Jak kontrolować sny?


Świadomy sen Czym są sny?

Autor: Marek Kopydłowski

Sny to fizjologiczne twory podobne do halucynacji, które występują podczas snu. Podczas jednej nocy śnimy od 1,5 do 2 h. Występują one podczas fazy REM (Rapid Eye Moves, czyli szybkich ruchów oczu). Jeden cykl snu trwa 90 minut. Na początku nocy fazy REM są krótkie (około 10 minut). Z czasem ulegają one wydłużeniu, nawet do 45 minut. Jednocześnie skróceniu ulegają fazy NREM.

U człowieka wyróżniono 5 faz snu, które teraz krótko opiszę.

Podczas zasypiania wchodzimy w fazę NREM 1(Non Rapid Eye Moves, bez szybkich ruchów oczu). W czasie tej fazy widzimy charakterystyczne, barwne obrazy. Trwa ona kilka minut.

Podczas fazy NREM 2 funkcje fizjologiczne zwalniają, tracimy kontakt z rzeczywistością, fale mózgowe ulegają wydłużeniu.

Faza NREM 3 pojawia się od 30 do 45 minut po zaśnięciu. Pojawiają się w niej fale typu delta. Trwa ona kilka minut, i umożliwia organizmowi przejście w fazę 4.

Faza NREM 4, czyli faza snu głębokiego (nazywana czasem snem delta) stanowi 10 – 15% całego czasu snu. Wszystkie funkcje fizjologiczne są maksymalnie spowolnione, mózg produkuje najwolniejsze fale typu delta. Podczas tej fazy dochodzi do takich zjawisk, jak lunatykowanie czy moczenie nocne.

Następnie organizm ponownie przechodzi przez fazy NREM 3 i NREM 2, następnie wchodzi w fazę REM. W tej fazie niektóre obszary mózgu są tak aktywne jak za dnia, oczy wykonują szybkie ruchy (stąd nazwa tej fazy), a my śnimy. W tym czasie nasze ciało ulega naturalnemu paraliżowi, abyśmy nie zrobili sobie krzywdy wykonując jakieś nagłe ruchy podczas snu.

Po zakończeniu fazy REM może dojść do krótkiego przebudzenia, którego jednak zazwyczaj nie będziesz pamiętał po obudzeniu. Jeśli się nie obudzisz, to od razu wrócisz do fazy NREM 2.

Zmiana otoczenia i tworzenie przedmiotów

Zmiana otoczenia odbywa się poprzez oczekiwanie, tak samo jak wszystkie inne zmiany w snach. Aby przenieść się w jakieś inne miejsce wystarczy, że zamkniesz oczy, zaczniesz oczekiwać, że po otworzeniu oczu znajdziesz się w wybranym miejscu i otworzyć oczy. Innym sposobem na zmianę Twojej lokalizacji jest użycie metody wirowania, opisanej jako sposób na podtrzymanie świadomego snu.

Jak już wspominałem, technika ta bardzo często przenosi Cię w jakieś nieoczekiwane miejsce. Gdy podczas wirowania pomyślisz o miejscu, w którym chciałbyś się znaleźć, to istnieje duża szansa, że się tam pojawisz. Jeśli oglądasz dużo telewizji, możesz wziąć pilota i zmienić kanał, co powinno Cię przenieść w wyobrażone przez Ciebie miejsce.

Możesz stworzyć specjalnego pilota, na którym zamiast numerów kanałów będą nazwy miejsc. Aby przenieść się w inne miejsce, możesz też skorzystać z drzwi. Stań przed nimi, wyobraź sobie, że jak je otworzysz, to znajdziesz się w wybranym przez Ciebie miejscu, następnie otwórz je, i jesteś na miejscu.

Pamiętaj, że im dokładniej wyobrazisz sobie miejsce, w którym chcesz się znaleźć, tym łatwiej będzie Ci się tam dostać. Nie wyobrażaj sobie, że znajdziesz się na koncercie Twojego ulubionego zespołu, tylko określ, w jakim miejscu chcesz siedzieć, jaka piosenka będzie wtedy grana, jak będzie wyglądała dekoracja.

Tworzenie przedmiotów i postaci jest trochę trudniejsze niż przenoszenie się w inne miejsca, ale działa na takiej samej zasadzie.

Pamiętaj, że musisz dokładnie wiedzieć, jaki przedmiot czy osobę chcesz otrzymać. Stwierdzenia typu „chcę miecz” na niewiele Ci się przydadzą. Określ, czy ma to być broń japońska, wielki miecz dwuręczny, czy też szlachecka szabla. Tworzenie przedmiotów i osób polega na oczekiwaniu, że w miejscu poza zasięgiem Twojego wzroku znajduje się potrzebna Ci rzecz.

