Ruch pomaga na zaparcia


biegaczJak poradzić sobie z zaparciami?

Wstrząsy i masaż wewnętrzny zwiększy ruchy perystaltyczne jelit i przyspieszy przesuwanie kału w dół. Kolejny element, którego nikt najczęściej nie precyzuje. Czy pływanie albo jazda na łyżwach poprawiają perystaltykę jelit? Jaki wysiłek fizyczny jest najwydajniejszy w kontekście Twoich jelit?

Ruch drugi z kluczy do czystych jelit i zdrowego organizmu

Drugą niezwykle istotną kwestią dla eliminowania z życia zaparć i zdrowszego życia jest ruch. Ruch pobudza pracę jelit, przyspiesza trawienie i przepływ treści przez przewód pokarmowy oraz ułatwia formowanie się stolca.

Aktywność fizyczna wpływa również na częstotliwość wypróżniania. Wprowadzając do swojego życia większą ilość ruchu znacznie zmniejszysz zaleganie pokarmu w jelitach i poprawisz ich ogólne zdrowie. Nie bez powodu mówi się: „Zdrowie jelit, Zdrowie z jelit…” – utrzymanie jelit w dobrej kondycji znacząco wpływa na ogólną odporność organizmu. Zadbaj o swoje jelita i zapomnij o jesiennym katarze.

Ruch jest naprawdę ważny!

Ruch ma duże znaczenie dla Twojego organizmu i jego fizjologii. Pod wpływem aktywności fizycznej aktywowane są nerwy autonomiczne, które odpowiadają za różne odruchy (jelitowo-jelitowe, żołądkowo-jelitowe i jelitowo-żołądkowe). Dzięki nim tempo przesuwania się treści pokarmowych do jelita grubego jest szybsze, a formowanie kału sprawniejsze.

Oczywiście nerwy te działają autonomicznie i wywołują skurcze w sposób naturalny, niezależny od Twojej woli, ale ich siła i częstotliwość występowania może się zmienić. Ruch wzmaga pracę jelit, przez co szybciej i wydajniej pracują, a jedzenie nie zalega w układzie pokarmowym. Aktywność fizyczna jest więc skuteczną profilaktyką zaparć i sposobem na ich eliminację, kiedy już się pojawią!

Jak bardzo zaniedbujesz tę kwestię?

Statystyki są nieubłagane – średni Europejczyk spędza 20 minut TYGODNIOWO na intensywnym ruchu, kiedy powinien poświęcić na to minimalnie 3 godziny…

Idę o zakład, że to dotyczy również Ciebie. Kiedyś to się chociaż za odjeżdżającym autobusem kilkaset metrów podbiegło, a dzisiaj…? Praktycznie każde domostwo wyposażone jest we własne auto. Może to i postęp nowoczesnych technologii, może i wygodniejsze na co dzień, ale fatalnie wpływa na kondycję Twojego organizmu, w tym również jelit… Każdy potrzebuje ruchu – w tej kwestii nie ma wyjątków. To tyle marudzenia. Przejdźmy do konkretnych wskazówek!

Czy wiesz, że…

codzienny 30-sto minutowy żwawy spacer usuwa problem zaparć dużej ilości przypadków? Dodatkowo… Osoby aktywne fizycznie są o około 30% mniej narażone na zachorowanie na raka jelita. Wyobraź sobie… Trochę codziennego ruchu, a taki efekt…

3 proste sposoby jak być częściej w ruchu?

Masz pracę siedzącą, problemy ze stawami nie pozwalają Ci na regularne bieganie, a do tego dużo łatwiej motywujesz się do naciskania guzików na pilocie niż do wizyty na siłowni? Doskonale to rozumiem… Nie popieram, ale rozumiem i chcę dać Ci 3 proste sposoby na zwiększenie ilości ruchu każdego dnia.

