Zakażenie lambliami


lambliozaLamblioza

Lamblie (Giardia Lamblia lub Lamblia Intestinalis), czyli niewielkie pasożyty, upodobały sobie piaskownice, toalety, fontanny, jeziora. Możesz się nimi zarazić także pijąc wodę ze zbyt płytkiej studni, rzeki, nawet zanurzając dłoń w fontannie i wkładając potem do ust.

Uwaga! Szacunkowo w Polsce lambliozą dotknięty jest jeden na 20 Polaków. Częściej chorują dzieci, ponoć zarażony jest dwóch na trzech przedszkolaków.

Zakażenie lambliozą u dorosłych

Pasożyt czasem wywołuje zawrotu głowy (nawet bardzo silne, prowadzące do omdlenia), ból pod zebrami po prawej stronie. Pojawia się wysypka, stolce mają wyjątkowy intensywny sfermentowany zapach, wydalane są całe niestrawione kawałki pokarmu (np. włókna mięsa).

Uwaga! Osoby dotknięte lambliozą mają trudności ze snem, są stale zmęczone, cierpią na biegunki, którym towarzyszy niewielka temperatura.

Jak atakują lamblie?

Zagnieżdżają się w jelicie cienkim, dwunastnicy lub pęcherzyku żółciowym. Ograniczają wchłanianie się witamin i składników mineralnych, powodując ich niedobór (m.in. anemię).

Przy podejrzeniu lambliozy lekarz zleca badanie krwi (lamblie powodują, ze wzrasta kwasowość krwi), żółci lun kilkukrotne kału. Po odczytaniu wyników może zlecić kurację farmakologiczną.

Uwaga! Zawsze po je zakończeniu należy wykonać badania, czy lamblie całkowicie zostały usunięte z organizmu. Jeśli nie – choroba powróci.

Farmakologia nie zawsze jest konieczna. Czasem lekarz sugeruje zmianę diety i całkowitą eliminację ulubionego posiłku lamblii – słodyczy i cukru.

Uwaga! Zaleca się także wzbogacenie posiłków w błonnik (jabłka, suszone śliwki, maliny, jeżyny), kiszonki (ogórki i sok z kapusty), pestki słonecznika i dyni, których pasożyty wyjątkowo nie lubią. Może także przepisać leki podnoszące ogólną odporność organizmu.

Jak dochodzi do zakażenia lambliami?

Lamblie mogą być przenoszone przez muchy, ale najczęściej cysty lamblii czają się w piaskownicach, w których są odchody zwierząt. Można się ich nabawić także, dotykając zanieczyszczonych sanitariów.

Uwaga! Dlatego tak ważne jest mycie rąk po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami i zawsze przed posiłkiem.

Lambliami możesz się zarazić także jedząc niemyte borówki, jagody, poziomki, owoce i warzywa. Lamblie często bytują w wodzie, dlatego nie pij wody, która pochodzi z wodotrysku, na którym nie ma informacji, że nadaje się do spożycia.

Miłego dnia 😉

Reklamy

2 myśli na temat “Zakażenie lambliami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s