Jak dbać o trzustkę?


trzustkaJak zadbać o zdrowie trzustki?

Trzustka leży w górnej części brzucha, poprzecznie, za żołądkiem. jej waga wynosi zazwyczaj od 60 do 125 g, ma 20 cm długości i 5 cm szerokości. Jej funkcje dzielimy na wewnątrzwydzielniczą i zewnątrzwydzielniczą. Pierwszą związana jest z wytwarzaniem kilku hormonów (w tym insuliny), a druga polega przede wszystkim na umożliwianiu trawienia składników pokarmowych: białek, tłuszczów i węglowodanów.

Uwaga! Trzustka reguluje poziom cukru we krwi.

Mówi się, że trzustka to taka mała fabryka chemiczna. Produkuje od 1,2-3 litrów soku trzustkowego, który zawiera płyn zasadowy oraz enzymy trawienne. Wśród nich jest m.in. trypsyna, która trawi białka. Za trawienie tłuszczów odpowiada przede wszystkim lipaza trzustkowa. Cukry są trawione przez alfa-amylazę.

Uwaga! Trzustka wydziela także hormony, m.in. insulinę, która odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Zniszczenie komórek beta znajdujących się w trzustce powoduje cukrzycę typu I – chorobę całego organizmu.

Trudno zauważyć, że z samą trzustką dzieje się coś złego, bo pracuje ona nawet wtedy,gdy ma uszkodzone prawie 90% miąższu. Chorobami trzustki zajmuje się gastroenterolog. Jednym z najczęstszych spotykanych schorzeń tego narządu jest ostre zapalenie trzustki.

Uwaga! Jego przyczyną w ponad 80% są choroby układu żółciowego i nadużywanie alkoholu. Czasem zapalenie spowodowane jest przyjmowaniem niektórych leków, świnką przebytą w dzieciństwie lub nadczynnością tarczyc.

Objawy zapalenia trzustki

Schorzenie objawia się bardzo silnymi bólami w  nadbrzuszu promieniującymi do pleców. Pojawiają się nudności i wymioty. Chory poci się, jego tętno przyspiesza (nawet do 100-140 uderzeń na minutę). Temperatura rośnie powyżej 38 st. C. Brzuch jest często wzdęty, z napiętymi mięśniami.

Uwaga! Kiedy pojawiają się te objawy, nie można zwlekać. Chory powinien jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Z uszkodzonej trzustki uwalniają się bowiem toksyny i enzymy, które często mogą prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem lub krążeniem, nawet do niewydolności nerek.

Co jest ważne dla trzustki?

Duże znaczenie ma jakość dostarczanych organizmowi kalorii. Energia dostarczana z pożywieniem musi być w odpowiedniej ilości (nie może być ich mało) i pochodzić z dobrego źródła. Są to pełnoziarniste pieczywo, makaron, kasze i ryż bogate w węglowodany złożone.

Aby trzustka mogła się regenerować, potrzebuje składników budulcowych, a dostarczy ich duża ilosć białka, najlepiej doskonale przyswajalnego, czyli z mięsa (drobiu lub chudej wołowiny). Dobrym źródłem są także jaja i produkty mleczne (jogurty, odtłuszczone sery, mleko, kefir).

Źródłem witamin i minerałów są warzywa i owoce. Należy dodawać je do każdego posiłku, czyli jeść 5-6razy dziennie. Owoce najlepiej ograniczyć do dwóch porcji dziennie, ponieważ niektóre z nich (np. banany, winogrona) zawierają dużo naturalnego cukru, a jego nadmiar łatwo zmienia się w tkankę tłuszczową.

Uwaga! Nadwaga zaś nie wpływa dobrze na trzustkę.

Przestrzegaj stałych pór posiłków, co 3-4 godziny. Chodzi o to, aby trzustka nie musiała wydzielać na raz za dużo enzymów trawiennych, tylko pracowała regularnie, ale z mniejszym wysiłkiem.

Dieta korzystna dla trzustki nie powinna obfitować w tłuszcze, zwłaszcza nasycone (zwierzęce), bo dzięki temu narząd ten nie będzie musiał podejmować zbyt wielkiego wysiłku, aby je strawić. Wybieraj zatem odtłuszczone produkty nabiałowe, jadaj tylko chude mięso.

Uwaga! Najlepiej w ogóle zrezygnuj ze słodyczy, zwłaszcza tych kupowanych w sklepie. Zawierają nie tylko bardzo dużo cukru, ale także tłuszcz cukierniczy (zawiera tzw. izomery trans), który szkodzi trzustce.

Test na zagrożenie chorobą trzustki

1. Czy jesteś mężczyzną po 40. roku życia?

TAK  NIE

2. Czy chorujesz na cukrzycę typu II lub stan przedcukrzycowy?

TAK  NIE

3. Czy miałeś kiedyś zapalenie trzustki?

TAK  NIE

4. Czy cierpisz na wrzody żołądka lub dwunastnicy?

TAK  NIE

Jeżeli na większość (co najmniej 3) pytań odpowiedziałeś TAK, poproś lekarza rodzinnego o skierowanie na badania, bo Twoja trzustka jest zagrożona.

Dlaczego jedzenie Ci szkodzi… przeczytaj raport specjalny…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

2 myśli na temat “Jak dbać o trzustkę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.