Dihydromirycetyna (DHM) – jak działa na wątrobę?


howenia słodkaCo to jest i jak działa na wątrobę – dihydromirycetyna (DHM)

Niewydolność oraz marskość wątroby to bardzo poważne stany, które budzą niepokój zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Naukowcy zwrócili ostatnio uwagę na nową roślinę, która prawdopodobnie wspomaga pracę wątroby. Ta roślina to Howenia Słodka, nazywana także japońskim drzewem rodzynkowym. Zawiera dihydromirycytynę i to właśnie ona budzi nadzieje wśród specjalistów.

Nasz wątroba to narząd, który posiada niesamowite zdolności samoregeneracji. Jednak atakowana przez całe życie toksynami, lekami, chemicznymi dodatkami do żywności, różnego rodzaju zanieczyszczeniami, po prostu ma prawo się zbuntować. Czasami (zwłaszcza, gdy jest niszczoną przez choroby wirusowe) nie nadążą z odbudową i naprawą komórek.

Od kosmetyków do… wątroby

Dihydromirycetyna (w skrócie DHM) – flawonoid, który został znaleziony w liściach i kwiatach howenii. Jak do tej pory stosowano go głównie w kosmetologii, bo:

  • hamuje odrastanie włosów i dlatego też wchodzi w skład kremów po depilacji;
  • wchodzi w skład niektórych balsamów wyszczuplających i mających za zadanie walkę z cellulitisem.

Nasila też rozkładanie tkanki tłuszczowej, przy czym jednocześnie uniemożliwia jej odbudowę. Zdaniem niektórych, posiada również zdolność hamowania namnażania adipocytów – komórek tłuszczowych.

DHM i… szczury po alkoholu bawią się gorzej

Jaki związek istnieję między dihydromirycytyną a wątrobą?

Naukowcy z Kalifornii przeprowadzili ciekawy eksperyment, który dotyczył zatrucia alkoholowego i osłabienia jego objawów pod wpływem dihydromirycytyny. Badaniom zostały poddane szczury i zaobserwowano, że zwierzęta, którym podawano jednocześnie alkohol i DHM, później zaczęły tracić kontrolę nad ciałem, niż te, którym podawano wyłącznie alkohol.

Ponadto, szczury, którym podawano DHM wcześniej przestawały prezentować symptomy upojenia alkoholowego.

Może to oznaczać, że metabolizm alkoholu, który ma miejsce przede wszystkim w wątrobie, zachodził u nich znacznie sprawniej.

Wniosek?

Możemy przypuszczać, że dihydromirycetyna wspomaga pracę tego narządu.

Jednak zdaniem niektórych, mechanizm działania DHM opiera się przede wszystkim na blokowaniu działania alkoholu na receptory GABA, które znajdują się w mózgu i odpowiadają za objawy upojenia alkoholowego.

Obecnie planowane są badania kliniczne, które będą dotyczyć wykorzystania DHM w leczeniu choroby alkoholowej. Naukowcy żyją nadzieją, ze substancja ta będzie skuteczna u pacjentów uzależnionych i pomoże im pokonać ten nałóg.

Szacunkowo, ponad 75milinów osób na świecie ma problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Howenia słodka jak miód

Howenia słodka (Hovenia dulcis) roślina, która występuje naturalnie w krajach azjatyckich – Korei, Japonii, Chinach. Jest to wysokie drzewo, które dorasta do 20 metrów wysokości! Ma charakterystyczne duże i jajowate liście. Uprawia się ja przede wszystkim jako roślinę ozdobną. Po okresie kwitnięcia szypułki kwiatów zmieniają kolor na brunatny. Są jadalne i słodkie. Z nasion, gałęzi i liści produkowany jest słodki ekstrakt, który może być traktowany jako tańszy zamiennik miodu.

Czy wiesz, że….unikanie roślin z ogrodu Natury nie jest godne pochwały. Bo na przykład sylimaryna, potężny naturalny przeciwutleniacz, wymiata z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki wystawione na działanie toksyn. Według książki ‘Flawonoidy roślinne w biologii i medycynie’ z 1986 roku, strony 545-558, sylimaryna jest co najmniej dziesięć razy silniejszym antyoksydantem niż sławna witamina E.

Źródłem takiej sylimaryny jest Lignan Primvitalny:

Ostropest witalny Lignan Primvitalny: remedium z czasów Chrystusa na chorą wątrobę i osłabiony woreczek żółciowy»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.