Sztuczne witaminy a wątroba


witaminyNadmierne spożywanie sztucznych witamin może uszkodzić wątrobę

Co za dużo…. to niezdrowo… To powiedzenie jest bardzo popularne (Ty też go używasz?)….. a jak często stosujesz się do niego w kwestii odżywiania?

Umiar ma bardzo ważne znaczenie w różnych dziedzinach naszego życia, ale gdy chodzi o zdrowie, powinieneś w szczególny sposób brać sobie to porzekadło do serca…

Gdzie nie spojrzysz…… tam suplement .. 🙂

W naszym kraju rynek suplementów szczególnie rozkwita. Produkty te można kupić niemal wszędzie, nie tylko w aptece czy zielarni, ale także w marketach, zwykłym sklepie spożywczym czy nawet na stacji benzynowej.

Po co nam te suplementy?

Kobiety zażywają je dla poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci, studenci dla poprawienia koncentracji, a mężczyźni w celu zapobiegania potencjalnym niedoborom.

Jednak niewiele osób zwraca uwagę na skład suplementu…. i w tym tkwi problem…

Szukamy złotego środka

Jeżeli zażywasz więcej niż jeden preparat lub zwiększasz zalecaną zalecaną przez producenta dawkę – w łatwy sposób możesz przeładować swój organizm witaminami. Taki stan fachowo nazywamy hiperwitaminozą i nie nie jest to zjawisko korzystne, a wręcz przeciwnie – może Ci zaszkodzić. A już szczególnie Twojej wątrobie.

Problem ten dotyczy szczególnie głównie witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, a więc chodzi tutaj o witaminy A, D, E i K. Natomiast pozostałe, rozpuszczalne w wodzie, również mogą się w nadmierny sposób akumulować w organizmie, ale jest to mniej niebezpieczne ze względu na łatwość wydalania wraz z moczem.

Groźne oblicze witaminy A

Dla Twojej wątroby najpoważniejszy i najbardziej toksyczny będzie nadmiar witaminy A (retinol).

Objawy przedawkowania witaminy A

Można zaobserwować:

  • suchość skóry, wypadanie włosów i łamliwość paznokci.

Są to pierwsze symptomy toksycznego wpływu tej witaminy.

Zbyt długie stosowanie witaminy A może doprowadzić do zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych (AlAT, AspAT), a nawet wywołać zapalenie w obrębie narządu!

Uwaga! Duże dawki witaminy A nie są zalecane osobom z przewlekłymi chorobami wątroby, a także alkoholikom i kobietom w ciąży.

Uwaga, niebezpieczeństwo!

Jakie preparaty zawierają retinol? Prawie każdy suplement, który ma za zadanie poprawę wyglądu skóry i włosów. Zawierają go także preparaty, które mają pozytywnie wpłynąć na kolor skóry i uwrażliwić na działanie promieni słonecznych.

To także składnik preparatów dla osób walczących z trądzikiem czy skarżących się na problemy ze wzrokiem. Nie można też tutaj nie wspomnieć o zwykłych preparatach multiwitaminowych, które tworzy się z myślą o poprawie odporności i uzupełnieniu niedoborów żywieniowych.

Jak widzisz, działanie i wykorzystanie witaminy A jest bardzo szerokie i właśnie z tego powodu bardzo łatwo połączyć dwa różne suplementy i dostarczyć organizmowi niebezpiecznie wysokie dawki.

Dermatolog wypisuje retinoidy i kieruje… na badania

Osoby z cerą trądzikową muszą wiedzieć, że lekarze w terapiach przeciwtrądzikowych stosują retinoidy. Są to pochodne witaminy A. Podawane są one doustnie przez kilka miesięcy.

Uwaga! O tym, jak bardzo toksyczna dla wątroby może być ta witamina świadczy fakt, że podczas jej przyjmowania zaleca się dokładnie sprawdzić funkcjonowanie wątroby, a także regularne badanie aktywności enzymów wątrobowych.

Ich podwyższenie sugeruje niszczenie komórek lub zaburzenie czynności tego narządu.

Oj, co za dużo, to niezdrowo! 🙂

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.