Kurkuma w leczeniu wątroby


Zastosowanie kurkumy w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

turmeric for burnsKurkuma (inaczej Ostryż długi), to tropikalna bylina do 1,5 m wysoka, która należy do rodziny Imbirowatych. Nie jest nigdzie spotykana w stanie naturalnym, prawdopodobnie pochodzi z Indii wschodnich.

Od niepamiętnych czasów uprawia się ją w Indiach, Pakistanie, Chinach, na Półwyspie Malajskim, Cejlonie oraz na Wyspach Antylskich.

Do celów leczniczych i przyprawowych wykopuje się kłącza z ziemi, czyści, obgotowuje w wodzie dla zabicia żywotności i suszy na słońcu.

Otrzymuje się w ten sposób kłącze ostryżu długiego. W handlu wyróżniane są dwa rodzaje:

  • ostryż okrągły (stanowią go grube, jajowate, bulwiaste kłącza główne o powierzchni szarożółtawej,  ze śladami po liściach i łodydze);
  • ostryż podłużny (składający się z walcowatych, nieco palczastych młodych kłączy pobocznych, barwy żółtobrązowej lub zielonawożółtej, średnicy około 1,5 cm).

Obie odmiany są wewnątrz intensywnie żółte, mają silny, aromatyczny zapach oraz piekącogorzki smak. Podobny surowiec otrzymywany jest z ostryżu jawajskiego, który po malajsku nazywany jest Temoe lawak. Uprawia się go na Jawie i Półwyspie Malajskim.

Podstawowe związki czynne kurkumy

Kurkuma zawiera do 5% mieszaniny żółtych barwników, zwanych kurkuminoidami, wśród nich kurkuminę i dwudesmetoksykurkuminę, ponadto do 5% olejku eterycznego o intensywnym zapachu, dużo skrobi, do 6% tłuszczu i tyle samo soli mineralnych. W kłączach ostryżu jawajskiego jest do 2,5% kurkuminoidów, do 10% olejku eterycznego, skrobia, cukry i sole mineralne obfitujące w mikroelementy.

Działanie kurkumy

Kurkuma działa żółciotwórczo, rozkurczowo, bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie.

Dzięki zawartości kurkuminy pobudzą wątrobę do zwiększonego wydzielania żółci, ułatwia jej przepływ w przewodach żółciowych, przywraca naturalną kurczliwość pęcherzyka żółciowego, a także zwieracza Oddiego, który służy jako wpust do dwunastnicy.

Jednocześnie zawarte w niej związki czynne niszczą bakterie i likwidują wywołane przez nie stany zapalne.

Uwaga! W zalecanych dawkach leczniczych przetwory z kurkumy nie wywołują objawów szkodliwych dla zdrowia.

Zastosowanie kurkumy

Kurkuma oraz wyciągi alkoholowe maja zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych dróg żółciowych, kamicy żółciowej, niewydolności wątroby , zaburzeniach trawiennych, zastoju żółci wskutek atonii pęcherzyka żółciowego, w żółtaczce oraz w dolegliwościach po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych.

Przetwory z kurkumy

Wyciąg alkoholowy z kurkumySolaren

Dawkowanie: po 20-40 kropli w kieliszku wody 2-4 razy dziennie po jedzeniu jako lek żółciotwórczy i żółciopędny.

Ostatnio stwierdzono, że ma również działanie ochronne na miąższ wątroby.

Wyciąg z kurkumy i kory kruszyny – Cholagol

Dawkowanie: Dawki 10 kropli na cukier 3 razy dziennie podobnie jak Solaren.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.