Jak Moda na sukces rozleniwia Twoje jelita?


moda na sukcesLeniwe jelita

Obwiniaj Erica Forrestera i Sally Spectra z „Mody na sukces” za swoje leniwe jelita. „Oglądanie seriali z wątkami trzymającymi w napięciu może powodować przejadanie się”, mówi nowe badanie z Uniwersytetu w Północnej Kalifornii.

Podczas gdy proste seriale jak „Świat Według Bundych” nie prowadzą do bezmyślnego mlaskania przed telewizorem, to już seriale z bardziej złożoną fabułą, historią i postaciami sprawiają, że masz ochotę na więcej kalorii, według wspomnianego badania.

Innymi słowy: im bardziej emocjonalnie angażujesz się w to, co oglądasz, tym bardziej masz ochotę na jedzenie.

Czemu tak? Według naukowców dlatego, że niespodziewane zachowania postaci, ciągłe zwroty akcji, zaskakujące zdrady… drażnią i rozpraszają.

Oraz:

„Aby nadążyć za skomplikowaną i długą fabułą, osoba musi się znacznie bardziej koncentrować, niż w przypadku prostej — a co za tym idzie, potrzebuje więcej energii, którą dostarcza zwykle w postaci słodkich przekąsek”, donosi współautorka badania, dr Elizabeth Lyons z Uniwersytetu w Teksasie.

„Ponieważ umysł widza jest stale zajęty licznymi romansami, rozstaniami, kłótniami, skandalami między rodzinami Forresterów i Spectra, widz nawet nie zauważa, ile chipsów, czekolady i ciastek pakuje do ust,” mówi raport z badania.

Nie wiem, czy oglądasz „Modę na sukces” i kojarzysz wspomniane rodziny. Nie wiem, czy oglądasz „Pierwszą Miłość” na Polsacie. Albo „Hotel 52”. Albo „M jak miłość”. Albo „Świat według Bundych”…

Wiem natomiast dwie rzeczy.

Po pierwsze: jeślibyś poszedł do dobrego dietetyka, przepytałby Cię, aby odkryć Twoje nawyki. Jednym z pytań byłoby: „Czy jada pan / pani przed telewizorem?” Wiedzą bowiem, jak bardzo nawyk ten rozleniwia i zapycha jelita.

Po drugie: jeśli już musisz coś jeść przed TV, wybierz takie przekąski, które są jednocześnie smaczne… a przy okazji bogate w błonnik pokarmowy, który potrafi „rozruszać” jelita i doładować Twoje zdrowie.

Albo prościej, szybciej i łatwiej — pij co rano, 20 minut przed śniadaniem, szklankę Błonnika Witalnego..

Obłęd!

Co myślisz o tym pomyśle? Aby odzwyczaić się od wcinania przekąsek lub nawet posiłków przed TV?

Wielu ludzi do każdego serialu albo filmu musi wrzucić coś na ząb. Chipsy. Rogaliki. Serniki. Makowce. Paluszki. Orzeszki. Wrrr.

Prędko przeradza się to w nawyk. Tak, że aż trudno coś obejrzeć na spokojnie bez przekąsek w międzyczasie.

Są przypadki, że sprawa wymyka się spod kontroli. Osoby kończą jeść, jak na filmie wyskakują białe napisy. Powinni skończyć w 10 minut, a jedzą przez godzinę.

Takie bombardowanie układu trawiennego wywołuje stres fizjologiczny, który prowadzi do negatywnych reakcji biochemicznych. Rezultat: ospałość, lenistwo, zaparcia, cholesterol.

Obłęd!

Trzeba zatrzymać to szaleństwo.

Ponieważ kiedy skupiasz pełną uwagę na tym, co jesz (nie na tym, że Majka zdradziła Pawła, a Ferdek znów podbiera babce rentę!), dzieją się dwie wspaniałe rzeczy.

Po pierwsze, posiłki smakują inaczej. Nierozproszona uwaga powoduje, że lepiej wyczuwasz pełną gamę smaków swoich potraw — tzw. niebo w gębie.

Po drugie, kiedy w pełni oddajesz się posiłkowi, prawdopodobnie lepiej przegryzasz każdy kęs. A jeśli nie, to powinieneś.

Bo zgadnij co?

TWÓJ ŻOŁĄDEK NIE MA ZĘBÓW!

Potem te resztki, co nie zdążyły się do końca strawić, zagrzewają sobie miejscówkę w zakolach Twoich jelit i gniją tak tygodniami. I wydzielają toksyny do krwiobiegu. A te rozchodzą się po ciele: do Twojego mózgu, serca, nerek, narządów rozrodczych.

Na szczęście, masz prywatnych ochroniarzy, którzy wypędzają je z jelit na czas. To ziarna babki płesznik i łuski babki jajowatej. Prawdopodobnie najbogatsze źródła błonnika pokarmowego, jakie dała nam Natura. Ich kompozycja znana jest pod kryptonimem Błonnik Witalny:

Błonnik witalnyBłonnik Witalny – prawdopodobnie jedyny, który chcą polecać lekarze»

Miłego dnia.. 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.