Sposoby na zdrowie ks. Klimuszko


ks. KlimuszkoZdrowie według ks. Klimuszko

Wpadła mi do głowy myśl o naszym rodaku, księdzu Czesławie Klimuszko i jego małej książeczce „Sposoby na zdrowie”.

Ponieważ książeczka jest słabo dostępna, pomyślałem, że zacytuję najciekawsze fragmenty, które warto znać:

1. Wszystkie zwierzęta mięsożerne żyją krócej od roślinożernych. Częściej też podlegają zwyrodnieniom chorobowym. Wszelkie bowiem tłuszcze zwierzęce potrzebują mnóstwa energii trawiennej, przez co szybciej zużywają organizm ludzki.

Powodują powstawanie takich chorób, jak stwardnienie tętnic, zakłócenie krążenia krwi, owrzodzenie przewodu pokarmowego, przyspieszają starość i skracają życie. Stąd wypływa czysty wniosek, że ludzie, poza ciężko pracującymi fizycznie, powinni w minimalnej ilości spożywać mięso i ciężkie tłuszcze zwierzęce, a w przeważającej większości odżywiać się warzywami.

/KOMENTARZ: Słowa szczególnie bliskie mojemu sercu z uwagi na fakt, że w dzisiejszych czasach, zwierzęta faszeruje się antybiotykami, które przyspieszają ich wzrost, np. u kurczaków.

2. Chcesz być zdrowy i młody — nie stroń nigdy od wody. Dobowe zapotrzebowanie u dorosłego człowieka wynosi około 2.500 ml, z tego 1.200 ml człowiek pobiera z wypijanych płynów, około 1.000 ml z pokarmów, a resztę z procesów utleniania się zachodzących w organizmie.

/KOMENTARZ: Jeśli miałby istnieć jeden, królewski sposób na lepsze zdrowie i urodę, byłoby to odpowiednie wykorzystanie właściwej wody — zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz ciała.

3. Chcesz żyć — ruszaj się. Kilkugodzinny, a czasem kilkunastogodzinny bezruch prowadzi do dwóch głównych chorób: wadliwej przemiany materii i złego krążenia krwi, które kończą się najczęściej miażdżycą i zawałem serca. Dlatego najskuteczniejszym środkiem dla utrzymania zdrowia każdego człowieka jest praca fizyczna.

Pracownicy fizyczni, a zwłaszcza pracujący na świeżym powietrzu, ponad wszelką wątpliwość żyją dłużej, cieszą się pełnią sił i dobrym samopoczuciem. Spróbuj i ty. Masz do dyspozycji gimnastykę, spacer, ćwiczenia jogi, rozciąganie i wiele innych.

/KOMENTARZ: Warto dodać, że ruch natlenia organizm, ponieważ mięśnie podczas pracy produkują dwutlenek węgla, a ten jest niezbędny do tego, by cząsteczki tlenu mogły oddzielić się od hemoglobiny i dotrzeć do komórek.

4. Lecznicze bioprądy flory. Las z nieprzebranym swym bogactwem drzew, krzewów, kwiatów i grzybów, jest nie tylko płucami i miejscem piękna, lecz nadto niezawodną lecznicą dla każdego człowieka. Tu już nie chodzi o to, że las dostarcza ziół do naparów i preparatów ziołowych jako leków na określone schorzenia, ale o korzyści płynące z bioprądów leczniczych osiągane przez same kontakty z roślinnością, z drzewami.

Każde drzewo, każda roślina, łącznie z mizernym mchem leśnym, ma swoją własną emanację. Razem, drogą wzajemnej wymiany, swoistymi właściwościami oddziaływają na siebie dobroczynnie. W tej zagęszczonej biosferze leśnej, dzięki leczniczym bioprądom świata roślin, człowiek nie tylko wypoczywa, lecz regeneruje swe siły witalne.

A zatem szukajmy kontaktu z żywą przyrodą, w niej bowiem znajdziemy radość życia, gdyż jej tchnienie niesie nam energię i tężyznę naszemu ciału.

/KOMENTARZ: Nawet nie trzeba spędzać czasu w lesie pośród kwiatów i drzew. Wystarczy już wyjść na ogródek, aby odczuć bioprądy Matki Ziemi i poczuć się lepiej.

5. Ksiądz Klimuszko otwiera swoją książeczkę cytatem, którym ja zamykam mój dzisiejszy wpis:

„Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki, są naszymi aptekami.”

A tu jeden z darów natury z naszych polskich łąk:

Błonnik PrimvitalnyBłonnik Primvitalny– prawdopodobnie jedyny, który chcą polecać lekarze»

Miłego dnia.. 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.