Kiedy trzeba usunąć kamienie żółciowe?


wątrobaUsuwanie kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe pojawiają w wyniku błędów dietetycznych lub nieprawidłowego metabolizmu. Wskazaniem do ich usunięcia z pęcherzyka żółciowego są silne ataki bólowe oraz stan zapalny, który zagraża wątrobie i trzustce.

Uwaga! Kamienie żółciowe nie zawsze muszą być od razu usuwane, można z nimi żyć wiele lat, ale należy bardzo uważać i stosować odpowiednią lekkostrawną dietę, a także zmienić częstotliwość posiłków.

Trzeba też wykonywać okresowe kontrole pęcherzyka żółciowego na USG. Jeśli bóle zwiększają się, stan zapalny jest znaczny, to wtedy wzrasta ryzyko pęknięcia pęcherzyka i zapalenia otrzewnej.

Uwaga! Z tego powodu nie powinno się zwlekać z operacją.

Powikłania w kamicy żółciowej

Powikłaniami tej choroby może być również nagłe zatkanie przewodów żółciowych złogami, a efektem ostre zapalenie trzustki. Zdarzają się też przypadki, gdzie dochodzi utworzenia się przetoki żółciowo-jelitowej.

Uwaga! Dlatego nie można lekceważyć zaleceń dotyczących diety i badań.

Czy można pozbyć się kamieni żółciowych bez operacji?

Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy nie są duże i nie doszło do ich zwapnienia.

Zalecenia dotyczące postępowania w przypadku kamieni żółciowych

Posiłki należy rozłożyć na 5  w ciągu dnia. Powinny być niewielkie i zawierać mało tłuszczów nasyconych (pochodzenia zwierzęcego). Do minimum należy ograniczyć spożycie masła, śmietany i wybierać tylko chudy nabiał.

Zrezygnować z czekolady, kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Pić zaś często sok z czarnego bzu, mięte oraz niezbyt mocną zieloną herbatę. W razie dolegliwości, zażywać leki rozkurczające (np. no-spa), ewentualnie środki, które uśmierzą ból (na bazie paracetamolu).

Jaki zabieg usuwania kamieni żółciowych będzie najlepszy?

Operacja usuwania kamieni z pęcherzyka żółciowego może przebiegać:

  • klasycznie i wtedy lekarza wydostaje złogi, pozostawiając pęcherzyk. Inna opcja polega na wycięciu pęcherzyka z zawartością.
  • laparoskopowo, wtedy zabieg odbywa się się bez rozcinania powłok brzusznych. Chirurg wykona małe otworki, w których umieści narzędzia do laparoskopii. Ten typ operacji niesie mniejsze ryzyko powikłań pozabiegowych.

Niekiedy podczas zabiegu laporoskopowego koniecznie okazuje się przeprowadzenie operacji metodą tradycyjną. dzieje suę tak wówczas, gdy np. trzeba poszerzyć zwężone przewody żółciowe (wykonuje się by-passy) czy usunąć z nich kamienie.

Uwaga! Nawet gdy występują bóle, nie można na własną rękę stosować leków wspomagających pracę wątroby i zwiększających wydzielanie żółci.

Usunięcie pęcherzyka żółciowego jest nie tylko zbyteczne…jest w dodatku NIEBEZPIECZNE!

 Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.