Następnie musisz sprawdzić to miejsce. Możesz pomyśleć sobie, że w Twojej kieszeni jest paczka cukierków. Następnie sięgasz do kieszeni i znajdujesz tam cukierki. Możesz też wyobrazić sobie, że jak się odwrócisz, to znajdziesz za sobą skrzynkę z karabinem maszynowym. Czasami wystarczy tylko zamknąć oczy, pomyśleć o czymś, otworzyć je i już stoi przed Tobą np. nowiutki Hummer. Możesz też zacząć wpatrywać się w jakieś puste miejsce i głośno powiedzieć, co ma się tam pojawić. Wymaga to jednak bardzo dużej koncentracji.

Latanie we śnie

Latanie to jedna z najwspanialszych rzeczy, jaką możesz robić we śnie. Ludzie od wieków marzyli o lataniu, a szybowanie w przestworzach, bez żadnych dodatkowych urządzeń jest na razie możliwe tylko w snach. Latanie może być też doskonałym znakiem snu, bardzo łatwym do zauważenia. Próba latania jest niezwykle pewnym testem rzeczywistości, udana próba latania nie może być wyjaśniona przez Twój umysł i będziesz pewien, że śnisz.

Poruszanie się w powietrzu jest także doskonałym sposobem na podróżowanie po świecie snów. Niezależnie od tego, czy chcesz się znaleźć dwie ulice dalej, czy też w odległej galaktyce, latanie jest najlepszym sposobem, aby się tam dostać. Samo poruszenie się w powietrzu jest doskonałą zabawą.

Latanie, jako zajęcie niedostępne w normalnym świecie, może być kłopotliwe do opanowania dla początkujących oneironautów. Jednak wraz z ilością wylatanych godzin będzie Ci to wychodziło coraz lepiej. Największym problemem będzie dla Ciebie najprawdopodobniej samo wzniesienie się w powietrze.

Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić.

Koniecznie pamiętaj o pozytywnym nastawieniu.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie lotu jest wzięcie rozbiegu i podskoczenie. Normalne jest to, że będziesz leciał bardzo długo powoli opadając, ale wystarczy odrobina autosugestii i powinieneś zacząć unosić się w powietrzu. Innym sposobem jest dostanie się na szczyt jakiegoś wysokiego obiektu i skoczenie. Niestety duża ilość emocji w czasie spadania może Cię obudzić.

Możesz latać dowolną metodą, każdy sposób poruszania się w powietrzu jest dobry. W tej książce opiszę kilka najpopularniejszych i najciekawszych metod, ale możesz latać tak, jak Ci się podoba. Poruszanie się w stylu Supermana jest bardzo proste i dla wielu ludzi wydaje się naturalne.

Wyciągnij ręce przed siebie i leć tam, gdzie chcesz. Wiele osób w czasie snu pływa w powietrzu. Jeśli umiesz pływać, to wzbij się w powietrze i zacznij poruszać się tak, jakbyś chciał płynąć. Podobnie jak latanie w stylu Supermana, ten sposób jest bardzo prosty i popularny. Machanie ramionami niczym ptak jest dosyć skutecznym sposobem.

Niestety wygląda to dosyć dziwnie. Co prawda nikt Cię nie obserwuje, ale niektórzy ludzie mogą czuć się nie swojo machając rękami w miejscach publicznych. Ten sposób latania może być bardzo męczący. Jednak początkujący oneironauci mogą go wypróbować, gdyż bardzo łatwo latać tą metodą.

Zamiast latać o własnych siłach, możesz wykorzystać jakieś urządzenia. Latanie za pomocą latającego dywanu jest proste i przyjemne. Możesz też korzystać z plecaka odrzutowego, miotły lub dowolnego innego przedmiotu. W świecie snów jedyną rzeczą, która Cię ogranicza jest Twoja własna wyobraźnia.

Latanie jest czynnością prostą, jednak możesz spotkać się z kilkoma problemami. Najczęstszym problemów, szczególnie u ludzi mieszkających w dużych miastach, są różnego rodzaju kable wiszące nad Twoją głową.

Jest ich bardzo duże i mogą one utrudnić Ci wzbicie się w powietrze. Same w sobie nie stanowią zagrożenia, gdyż w czasie snu nie może Ci się nic stać, nie odczuwasz też bólu. Niestety strach przed zderzeniem się z nimi może Cię obudzić. Podobnie się stanie, jeśli podczas omijania tych kabli niechcący zderzysz się z jakimś budynkiem.

