Jak prawidłowo oczyszczać uszy?


uszyOczyszczanie uszu

Woskowina to wytwór komórek, które znajdują się skórze wyścielającej kanały słuchowe. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i ochrony ucha. Nawilża i natłuszcza błonę bębenkową, a przede wszystkim chroni Cię przed bakteriami, grzybami, owadami oraz innymi drobnymi zanieczyszczeniami.

Uwaga! Woskowina zawiera w swym składzie substancje bakteriobójcze, a w wyniku ruchów żuchwy przemieszcza się w kanale słuchowym, oczyszczając go.

Niestety, bardzo często złogi woskowiny potrafią zalegać w kanałach słuchowych.

Uwaga! Do takiej sytuacji mogą prowadzić nieprawidłowości w budowie ucha zewnętrznego, ale źle wykonana higiena. Może się też tak zdarzyć, że woskowina jest produkowana w zbyt dużej ilości.

Zatkane uszy

Powstawanie złogów w odległej części kanału słuchowego (tuż przy błonie bębenkowej) powodowane jest nadprodukcją i zaleganiem woskowiny. Tworzą się tzw. koreczki.

Taka sytuacja w pierwszej kolejności prowadzi do problemów z odbieraniem dźwięków. Pojawia się uczucie zatkanych uszu, a poza tym w wyniku ucisku na błonę bębenkową mogą pojawić się zawroty głowy, ból, huczenie w uszach.

W początkowej fazie można sobie samu poradzić z zalegającą w uszach woskowiną, jednak często konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa, który przepłucze ucho specjalną strzykawką lub może też wyłyżeczkować zalegającą woskowinę. Sprawdzi również, czy w uchu nie powstał odczyn zapalny – wtedy konieczne będzie stosowanie kropelek do uszu.

Prawidłowe oczyszczanie uszów

Dzięki prawidłowej higienie uszu unikniesz problemów wynikających z zalegania woskowiny.

Uwaga! Przede wszystkim unikaj czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi, które po pierwsze – podrażniają skórę wewnątrz przewodów słuchowych, a tym samym powodują wzmożoną produkcję woskowiny, a poza tym ich użycie najczęściej popycha złogi w głąb i powoduje tworzenie się koreczków.

Patyczki higieniczne mogą również uszkodzić skórę, a najgorszym wypadku błonę bębenkową.

Uwaga! Uszy przemywaj ciepła wodą z mydłem za pomocą własnych palców.

Możesz też kupić w aptece preparaty, które które pomogą nie tylko w prawidłowej higienie uszu, ale również rozpuszczą nadmiar woskowiny i zatrzymają proces tworzenia się „koreczków” utrudniających słyszenie.

Są to krople lub aerozole, łatwe w użyciu i bezpieczne dla zdrowia. Po zaaplikowaniu woskowina zostanie rozpuszczona w kilka minut. Możesz ją potem wypłukać solą fizjologiczną albo podczas kąpieli.

Uwaga! Dzięki regularnemu stosowaniu takich preparatów unikniesz stosowania patyczków, które mogą uszkodzić kanał słuchowy, poza tym zapobiegniesz powstawaniu złogów i przywrócisz naturalne środowisko w przewodach słuchowych, a tym samym zmniejszy się naturalne wytwarzanie woskowiny.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.