Ból brzucha – prawdy i mity


ból brzuchaBól brzucha nie zawsze musi być związany z chorobami układu pokarmowego

Tak. To prawda.

Każda kobieta zna przecież bóle miesiączkowe. Dolegliwości w dole brzucha mogą też sygnalizować infekcje intymną, torbiele albo mięśniaki macicy.

Uwaga! Silne bóle brzucha są typowym objawem dla endometriozy, choroby polegającej na tym, że fragmenty śluzówki macicy wędrują poza macicę, zaś ból „w dołku”, czy nad pępkiem, może (zwłaszcza u kobiet) zwiastować kłopoty z sercem i być jednym z objawów zawału. Utrzymuje się on wówczas dłużej niż pól godziny i nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny. Może mu towarzyszyć ból za mostkiem, który promieniuje do barku lub żuchwy, nudności i wymioty.

Czy mleko jest zabójcze dla jelit?

Nie. To mit.

Jeśli jesteś zdrowy, mleko Ci nie zaszkodzi, a przekonanie o jego szkodliwości wzięło się stąd, ze coraz więcej osób cierpi na nietolerancję laktozy (cukier zawarty w mleku).

Do jego trawienia niezbędny jest enzym laktaza, który produkowany jest przez komórki błony śluzowej jelita cienkiego. U części osób wraz z wiekiem zmniejsza się jego wydzielanie i w efekcie pojawiają się wzdęcia i bóle brzucha.

Uwaga! Gdy zauważysz u siebie takie objawy po wypiciu mleka, warto wykluczyć je z diety i zapisać się do gastrologa.

Natomiast u małych dzieci dolegliwości ze strony układu trawiennego po spożyciu mleka często wynikają z powodu alergii na białka zawarte w mleku, a objawy takiej alergii mogą być podobne do symptomów nietolerancji.

Czy stres może być powodem bólu brzucha?

Tak. To prawda.

Układ nerwowy i pokarmowy to system naczyń połączonych i napięcie w jednym wiąże się z dyskomfortem w drugim. Ponadto stres jest jednym z czynników, które mają znaczenie przy zespole jelita drażliwego (ZJD). (osoby z ZJD skarżą się na silne skurczowe bóle brzucha oraz biegunki i/lub zaparcia).

Uwaga! Nie bagatelizuj bólu brzucha i nie składaj wszystkiego na karb stresu, bo jeśli dolegliwości często nawracają, trzeba zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, by wykluczyć poważniejszą chorobę.

Czasem zdarza się, ze ból nie jest zbyt silny, ale towarzyszą mu dodatkowe objawy:

  • chudnięcie;
  • niedokrwistość;
  • zażółcenie skóry;
  • stany podgorączkowe;
  • krwawienie z przewodu pokarmowego.

Uwaga! To również wskazanie do konsultacji. Także z pozoru banalne, ale nawracające bóle brzucha też wymagają wizyty u lekarza.

Czy lek rozkurczowy pomoże na różne rodzaje bólu brzucha?

Tak. To prawda.

Leki rozkurczowe (np. z drotaweryną) przyniosą Ci ulgę przy bólach brzucha spowodowanych skurczem mięśni gładkich. Pomogą na bóle związane z np. z miesiączką lub wywołane stresem.

Doraźnie można je stosować przy zapaleniu pęcherza moczowego, kamicy dróg żółciowych i nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, wrzodach żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka i jelit.

Uwaga! Pamiętaj jednak, ze gdy bóle są spowodowane jakąś chorobą, leki rozkurczowe nie zlikwidują ich przyczyny. Konieczne jest odpowiednie leczenie.

Czy mięta jest uniwersalnym ziółkiem na z żołądek?

Nie. To mit.

Oczywiście mięta jest dobra, ale nie zawsze. Sprawdzi się przy wzdęciach i niestrawności, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, pomaga w trawieniu, zmniejsza napięcie mięśni gładkich.

Uwaga! Nie powinieneś jednak pić mięty, jeśli dolegliwości trawienne są skutkiem refluksu żołądkowo-przełykowego, bo zioło to pobudza rozkurcz dolnego zwieracza przełyku i wtedy część treści pokarmowej wraca z żołądka i wzmaga objawy.

Jeśli zatem bólom brzucha towarzyszy zgaga i wrażenie cofania się jedzenia, zrezygnuj z mięty. Lepsze będą tutaj leki, które hamują wydzielanie kwasu solnego.

Ważne dla brzucha badania

USG – badanie z wykorzystaniem ultradźwięków, które pozwalają obejrzeć narządy, które znajdują się jamie brzusznej. Lekarz może Cię na nie skierować, jeśli podejrzewa:

  • kamicę pęcherzyka żółciowego;
  • choroby wątroby i dróg żółciowych;
  • trzustki;
  • śledziony;
  • nerek.

Gastroskopia – badanie wykonywane przy pomocy wziernika, który wprowadzany jest do układu pokarmowego przez usta i gardło. Umożliwia obejrzenie śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy i pomaga wykryć w nich ewentualne zmiany.

Kolonoskopia – oglądanie jelita grubego za pomocą wziernika, który wprowadzany jest przez odbyt. dzięki badaniu można wykryć polipy i zmiany nowotworowe w jelicie grubym.

Uwaga! Kolonoskopię powinien wykonać każdy po ukończeniu 50. r.ż. Jeśli w rodzinie były przypadki choroby, na badanie należy zgłosić się na 10 lat przed osiągnięciem wieku, w którym zachorował krewny.

Spójrzmy prawdzie w oczy:  jeśli nie zadbasz o zdrowie, to…

Czy naprawdę człowiek jest tym, co je?»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.