Przegląd wątroby


wątrobaWątroba – co powinno Cię skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego?

Senność, duże osłabienie, brak apetytu lub częste mdłości, a także gorzki smak w ustach. To objawy, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Uwaga! Każdy z tych objawów jest typowy dla chorej wątroby. Dlatego trzeba jak najszybciej zrobić badania.

Badanie krwi

O stanie wątroby świadczy poziom jej enzymów ALT (aminotransferaza asparginowa). Przekroczenie normy jest sygnałem rozwijającego się stanu zapalnego. Bada się też ALP (fosfatazę zasadową), której poziom wzrasta w następstwie niedrożności przewodów żółciowych i marskości wątroby.

Uwaga! Cholinoesteraza świadczy też o stłuszczeniu wątroby.

W diagnostyce ważne są też parametry krzepnięcia krwi oraz stężenie bilirubiny. By wykluczyć zapalenie na tle autoimmunologicznym bada się również przeciwciała przeciwjądrowe (ANA1).

Jak wykryć zakażenie?

Trzeba oznaczyć we krwi przeciwciała HCV, a także dehydrazy mleczanowej (LDH, LD) – jej wzrost dowodzi uszkodzenia komórek wątroby wskutek infekcji wirusowej.

Uwaga! Bada się również przeciwciała anty-HBS. Podwyższone świadczą o zakażeniu wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Badanie USG

Wykonanie tego badania umożliwia ocenę wielkości wątroby i struktury jej miąższu. Lekarz może wtedy wykryć nieprawidłowo poszerzone naczynia, a nawet tętniaki, guzy nowotworowe oraz wszelkie zmiany, które mogą pojawiać się na powierzchni wątroby (np. torbiele).

Tomografia

Badanie promieniami rentgenowskimi (czasami podawany jest dożylnie kontrast), Ocenia się budowę wątroby i drożność  dróg żółciowych. Tomografia jest pomocna w diagnostyce raka wątroby, marskości i stłuszczenia.

Biopsja wątroby

Wycinek miąższu wątroby pobierany jest igłą i wysyłany do zbadania. Dzięki biopsji można wykryć komórki nowotworowe, zapalenie wątroby, stłuszczenie i marskość, nadmiar bilirubiny grożący żółtaczką mechaniczną.

Nie możesz tego lekceważyć

Wątroba nie jest unerwiona i nie boli nawet bardzo chora.

Uwaga! Dopiero, gdy znacznie się powiększa, uciska na okolice tkanki. O zaburzeniach tego narządu mogą jednak świadczyć inne objawy, np. zmiany w wyglądzie. Są to sińce pod oczami albo opuchnięte powieki. Przy bardziej zaawansowanej chorobie, mogą pojawić się zażółcenie skóry, obrzęki wokół kostek nóg, a nawet wodobrzusze.

Jednym z pozornie niezwiązanych z wątrobą objawów są również nietypowe bóle głowy, często odczuwane jak ściskanie całej czaszki.

Uwaga!  Żadnego z opisanych powyżej objawów nie można lekceważyć, i by wykluczyć  chorobę, na wszelki wypadek warto zrobić USG jamy brzusznej.

Największe zagrożenie dla wątroby

Są nim wszelkie toksyny, a jedne z najsilniejszych wytwarzają grzyby trujące. Uszkodzony przez nie wątroba nie ma szans na wyleczenie.

Uwaga! Zabójcze toksyny mogą powstawać również w grzybach jadalnych, gdy są za długo trzymane albo przechowywane w plastikowej torbie.

Niebezpieczne są też leki (np. paracetamol i ibuprofen).

Mieszanka ziołowa na wątrobę

ostropest witalny Mieszanka złożona z bogatego wachlarza składników pozwala przyrządzić napar wzmacniający i oczyszczający wątrobę»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s