Radiojod w leczeniu tarczycy


tarczycaTerapia radiojodem w leczeniu tarczycy

Nadczynność tarczycy jest poważnym schorzeniem, które powoduje szereg objawów: przyspieszoną akcję serca, nadpobudliwość, drżenie rąk, zmienność nastrojów, wzmożona potliwość i chudnięcie. U osób starszych może objawiać się przede wszystkim zaburzeniami pracy serca.

Uwaga! Jest to tym bardziej niebezpieczne, że już wcześniej produkowane przez wadliwie działającą tarczycę w nadmiarze hormony T3 (trójjodynina) i T4 (tyroksyna) mogły nadwyrężyć serce.

Terapia radiojodem

To jedna z metod leczenia nadczynności tarczycy. Ta skuteczna i bezpieczna metoda z zakresu medycyny nuklearnej stosowana jest od 40 lat. Obecnie stosuje ją się częściej w krajach zachodni niż w Polsce.

Tarczyca ma zdolność do wychwytywania i trwałego gromadzenia jodu i to zarówno tego z dostarczanego wraz z pożywieniem i ze środowiska, jak i z promieniotwórczego izotopu i właśnie tę jej właściwość wykorzystuje terapia radiojodem.

Chory na nadczynność tarczycy kierowany jest najpierw na scyntygrafię. To bezbolesne badanie obrazowe. Pacjentowi dozuje się dawkę promieniotwórczego izotopu (dożylnie lub doustnie), a gdy dotrze ona do badanego narządu, promieniowanie jest rejestrowane przez specjalną gamma-kamerę. Dane te komputer przetwarza w obraz scyntygraficzny na monitorze.

Uwaga! Dzięki scyntygrafii możliwe jest wykrycie zmian zapalnych i guzków oraz ich właściwe zróżnicowanie na: zimne, ciepłe i obojętne.

Badanie to wykonywane jest też przed podaniem radiojodu, a robi się to po to, by zbadać, ile tego pierwiastka wychwytuje tarczyca i, w oparciu o to, określić odpowiednią dawkę jego izotopu.

Warto też wiedzieć, że po leczeniu radiojodem przez 2 tygodnie nie można mieć kontaktu z kobietami w ciąży i z dziećmi.

Uwaga! Celem leczenia radiojodem jest zniszczenie części tarczycy. Podaje się go w zakładzie medycyny nuklearnej. Pacjent przyjmuje go w postaci kapsułki. Przeważnie tego samego dnia może wrócić do domu. Jeśli ktoś zażywa leki na nadczynność tarczycy, musi je odpowiednio wcześniej odstawić.

Działanie radiojodu

Izotop promieniotwórczy jodu emituje dwa rodzaje promieniowania: gamma i beta – to drugie jest silne i ma niewielki zasięg (1-2 mm).

W ten sposób napromieniowane zostają  komórki najbardziej aktywnej części tarczycy, która odpowiada za nadmierna produkcję hormonów. Promieniowanie nie dociera do tkanek, które otaczają narząd ani do innych, bardziej odległych części organizmu.

W wyniku terapii radiojodem część komórek tarczycy obumiera. Jej powierzchnia zmniejsza się i dzięki temu produkuje ona mniej hormonów T3 i T4.

Uwaga! Efekty terapii nie są natychmiastowe, czasem przez pewien czas chory musi zażywać leki na nadczynność tarczycy. Przez rok pozostaje pod kontrolą poradni medycyny nuklearnej.

U części pacjentów po kilku latach rozwija się niedoczynność tarczycy, która jest miej szkodliwa dla organizmu i wymaga brania leków hormonalnych do końca życia.

Uwaga! Przeciwwskazaniem do terapii radiojodem jest ciąża.

Rzadko występujące skutki uboczne to zapalenie ślinianek lub tarczycy (popromienne albo autoimmunologiczne) bądź niedoczynność przytarczyc.

Zdrowia życzę 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.