Jak wykryć i leczyć wirusowe zapalnie wątroby typu C


wirus hcvWirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C)

Wirusowe zapalenie wątroby typu C nazywane jest popularnie „żółtaczką zakaźną”, bo u niektórych chorych dochodzi do zażółcenia skóry. Gdy wirus HCV dostanie się do organizmu, powoli, ale systematycznie niszczy wątrobę.

Uwaga! Prowadzi to często m.in. do marskości oraz raka wątroby. By się tego ustrzec, trzeba unikać sytuacji, w których dochodzi zwykle do zakażenia, a także okresowo badać krew, żeby wcześnie wykryć obecność wirusa.

W jaki sposób można zakazić się wirusem HCV?

Uwaga! Życie pod jednym dachem z chorym na WZW C nie stanowi zagrożenia. Nie można zakazić się np. podczas pocałunku, korzystania z toalety czy tych samych sztućców.

Do zakażenia wirusem HCV dochodzi poprzez kontakt z krwią osoby chorej. Może to być, np.:

  • zastrzyk wykonany igłą, która była zakażona wirusem;
  • zabieg u stomatologa, który użył źle wysterylizowanych narzędzi;
  • zrobienie tatuażu, piercingu w studiu, gdzie nie przestrzega się higieny;
  • manicure, pedicure u kosmetyczki, która używa nieodkażonych narzędzi;
  • wspólne używanie przyporów do higieny, np. żyletek, nożyczek, cążek;
  • stosowanie dożylnych narkotyków ta samą igłą;
  • transfuzja wykonana przed 1992 rokiem, bo wtedy krew nie była badana pod kątem obecności wirusa HCV.

Uwaga! Większość chorych nie wie o chorobie, bo po pierwsze: mało kto bada regularnie krew pod tym kątem i w efekcie zakażenie najczęściej wykrywane jest przypadkowo (np. gdy trzeba zrobić badanie przed planowaną operacją). Po drugie: WZW C przez wiele lat (nawet 20-30), może przebiegać nie dając żadnych objawów, więc nie budzi naszego niepokoju.

Tymczasem wirus zasiedla wątrobę i systematycznie niszczy jej komórki, a poza tym obecny jest we krwi chorego, wiec stanowi on potencjalne źródło zakażenia dla innych osób.

Uwaga! Wystarczy zetknąć się z tą krwią, by zakazić się wirusem.

Objawy wirusowego zapalenie wątroby typu C

Jest ich niewiele i nie są charakterystyczne, a ponadto są odczuwane przez niewielu zakażonych, dlatego WZW C nazywane jest „cichym zabójcą”. Sygnałem ostrzegawczym może być m.in. pobolewanie w prawym podżebrzu, brak apetytu, mdłości, wymioty, biegunka. Tylko u połowy zakażonych dochodzi do zażółcenia skóry i białek oczu.

Uwaga! W 80% przypadków choroba przechodzi w fazę przewlekłą, która prowadzi do marskości i, nierzadko, do raka wątrobowo-komórkowego (u chorych 20-krotnie wzrasta ryzyko rozwoju tego nowotworu).

Wątroba staje się przerośniętą tkanką włóknistą, twarda i nie spełnia swoich fizjologicznych czynności, a przecież wykonuje ona aż 17 ważnych dla naszego życia funkcji.

Jak wykryć zakażenie wirusem HCV?

Po prostu trzeba zbadać próbkę krwi pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV. Profilaktycznie warto to robić co 2 lata. Natomiast, jeśli wydaje Ci się, ze byłeś w sytuacji ryzykownej – po 6 tygodniach od niej też powinieneś się zbadać, bo mniej więcej tyle czasu organizm potrzebuje, by wytworzyć owe antyciała.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C

Jeżeli podejrzenie zakażenia wirusem HCV się potwierdzi, wówczas lekarz kwalifikuje pacjenta do leczenia. Najczęściej podawane są dwa leki – interferon oraz rybawiryna. Terapia trwa prawie rok i w około połowie przypadków jest skuteczna.

Od niedawna stosowany jest jeszcze trzeci lek przeciwwirusowy, który skutecznie hamuje proces namnażania się HCV. Skojarzenie tych trzech preparatów daje trwałe wyleczenie u 80% chorych.

Uwaga! Niestety nie wszyscy chorzy nadają się do takiej kuracji. Decyzję o tym, kto może z niej skorzystać indywidualnie podejmuje lekarz specjalista.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.