Rzuć okiem i zacznij je stosować:

1. Intensywny spacer zamiast stania w korkach. Jeśli Twoje miejsce pracy znajduje się w znacznej odległości od domu i każdego dnia dojeżdżasz do pracy autem to masz wręcz wyśmienitą okazję, aby zwiększyć ilość ruchu w swoim codziennym dniu. Wystarczy, że zaparkujesz autem kilka ulic wcześniej zamiast stawać pod samymi drzwiami firmy.

Kilkanaście minut szybkiego spaceru przed i po pracy znacznie poprawią perystaltykę Twoich jelit i pomogą pozbyć się zaparć. Jeśli pracujesz stosunkowo blisko domu to również zrób sobie spacer zamiast wsiadać do autobusu, aby przejechać dwa przystanki. Możesz również przed i po pracy wysiadać jeden przystanek wcześniej albo zamiast na zakupy jeździć autem, codziennie zrobić sobie spacer między sklepami. Zachęcam Cię do kreatywnego myślenia – każda forma żwawego ruchu jest ważna.

2. Poranna gimnastyka z YouTube. Poranek to idealny moment na rozruszanie swojego metabolizmu oraz umysłu. Dobrze rozpoczęty dzień to świetny humor do samego wieczora. Wiem, że to wiesz.

Wiem, że słyszałaś/eś to setki razy, i że na prawdę chciałabyś/chciałbyś w ten sposób postępować. Tylko jakoś tak zawsze brakuje motywacji… Z doświadczenia wiem, że motywacji brakuje do robienia rzeczy skomplikowanych i to jeszcze samemu, bez wsparcia grupy.

Zdobycze cywilizacyjne totalnie zmieniają życie. Darmowe nagrania z ćwiczeniami fizycznym dostosowanymi do wykonywania w domu są w zasięgu kilku kliknięć Twojej myszki.

Po wstaniu rano łatwo włączyć komputer, prawda? Łatwo wejść na stronę YouTube.com, prawda? I równie prosto wpisać w wyszukiwarce tego portalu „ćwiczenia poranne”, „ćwiczenia w domu” lub „ćwiczenia na płaski brzuch”.

Doświadczony trener lub trenerka fitnessu, zdalnie podczas trwania filmiku poprowadzi Cię przez 5-10 minutowy trening. W taki sposób możesz pozbyć się wielu wymówek i szybko rozpocząć nowy rozdział swojego zdrowego życia.

3. Kontekst przymusowy. Wiele osób chwali sobie również ćwiczenia w grupie – zapisz się na jakieś grupowe zajęcia zorganizowane np. taniec, fitness czy jogę. Gdy wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze na takie zajęcia łatwiej będzie Ci utrzymać systematyczność… to sprawdzona metoda 🙂 Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok – zapłacisz za pierwszy miesiąc, a później pójdzie już z górki – gwarantuję! Ostatnio bardzo modny jest również nordic walking tzw. spacerowanie z kijkami. To idealne rozwiązanie dla osób starszych, które chcą zwiększyć ilość codziennego ruchu, a nie chcą zapisywać się na żadne dodatkowe zajęcia.

Najbardziej idealne jednak są zajęcia ruchowe, które wykorzystują efekt drgań i masażu wewnętrznego okolic brzucha. Chodzi o skakanie i bieganie oraz wszelkiego rodzaju skłony. Idealne zajęcia tego rodzaju to fitness, bieganie, nordic walking i gry zespołowe jak siatkówka czy koszykówka, gdzie jest dużo skakania.

Uwaga! Każdy intensywny ruch poprawi pracę Twoich jelit.

I pamiętaj!

Te wskazówki nie są po to, abyś sobie na nie popatrzyła czy popatrzył mówiąc „no tak, masz rację” i żył/a dalej ze starymi nawykami. Przeczytaj i zacznij działać – sama wiedza bez stosowania jej w praktyce jest całkiem bezużyteczna.

Błonnik witalny Za tydzień od dziś będziesz mógł odetchnąć z ulgą: „Uff, moje zaparcia wreszcie odeszły!”»

Miłego dnia 😉

Reklamy

2 myśli na temat “Ruch pomaga na zaparcia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.