Co na wzdęcia?


wzdęciaWzdęcia brzucha – przyczyny i jak im zapobiegać?

Wzdęcia brzucha – częste dolegliwości jamy brzusznej, które powstają, gdy gromadzące się w jelitach płyny i gazy nie chcą się dalej przesuwać przez układ pokarmowy. Są one powodem nieprzyjemnego uczucia pełności i rozpierania jamy brzusznej przy jednoczesnym poszerzaniu się tali. Towarzyszą im czasem skurcze jelit lub bolesne kolki. Kiedy trawienie w obrębie układu pokarmowego przebiega powoli, pokarm zaczyna zalegać i fermentować powodując wytwarzanie się w jelicie rozdymających gazów.

Trawienie pokarmów

Rozpoczyna się ono już w jamie ustnej (działanie trawienne wykazują enzymy zawarte w ślinie). Pokarm jest tutaj rozdrobniony i wymieszany ze śliną. W dalszych odcinkach przewodu pokarmowego transportowany pokarm zostaje poddany skomplikowanym reakcjom – najpierw w żołądku, później w dwunastnicy, a następnie w jelitach.

Do prawidłowego przebiegu trawienia niezbędna jest prawidłowa praca całego układu pokarmowego. Konieczny jest właściwy układ soków trawiennych, czyli obecność wszystkich koniecznych do trawienia pokarmów enzymów. Kolosalne znaczenie ma także tutaj odpowiedni transport pokarmów, bo jeśli treść pokarmowa przesuwa się zbyt szybko, pokarm nie jest dokładnie trawiony, a z kolei zbyt wolne tempo pasażu jest powodem jego zalegania i fermentacji w jelitach. Wynikiem tego procesu są wytwarzane w jelicie rozdymając gazy (gazy, zaparcia).

Przyczyny wzdęć brzucha

Przyczyną gromadzenia się gazów jelitowych może być połykanie nadmiaru powietrza podczas szybkiego spożywania posiłku, picia oraz rozmowy podczas posiłku.

Przyczyną może być tez zwiększone wydzielanie śliny (np. przy żuciu gumy) oraz stres, psychiczny lęk. Powietrze zalega wówczas w żołądku, skąd wydalane jest na zewnątrz w formie odbijania – jednak część powietrza przechodzi dalej, do jelit. Wraz z każdym aktem połykania do żołądka przedostaje się około 2-3 milimetry powietrza. Głęboki wdech może być powodem przemieszczenia się do żołądka 1-2 ml powietrza.

Wzdęcia może też powodować picie napojów gazowanych, bo zawarty w nich dwutlenek węgla jest wchłaniany w jelicie cienkim i wydalany potem przez płuca, przy wydechu.

Jak już wyżej napisałem do prawidłowego procesu trawienia niezbędny jest właściwy skład soków trawiennych, czyli obecność wszystkich koniecznych do trawienia pokarmów enzymów.  I tak np. brak w jelicie dostatecznej ilości laktazy (enzym, który trawi laktozę – cukier obecny w wypijanym mleku lub produktach mlecznych), powoduje, że laktoza fermentuje, co wiąże się ze wzrostem ciśnienia gazów w pewnych odcinkach jelita. Niedobór może dotyczyć jakiegoś innego enzymu, np. w zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki (trzustka wytwarza enzymy – gdy jest „niewydolna”, chora – brak niektórych enzymów trawiennych).

Podobny objaw wywołują niestrawione resztki niektórych pokarmów (szczególnie groch, fasola, kapusta, kalafior), które zalegają w jelicie grubym. Nasilają one tworzenie się gazu w jelicie grubym w następstwie rozkładania ich przez bakterie.

U większości osób cierpiących na dokuczliwe wzdęcia objętość powietrza w przewodzie pokarmowym nie jest zwiększona, a ich dolegliwości są często objawem zespołu jelita drażliwego. Jego powodem są zaburzenia motoryki jelit, głównie na tle nerwowym.

Inne rzadkie przyczyny wzdęć to porażenie jelit, niedrożność jelit (stan zagrożenia życia), stan po leczeniu antybiotykami, nadmierny rozwój jelitowej flory bakteryjnej, enteropatia glutenowa (nietolerancja glutenu zawartego w produktach zbożowych) i inne.

Jak sobie radzić ze wzdęciami ?

Dolegliwości te są bardzo uciążliwe i niestety często trudne do leczenia. Chorzy oprócz uczucia wzdęcia uskarżają się na odbijania i odchodzenie gazów – nieraz głośnych i cuchnących, co bywa dla nich bardzo krępujące.

Jak można sobie pomóc? Na szczęście jest kilka sposobów, a najprostsze z nich to:

  • przestrzeganie odpowiedniej diety, należy zrezygnować z pokarmów rozdymających (np. fasola, groch, kapusta, kalafior),
  • posiłki należy spożywać powoli, bez pośpiechu,
  • wskazany jest spacer po posiłku,
  • należy unikać czynności, które powodując połykanie powietrza (np. rozmowa przy jedzeniu, żucie gumy),
  • trzeba unikać picia napojów gazowanych,
  • pozytywny skutek dają herbatki ziołowe: kminek, koper włoski, mięta pieprzowa, tymi ziołami można też przyprawiać ciężkostrawne potrawy,
  • należy unikać zdenerwowania, pośpiechu, nadmiernego wysiłku.

Leki stosowane we wzdęciach

Leki zapobiegające wzdęciom i łagodzące je to m.im.:

  • Espumisan, Disflatyl, Gastrosil, Manti i inne zawierające simetykon).

W razie silnych bólów brzucha okresowo zaleca się przyjmowanie spazmolityków, czyli leków rozkurczowych ( np. No-spa) – ale uwaga: przy długotrwałym stosowaniu leki te osłabiają jednak motorykę jelita i mogą nasilać objawy związane ze wzdęciami.

Kiedy z wizytą do lekarza?

Jeśli wzdęcia zdarzają się sporadycznie, szybko ustępują i są związane z np. spożyciem dużych ilości fasoli, to wtedy nie masz większych powodów do niepokoju, ale w sytuacji, gdy nie ustępują po zastosowaniu domowych środków, są uporczywe, połączone z bólami brzucha, biegunką lub zaparciami, wymiotami, brakiem apetytu, czy też z podwyższoną temperaturą musisz zgłosić się natychmiast do lekarza.

Lekarz postara się ustalić przyczynę dolegliwości (np. niewydolność trzustki, niedobór laktazy, enteropatia glutenowa, choroba wątroby itp.). Następnie włączy leczenie przyczynowe, czyli np. podawanie enzymów trzustkowych w ich niedoborze, zaleci dietę bezlaktozową w niedoborze laktazy, dietę bezglutenową w enteropatia glutenowej, odnowę flory bakteryjnej po antybiotykoterapii (preparaty probiotyczne służące do odnowy właściwej flory jelitowej w Polsce to np. Lakcid, Lacidofil. Zawsze też jego wiedza  pomoże Ci w ustaleniu właściwej diety.

Jeśli odczuwasz dyskomfort po jedzeniu, ataki kolki, wzdęcia, niestrawność …

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

3 myśli na temat “Co na wzdęcia?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.