Zdrowa zagadka


ZDROWA ZAGADKA: co nie pasuje na tym zdjęciu?

sprint

Źródło: http://zdrowyoddech.pl/

No, jak uważasz? Coś tu ewidentnie nie pasuje. Potrafisz wyłapać, co??

Hmm, spójrzmy razem. Może murzynka po lewej. Spięta jak agrafka. Tak zmęczona, że aż nie ma siły unieść powiek centymetr do góry. Ledwie dyszy przez usta. Ee, tu wszystko w porządku. Biegnie, więc wygląda jak wypluta. Idziemy dalej.

Biała po środku. W sumie… to samo, co czarna. Może tylko mniej spięta. Jak gacie w szpagacie. Idziemy dalej.

Czarnoskóra amerykanka. Właściwie, to nawet znam jej nazwisko. To lekkoatletka Sanya Richard-Ross, złota i brązowa medalistka w biegu na 400 metrów oraz dwukrotna mistrzyni olimpijska w sztafecie 4 x 400 metrów.

Popatrz na nią. Czym się różni od dwóch zawodniczek obok? Owszem, patrzy przed siebie. Ale nie to jest najważniejsze. Co jeszcze? O właśnie:

BIEGNIE SPRINTEM Z ZAMKNIĘTYMI USTAMI!

Opanowana. Spokojna, a jednocześnie doładowana energią. Pewna siebie. Jedynie lekko zmęczona. Dopiero jakby zaczynała biec.

Sanya oddycha wyłącznie przez nos. Nawet przy mecie w biegu na prawie pół kilometra… SPRINTEM! I osiąga światowe wyniki.

Widzisz, Sanya od lat oddycha Metodą Buteyko (Ćwiczenie oddechowe Buteyko – pobierz pdf»). (Oo, teraz zaczynasz zwracać uwagę na tę metodę, co?) Jednym z jej zastosowań jest sport. Fakt, że potrafi oddychać przez nos przy tak ogromnym wysiłku, oznacza jedno: ma wyjątkowo dobrze natleniony organizm.

Jest jeden powód, dlaczego wspominam o tej lekkoatletce i pokazuję jej zdjęcie podczas biegu: aby zachęcić cię do wyzwania…

Od dziś przez miesiąc oddychaj tylko przez nos. Obserwuj swój oddech. Pilnuj, aby był spokojny. Nawet jeśli wchodzisz po schodach na pierwszej piętro. Albo przekopujesz ogródek. To jest bardzo lekki i przyjemy wysiłek, przy którym z łatwością można utrzymać oddech przez nos.

Wierz lub nie, ale dla wielu ludzi samo to, że porzucili oddychanie przez usta, okazało się wielkim doładowaniem zdrowia: większa energia, większe opanowanie, lepszy sen, a nawet krótszy sen. (Prywatnie śpię po 5-6 godzin dziennie i to mi wystarcza. Teraz celuję w 4.)

Oczywiście, Metoda Buteyko nie polega wyłącznie na tym, że oddychasz przez nos. Jednak stanowi to bazę pod dalsze zmiany w stylu życia i oddychaniu. Od tego zaczynasz. I ponieważ nie ma tu przeciwwskazań, to namawiam: spróbuj.

Nie bez powodu Stwórca dał ci maleńkie otworki do oddychania i duży otwór do jedzenia. Oddech przez usta prowadzi do hiperwentylacji, zbyt dużej utraty zbawiennego CO2, a to do uruchomienia biochemicznych procesów degenerujących zdrowie.

Nie bez powodu też Stwórca obdarował ludzkość zbawiennymi darami — takimi jak Błonnik Primvitalny. A jednak, wielu ludzi zignoruje fakt, że ma go tuż pod nosem… oraz to, jak bardzo rewitalizuje przewód pokarmowy, uwalniając od jelitowych bolączek:

Błonnik witalnyBłonnik Primvitalny – prawdopodobnie jedyny, który chcą polecać lekarze»

Miłego dnia ..  😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s