w kwiatach znajdują się antocyjany, pochodne cyjanidyny.

Działanie cykorii podróżnika

Gorycze zawarte w korzeniu cykorii pobudzają łagodnie wydzielanie soku żołądkowego, usprawniają trawienie i przyswajanie pokarmów oraz zwiększają łaknienie.

Ponadto cykoria pobudza czynność wątroby, zwiększa nieznacznie ilość wytwarzanej żółci, ułatwi jej przepływ przez drogi żółciowe oraz działa przeciwbakteryjnie.

Uwaga! W dawkach leczniczych surowiec nie wykazuje działania szkodliwego dla człowieka.

Zastosowanie cykorii podróżnik

M.in. cykoria podróżnik w połączeniu z innymi podobnie działającymi surowcami stanowi pomocniczy środek żółciotwórczy w przewlekłych, mało nasilonych zaburzeniach czynności wydzielniczej wątroby oraz uszkodzeniach miąższu wątroby
przez związki toksyczne.

Przetwory z cykorii podróżnika

Odwar z korzenia cykorii

Przygotowanie: 1 1/2 – 2 łyżki rozdrobnionych korzeni cykorii zalewasz 1 1/2 szklanki letniej wody. Ogrzewaj do wrzenia i gotuj pod przykryciem 3 minuty. Odstaw na 15 minut i przecedź.

Dawkowanie: Pij 1/3-1/2 szklanki 2-4 razy dziennie na 1 godz. przed jedzeniem jako środek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, żółciopędny i w nieżycie żołądka.

Zioła żółciopędne

Przygotowanie: Zmieszaj po 50 g rozdrobnionych korzeni cykorii i mniszka oraz po 25 g liści mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego i potłuczonych owoców kopru włoskiego oraz 10 g kwiatów wrotyczu.

Zalej 1 1/2 łyżki ziół 2 szklankami ciepłej wody, postaw pod przykryciem na parze na 30 min i zagotuj do wrzenia. Odstaw na 15 min i przecedź do termosu.

Pij 1/2 szklanki 3 razy dziennie przed posiłkiem jako środek rozkurczowy, żółciopędny i przeciwzapalny na drogi żółciowe oraz pobudzający wydzielanie soków trawiennych.

Coś na wzmocnienie… wątroby

ostropest witalny WĄTROBA JAK NOWA: bezbolesny „przeszczep” – bez kolejek»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Jedna myśl na temat “Cykoria podróżnik w leczeniu wątroby

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.