Jak odróżnić zgagę od zawału serca?


zgagaZgaga a zawał serca

Czasem trudno jest odróżnić od siebie dolegliwości w klatce piersiowej, które powodują różne przyczyny. W rzeczywistości często bywają wynikiem choroby refluksowej przełyku, wywołanej cofaniem się treści żołądkowej bogatej w kwas solny do przełyku.

Jego błona śluzowa nie jest przystosowana do obecności kwasu solnego i z tego powodu łatwo reaguje podrażnieniem, czyli uczuciem zgagi.

Uwaga! Bardzo podobne objawy może dać niedokrwienie serca, które również prowadzi do wystąpienia bólu zamostkowego o charakterze pieczenia.

Kiedy choroba refluksowa?

Odbijanie kwasem lub goryczą przemawia za chorobą refluksową, ale niejednokrotnie prawidłowa diagnoza jest trudna do postawienia nie tylko dla pacjenta, ale również dla lekarza.

Uwaga! Szczególnie należy się martwić, jeśli uczucie pieczenia za mostkiem występuje po raz pierwszy w życiu, bo w tym wypadku przyczyną niedokrwienia mięśnia sercowego może być zakrzep na pękniętej blaszce miażdżycowej.

Zakrzep taki zwykle ulega samoistnemu częściowemu rozpuszczeniu się, a poprawa ukrwienia mięśnia serca prowadzi do chwilowego ustąpienia bólu. Jednak jeśli pęknięcie nie wygoi się szybko, to wtedy może dojść do ponownego narastania zakrzepu, co z kolei objawia się wystąpieniem pieczenia zamostkowego.

Uwaga! Szczególnie niebezpieczne jest wówczas zapalenie papierosa, gdyż zwiększa to krzepliwość krwi i nasila procesy prozakrzepowe.

Jak postępować w przypadku bólu zamostkowego?

Jeżeli taki ból nie ustępuje w ciągu kilku minut, zwłaszcza jeśli nie może zostać odniesiony do jakiegoś wcześniej postawionego rozpoznania, należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Uwaga! Szczególnie groźną jest sytuacja, gdy bólowi towarzyszą poty, duszność oraz uczucie zagrożenia życia.

Jeśli osoba, która ma takie dolegliwości jest sama w domu, powinna poprosić jakiegoś sąsiada o wejście do mieszkania i pozostanie z nią do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

Czy wiesz…że…

Skutecznym sposobem na obniżenie cholesterolu jest poprawa pracy jelit. Ponieważ jeśli nie pracują regularnie, wytrącają zbyt dużo cząstek cholesterolu do krwiobiegu, gdzie formują się w groźną płytkę miażdżycową.

Naturalnym remedium okazuje się Błonnik Primvitalny. Wiąże cholesterol w jelicie cienkim, nie pozwalając mu ujść do krwi — nadmiar po prostu przechodzi przez pasaż jelitowy i opuszcza ciało w toalecie:

Błonnik PrimvitalnyBłonnik Primvitalny – prawdopodobnie jedyny, który chcą polecać lekarze»

Czemu przynajmniej nie rzucić okiem? I zachować młodość od serca? Ostatecznie — z każdą dobą starzeje się o jakieś 100,000 (sto tysięcy!) uderzeń… Niezwykłe, lecz prawdziwe.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.