Domowe badanie na obecność bilirubiny w moczu


badanie moczuBadanie moczu na bilirubinę

Badanie ogólne moczu jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w medycynie. Wnosi bardzo wiele informacji na temat stanu naszego układu moczowego, na temat pracy nerek, jak i chorób ogólnoustrojowych.

Można je wykonać praktycznie w każdym gabinecie lekarza rodzinnego i to właśnie lekarz powinien interpretować związki i zależności występujące między parametrami, które oznaczamy podczas tego badania.

Uwaga! Obecnie możemy wykonać te badanie w domu.

Technicznie jest ono bardzo podobne do tego wykonywanego w laboratorium, ale niestety nie jest do końca tak samo dokładne. Jeżeli chodzi o jego interpretacje, to dla nas podstawowa informacja jest taka, że objawy, które nas dotyczą wymagają wizyty u lekarza i dalszej diagnostyki, czy nie mamy się czym martwić.

Bilirubina

W naszym organizmie non stop zachodzi proces niszczenia, jaki i tworzenia czerwonych krwinek. Dzieje się tak dlatego,że pojedyncza krwinka żyje w naszych naczyniach około 120 dni, a to oznacza, ze każdego dnia miliony krwinek są niszczone, a w produkcie ich rozpadu (nie tyle samych krwinek co hemoglobiny w nich zawartej) powstaje bilirubina.

Bilirubina jako produkt rozkładu jest usuwana przez naszą wątrobę do przewodu pokarmowego drogami żółciowymi. Jednak mechanizm ten czasem zawodzi i wtedy poziom bilirubiny rośnie w naszej krwi, rośnie tak bardzo, że może powodować żółtaczkę, ale zanim się to stanie przedostaje się ona do moczu.

Uwaga! W prawidłowym moczu bilirubiny nie powinno być. Jeżeli się ona znajdzie, to oznacza to, że z naszą wątroba jest coś nie tak.

Jak zbadać poziom bilirubiny w moczu?

Aby wykonać badanie ogólne moczu będziesz potrzebował następujących elementów:

  • test paskowy, który służy do badania moczu;
  • pojemniczek na mocz (kupisz go w każdej aptece za kilkadziesiąt groszy);
  • rękawiczki (potrzebne zawsze, gdy pracujemy z nieswoim materiałem biologicznym) oraz
  • papierowy ręcznik.

Pierwsze co musisz zrobić to napełnić pojemniczek moczem.

Uwaga! Powinien to być mocz ze środkowego strumienia. Oznacza to, że w trakcie oddawania moczu pierwsza partia moczu leci do toalety, następną nabierasz do pojemniczka, a ostatnia partia moczu znowu leci do toalety. Pozwoli to uniknąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Dodatkowo ważne jest, by kobiety nie badały moczu w trakcie menstruacji, bo może być on zanieczyszczony krwią oraz ważne jest, by nie pobierać tego moczu po dużym wysiłku fizycznym.

W opakowaniu z testem paskowym znajdziesz następujące elementy:

  • instrukcje (koniecznie się z nią zapoznaj);
  • 5 saszetek z testami oraz
  • skalę barwną służącą do interpretacji testu.

Badanie moczu

Rozpakuj test paskowy. Znajdziesz w nim test paskowy oraz środek chłonący wilgoć, który nie będzie Ci już potrzebny. W pojemniczku masz wymieszany mocz, w którym zanurzasz test paskowy. Zanurz go na chwilę. Całą długością. Następnie otrzyj o brzeg pojemniczka, po czym jeszcze weź na ręcznik papierowy i osusz krawędź.

Uwaga! Jest to bardzo ważne, bo inaczej odczynniki mogą się wymieszać.

W tym momencie test jest wykonany i za około 60 sekund będziesz mógł go interpretować.

Poziom bilirubiny możesz oznaczyć testem paskowym za pomocą 9 kwadratowej bibułki, na której zachodzi reakcja barwna. Im bardziej beżowy kolor, to tej bilirubiny jest więcej. W momencie, kiedy tej bilirubiny w ogóle nie ma kolor jest żółtawy.

Uwaga! To tylko taki stan uznaje się za prawidłowy. Każdy inny oznacza patologię.

W prawidłowym moczu nie jesteśmy w stanie wykryć bilirubiny nawet bardzo czułymi metodami (dużo czulszymi od testu paskowego). Dlatego jeżeli test paskowy wykrywa bilirubinę należy koniecznie zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być zastój w drogach żółciowych lub zapalenie wątroby czy jakąś inną groźną chorobę, którą należy leczyć.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Jedna myśl na temat “Domowe badanie na obecność bilirubiny w moczu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.