Jak poradzić sobie z biegunką?


biegunkaW jaki sposób leczyć i zapobiegać biegunkom?

Biegunka pojawia się wtedy, kiedy to co jesz lub to co wypijasz, przechodzi przez jelito grube zbyt szybko lub w zbyt dużej ilości. Normalnie jelito grube powoli wchłania przyjęte płyny i pokarmy. Pozostają resztki, które następnie są wydalane w postaci uformowanego stolca.

Uwaga! Jeśli natomiast płyny nie zostaną odpowiednio wchłonięte, efektem są wodniste i bardzo częste wypróżnienia (biegunki).

Co może powodować biegunki?

Może je powodować wiele przyczyn.

Zmiana klimatu i diety (tzw. biegunka podróżnych): pomoże Ci nawadnianie oraz zażywanie kapsułek z probiotykami.

Zakażenie wirusami (np. rotawirusem): biegunki często występujące u dzieci. Leczenie polega na nawadnianiu oraz diecie.

Atak bakterii i pasożytów: biegunka może być wywołana np. przez lamblie, salmonellę, E. coli.

Uwaga! W tym przypadku konieczne będą antybiotyki.

Zażywanie leków: biegunka bardzo często występuje po antybiotykoterapii.

Uwaga! Dlatego po leczeniu (niekiedy także w trakcie) zawsze stosuj probiotyki.

Alergie i nietolerancje pokarmowe (np. na laktozę, gluten): jednym z głównych objawów tych schorzeń jest biegunka, a leczenie polega na unikaniu produktów, które wywołują uczulenie lub nietolerancję pokarmową.

Spożywanie sztucznych środków słodzących (sorbitol, mannitol, sztuczne słodziki, które znajdują się w gumach do żucia i innych produktach bez dodatku cukru): mogą one powodować biegunki u niektórych osób, zwłaszcza jeśli są spożywane  w nadmiarze. Dlatego lepiej unikać słodzików lub ograniczyć jedzenie produktów, które je zawierają.

Choroby i zaburzenia trawienia: biegunka przewlekła (trwająca nawet kilka tygodni) może być spowodowana przez wiele schorzeń, takich jak:

  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • celiakię;
  • zespół jelita drażliwego.

W tych wypadkach najczęściej biegunka mija, gdy choroba zostanie wyleczona lub zostaje złagodzony jej przebieg (gdy choroba jest nieuleczalna).

Stres: podczas długotrwałego napięcia nerwowego krew odpływa z narządów jamy brzusznej, zwężają się naczynia krwionośne w mięśniach gładkich i właśnie to jest powodem zaburzenia pracy jelit i biegunki. W tym przypadku należy przyjmować leki przeciwbiegunkowe.

Jak postępować przy biegunce?

Pij jak najwięcej, powoli, małymi łykami.

Uwaga! Najważniejsze w leczeniu biegunki jest uniknięcie odwodnienia.

Do picia najlepsza będzie przegotowana woda i ziołowe herbaty, np. rumianek. Unikaj soków jabłkowego i gruszkowego, alkoholu oraz kofeiny (napojów takich jak coca-cola, pepsi, kawa), ponieważ mogą nasilać biegunkę.

Podczas biegunki tracisz ważne dla życia substancje: sód i potas, magnez i wapń. Dlatego musisz je uzupełniać. Kup w aptece gotowe preparaty (np. Floridal, Orsalit, Salhydron, Gasttolit, ORS 200), które zawierają elektrolity w najlepszych proporcjach.

Uwaga! Jeśli nie masz możliwości kupienia elektrolitów w aptece, przygotuj płyn nawadniający samodzielnie. Wymieszaj: 1 l wody, 3/4-1 łyżeczki soli kuchennej, 3-8 łyżeczek cukru, 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i filiżanek soku pomidorowego.

Jeżeli chodzi o dietę, to musi być lekkostrawna i zapierająca. Jedz sucharki, biały ryż, domowy kisiel jagodowy, marchwiankę (2-3 obrane marchewki) pokrój w kosteczkę, zalej wodą- tak, aby płyn zakrył warzywo – i gotuj aż będzie miękka, dodaj łyżeczkę masła i kleik ryżowy (według uznania), na końcu całość zmiksuj i jeszcze raz zagotuj. Jeżeli tak przygotowana zupka będzie za gęsta, dolej przegotowanej wody, a jeśli za rzadka, dodaj kleiku ryżowego.

Uwaga! Marchwiankę jedz ostudzoną.

Przyjmuj probiotyki. Są to szczepy żywych bakterii podobne do tych, które normalnie występują w zdrowym przewodzie pokarmowym. Zwalczają one bakterie chorobotwórcze. Kupis zje w aptece (np. Trilac).

Jako leki zaleca się środki pochłaniające substancje toksyczne oraz osłaniające śluzówkę jelit (węgiel leczniczy i Smecta). Stosuj je z nawadnianiem i dietą. Doustne środki (zawierają m.in. loperamid) hamują objawy biegunki dzięki wchłanianiu wody z przewodu pokarmowego.

Uwaga! Stosuj je jednak bardzo krótko i w wyjątkowych wypadkach (bp. gdy nie masz dostępu do toalety).

Jak zapobiegać biegunce?

Myj często ręce, zawsze przed przygotowaniem i podawaniem posiłków, w toalecie, podczas zmiany pieluch, po kichaniu, kasłaniu i wydmuchiwaniu nosa.

Uwaga! Jeśli nie masz możliwości umycia rąk pod bieżąca wodą, użyj do dezynfekcji rąk specjalnego żelu (np. Carex).

Żywność przechowuj w lodówce i nie mroź ponownie jedzenia raz już rozmrożonego. Sprawdzaj datę przydatności do spożycia tego, co zamierzasz zjeść.

Dbaj o czystość w kuchni. Myj często blaty stołów, lodówkę itd.

Uwaga! W podróży jedz tylko potrawy gorące, dobrze wysmażone lub ugotowane. Pij tylko butelkowaną wodę (używaj jej także do mycia zębów), drinki bez lodu. Owoce dokładnie myj i obieraj ze skórki. Zawsze pod ręką miej probiotyki i elektrolity.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.