Jakie badania na cholesterol?


cholesterolBadania na cholesterol

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej możesz skorzystać z bezpłatnych badan krwi sprawdzających, jak przebiega metabolizm cholesterolu. Skierowanie wypisze Ci lekarz rodzinny. On także decyduje, jak często powinny być powtarzane (np. raz w roku, co 6 miesięcy).

Uwaga! Do badania należy się odpowiednio przygotować. W okresie 2 tygodni przed badaniem stosuj normalną, taką jak zwykle dietę (nie próbuj jej ulepszyć ani nie rób głodówek), na 2-3 dni przed badaniem nie spożywaj alkoholu, a w dniu poprzedzającym – zjedz ostatni posiłek, nie później niż o godzinie 18. Na badanie zgłoś się na czczo.

Cholesterol całkowity

Jego ilość we krwi jest uzależniona m.in. od codziennej diety   (i zawartości cholesterolu w spożywanych pokarmach), a także od przebiegu metabolizmu i procesów, które zachodzą w tkankach. Gdy poziom cholesterolu całkowitego jest powyżej normy, rośnie ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu, miażdżyca tętnic kończyn dolnych.

Cholesterol zły (LDL)

Badanie wykonywane jest nawet wtedy, gdy poziom cholesterolu całkowitego jest w normie. Trzeba sprawdzić, jak dużo LDL składa się na ogólny wynik.

Uwaga! Nadmiar cholesterolu LDL zawsze jest niewskazany dla zdrowia i uznawany za czynnik ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej (nawet jeśli stężenie cholesterolu całkowitego jest w graniach prawidłowych).

Cholesterol dobry (HDL)

To ważna i sprzyjająca zdrowi substancja tłuszczowa. Dobroczynne działanie HDL polega na tym, że powoduje wypłukiwanie komórek tłuszczu z naczyń  krwionośnych, a także przeciwdziała nadmiarowi złego cholesterolu. Cząsteczki dobrego HDL przypominają woreczki, które razem z krwią krążą po organizmie i zbierają szkodliwy cholesterol. Po napełnieniu się przekazują swą zawartość wątrobie, co jest z pożytkiem dla naszego zdrowia.

Uwaga! Im więcej dobrego cholesterolu, tym lepiej. Obniżone stężenie HDL jest wymieniane przez lekarzy jako czynnik ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej.

Triglicerydy (TG)

Lekarz może zlecić zbadanie ich poziomu, gdy wynik cholesterolu całkowitego jest nieprawidłowy i trzeba sprawdzić, jakie są tego przyczyny – wrodzone czy wtórne (związane np. z otyłością, cukrzycą, przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych).

To pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi

Owoc babki jajowatej jest bogatym źródłem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, które pęcznieją w żołądku i wypełniają go, zmniejszać tym samym przyswajanie tłuszczu.

Nasiona babki płesznik – wyniki badań pokazują, ze po 8 tygodniach ich stosowania stężenie złego cholesterolu spada o 15%.

Błonnik witalnyBabka płesznik i babka jajowata w duecie»

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s