Bylica boże drzewko w leczeniu wątroby


Zastosowanie bylicy boże drzewko w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

bylicaBylica boże drzewko – krzew z rodziny Złożonych, który występuje w stanie naturalnym w Azji Mniejszej i Europie Południowej. W naszym kraju spotyka się zdziczałą na przychaciach.

Sadzona jest także w parkach na grzędach roślin bylinowatych oraz na obwódkach kwietników, a czasem uprawia się ją do celów farmaceutycznych na plantacjach.

Do celów leczniczych zbierane są w lipcu lub sierpniu zakwitające szczyty pędów i suszy w suszarniach naturalnych w miejscach zacienionych i przewiewnych lub suszarniach, które są ogrzewane w temperaturze do 35 st. C.

Surowcem jest ziele bylicy bożego drzewka.

Podstawowe związki czynne bylicy bożego drzewka

Ziele bylicy bożego drzewka zawiera pochodne hydroksykumarynowe (np. izofraksydynę, skopoletynę, umbeliferon, herniarynę i eskuletynę), alkaloid abrotynę (około 2%) o działaniu przeciwgorączkowym, flawonoidy (np. rutynę i artemisetynę), do 6% garbników pirokatechinowych, do 2,25% olejku eterycznego, kwasy organiczne, kwasy wielofenolowe (np. kwas kawowy i kwas chlorogenowy), związek goryczowy i około 8,5% soli mineralnych.

Działanie bylicy bożego drzewka

Przetwory z ziela bylicy bożego drzewka pobudzają znacznie czynność żółciotwórczą wątroby (przypisywane jest to głównie izofraksydynie).

Zawarte w nim flawonoidy mają działanie żółciopędne, gdyż rozkurczają mięśnie gładkie dróg żółciowych, a to ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy.

Natomiast gorycze znajdujące się w zielu, zwiększają na drodze odruchowej wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, a to poprawia trawienie oraz przyswajanie pokarmów, a także wzmaga uczucie łaknienia.

Uwaga! Przetwory z ziela bylicy bożego drzewka, stosowane w zalecanych niżej dawkach, nie powodują odczynów szkodliwych dla zdrowia.

Zastosowanie bylicy bożego drzewka

Napary z ziela bylicy bożego drzewka zalecane są najczęściej w schorzeniach wątroby, które są połączone z niedostatecznym wydzielaniem żółci oraz w zastoju żółci w pęcherzyku i drogach żółciowych.

Ponadto stosowane jest w stanach skurczowych dróg żółciowych.

Ziele bożego drzewka jest bardzo wartościowym surowcem leczniczym, zbyt rzadko u nas stosowanym, który w pełni zasługuje na rozpropagowanie.

Przetwory z bylicy bożego drzewka

Napar z bożego drzewka

Przygotowanie: zalewasz 1 łyżkę rozdrobnionego ziela 1 szklanką wrzącej wody i naparzasz pod przykryciem 15-20 min. Odstaw na 10 min i przecedź.

Dawkowanie: Pij po 1/4- 1/3 szklanki 2-3 razy dziennie na 30 min przed jedzeniem jako środek żółciotwórczy, żółciopędny, poprawiający trawienie i przywracający apetyt.

Nalewka z ziela bożego drzewka

Przygotowanie: 50 g ziela zalewasz 0,25 l alkoholu 70%, otrzymanego w wyniku zmieszania równych ilości spirytusu 95% i wódki czystej 45%.

Pozostaw w ciemnym miejscu na 14 dni, co pewien czas wstrząsając.

Następnie przecedź. Ziele wyciśnij i połączy obie frakcje, po czym przesącz. Nalewkę przechowuj w butelce ze szkła ciemnego, gdyż światło niszczy składniki lecznicze we wszystkich przetworach.

Dawkowanie: Pij 15- 30 kropli w kieliszku wody na 30 min przed posiłkiem 3 razy dziennie jako lek żołądkowy, poprawiający trawienie lub po 40 kropli do 1/2 łyżeczki w kieliszku wody jako lek żółciotwórczy i przeciwskurczowy.

Zioła żółciopędne

Przygotowanie: zmieszaj po 50 g ziela bożego drzewka i kwiatów kocanki oraz po 25 g ziela drapacza lekarskiego, kwiatów lub ziela krwawnika, owoców kminku i rozdrobnionego kłącza tataraku.

Zalej 1 1/2 łyżki ziół 2 szklankami gorącej wody i gotuj pod przykryciem 2-3 min. Odstaw na 10 min i przecedź do termosu.

Dawkowanie: Pij po 1/2 szklanki 3 razy dziennie przed jedzeniem jako łagodny środek przeciwskurczowy, żółciopędny i przeciwzapalny na drogi żółciowe, pobudzający także wydzielanie soków trawiennych i ułatwiający przyswajanie pokarmów.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s