Jak kurkuma wspomaga pracę wątroby?


Indian Turmeric AbstractKłącze ostryżu (kurkuma) a wątroba

Kurkuma (ostryż długi, szafran indyjski) jest głównym składnikiem przyprawy curry. Stosowano ją w Indiach i Chinach od tysięcy lat do leczenia różnych dolegliwości.

Obecnie uznaje się ją za środek przeciwzapalny i przeciwutleniający.

Kurkuma należy do rodziny roślin imbirowatych. Jej wysuszane kłącza są mielone na proszek, którego głównym składnikiem jest żółta kurkumina.

Działanie antyoksydacyjne kurkuminy można porównać z tym, jakie wykazują witaminy C i E. Liczne przeprowadzone badania wykazały, ze działa przeciwzapalnie. Kurkumina hamuje aktywność tzw. kompleksu białkowego HF-kappa B, który bierze udział w odpowiedzi zapalnej komórki na bodziec.

Kurkuma hamuje aktywność enzymu COX-2 bez skutków ubocznych dla leków hamujących COX-2. W przypadku chorych na RZS naukowcy stwierdzili, ze kurkuma zmniejsza ból i poprawia zdolność ruchową skutecznie jak poprzednio stosowane leki przeciwbólowe przy 1200 mg kurkuminy.

Działanie kurkumy na wątrobę

Dzięki swym działaniom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym kurkuma chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami, pobudza wydzielanie żółci i syntetyzowanie enzymów wątrobowych.

Uwaga! Dlatego może być pomocna w niestrawności.

Sądzie się również, ze pobudza wytwarzanie  w nadnerczach kortyzonu, który bezpośrednio wspomaga proces gojenia. Ostatnio przeprowadzono badania, które potwierdziły skuteczną zdolność kurkuminy do zapobiegania rozwojowi wirusów, bakterii patogennych i drożdży (candida albicans).

Gdybyś chciał być wdzięczny za lepsze zdrowie, podreperuj je, dodając do obiadu Lignan Primvitalny z ogrodu Natury:

Lignan Primvitalny Lignan Primvitalny: remedium z czasów Chrystusa na chorą wątrobę i osłabiony woreczek żółciowy»

Jest tym lepszy od innych, że prócz wątroby, wspomaga jeszcze pracę jelit. To dlatego, że ma w składzie przypuszczalnie najbogatsze źródło błonnika, jakie istnieje na Ziemi.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s