Korzeń łopianu w leczeniu wątroby


Zastosowanie łopianu w leczeniu wątroby i dróg żółciowych

burdock flowersKolejną rośliną, która wykorzystuje w leczeniu wątroby i dróg żółciowych jest łopian większy.

Łopian większy – roślina dwuletnia z rodziny Złożonych, która występuje  w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W naszym kraju pospolita na niżu oraz w niższej strefie Karpat i Sudetów na przychaciach, przydrożach, w zaroślach i na brzegach lasów.

Do celów farmaceutycznych zbierane są późna jesienią lub bardzo wczesną wiosną korzenie roślin jednorocznych, które jeszcze nie kwitły. Po umyciu i oczyszczeniu kraje się grubsze fragmenty i suszy w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 50 stopni C.

W ten sposób otrzymywany jest surowiec – korzeń łopianu.

Medycyna ludowa wykorzystuje w leczeniu także liście łopianu oraz owoce łopianu.

Podstawowe związki czynne łopianu

Korzeń zawiera mieszaninę związków poliacetylenowych, m.in. tridekadien-tetrainę i tridecen-pentainę. Jest również do 0,2% olejku eterycznego, są kwasy organiczne (np. kwas γ-guanidynomasłowy), fitosterol, śluz, inulina (do 40%), substancje białkowe (do 12,5%) i sole mineralne.

Działanie łopianu

Pobudza on łagodnie działanie niektórych narządów. Zwiększa on m.in. wytwarzanie soku żołądkowego, a także żółci oraz enzymów proteolitycznych w trzustce i usprawnia ich przepływ do dwunastnicy. Dzięki temu ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów.

Przetwory z łopianu poprawiają przemianę materii i przyspieszają usuwanie z organizmu szkodliwych jej produktów.

Uwaga! Przetwory z łopianu stosowane w zalecanych dawkach nie wykazują działania toksycznego.

Zastosowanie łopianu

Odwary i sok ze świeżego korzenia łopianu zaleca się wewnętrznie m.in. w mało nasilonych nieżytach przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych, a także niektórych zaburzeniach przemiany materii.

Przetwory z łopianu

Odwar z korzenia łopianu

Przygotowanie: 2-3 łyżki rozdrobnionego korzenia zalewasz 2 szklankami ciepłej wody i ogrzewasz do wrzenia. Gotuj powoli pod przykryciem 3 min. Odstaw na 15 min i przecedź.

Dawkowanie: Pij 1/3-1/2 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu w lekkich nieżytach przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych oraz w schorzeniach przemiany materii.

Sok ze świeżego korzenia łopianu

Przyjmuj doustnie po 30-60 kropli w kieliszku wody 2-4 razy dziennie po jedzeniu w stanach zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i żółciowych, słabo nasilonych schorzeniach wątroby, zaburzeniach przemiany materii.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.