Przelatywanie przez kable nie jest niczym strasznym, jedyne, co poczujesz to przypływ energii i błysk światła. Jeśli pokonasz strach przed zderzeniem się z tymi kablami, to możesz je spokojnie ignorować.

Kolejnym ważnym zagadnieniem podczas lotu jest utrzymanie właściwego stosunku prędkości do wysokości. Generalnie im szybciej lecisz, tym wyżej powinieneś to robić. Podczas lotu na małej wysokości nadmierna prędkość sprawi, że obraz będzie coraz mniej wyraźny. W skrajnych przypadkach całkowicie stracisz możliwość widzenia.

Jest to spowodowane tym, że bardzo szybko przesuwająca się sceneria będzie zbyt dużym obciążeniem dla Twojego mózgu. Zwiększenie wysokości sprawi, że otoczenie będzie przesuwać się wolniej względem Ciebie, co znacznie ułatwi Twojemu umysłowi pracę. Dodatkowo podczas szybkich lotów na małych wysokościach Twoja zdolność omijania przeszkód jest bardzo ograniczona.

Zderzenie może z łatwością Cię obudzić. Część oneironautów twierdzi, że wraz ze wzrostem czasu snu tracą oni zdolność do latania. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale jeśli planujesz polatać, to zrób to na początku snu.

Zabawa we śnie

Świadome sny to doskonała zabawa. Nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Istnieje kilka sposobów na czerpanie rozrywki ze świadomych snów. Możesz jedynie obserwować Twój sen, będąc w pełni świadomym. Jest to podobne do oglądania filmów. Jest to szczególnie interesujące, jeśli śnisz niezwykły, fantastyczny sen.

Czasami samo obserwowanie może dać Ci wiele radości. Możesz aktywnie kierować działaniami Twojego sennego ciała. Jest to zbliżone do gier komputerowych. Świadome kontrolowanie Twojej postaci, jednocześnie trzymając się „scenariusza” snu, pozwala Ci rozwiązywać napotkane problemy we śnie w taki sam sposób, w jaki możesz to robić w normalnym świecie. Pokonywanie wszelkich trudności bez użycia boskich mocy to bardzo dobry zwyczaj, który pomoże Ci w prawdziwym świecie.

Taki sposób kontroli snu jest też wykorzystywany przy większości działań terapeutycznych. Ostatnim sposobem na kontrolę snu jest przejęcie całkowitej władzy nad snem. Zostań reżyserem i głównym bohaterem w jednej osobie. Dzięki temu możesz robić, co tylko zapragniesz, całkowicie ignorując „scenariusz” snu. Jest to bardzo przydatne, kiedy Twój sen wydaje Ci się nieciekawy, albo kiedy masz ochotę na trochę rozrywki.

Nie można określić, który sposób korzystania ze świadomych snów jest najlepszy. Generalnie można uznać, że wszystkie trzy są tak samo dobre. Nie znaczy to, że musisz całkowicie kontrolować co trzeci sen, co trzeci też możesz tylko oglądać. Wybór należy do Ciebie.

Pamiętaj, że nie powinieneś tylko i wyłącznie korzystać z jednej formy.

Ciągłe korzystanie z boskich mocy może wyrobić u Ciebie zły nawyk kontrolowania ludzi, a rozwiązywanie problemów tą drogą nie przyniesie Ci wiele korzyści w normalnym życiu. Z kolei ciągłe pełnienie funkcji obserwatora pozbawia Cię większości wspaniałych możliwości, które niesie ze sobą świadome śnienie.

Jeśli zdecydowałeś się na pełną kontrolę snu, to znaczy, że masz już jakieś plany. Jednak w dalszej części tego rozdziału postanowiłem opisać niektóre popularne zajęcia wykonywane podczas świadomych snów. Układając plany pamiętaj jednak o kilku rzeczach. Jeśli jesteś początkującym oneironautą, to planuj jedną, maksymalnie dwie czynności jednej nocy.

Ułożenie zbyt dużej ilości planów skończy się najprawdopodobniej tym, że nic nie zrobisz, bo stracisz świadomość kilka chwil po tym, jak ją uzyskałeś, albo obudzisz się z nadmiaru emocji. W Twoim życiu będziesz miał jeszcze wystarczająco dużo świadomych snów (doświadczeni oneironauci mają ponad 200 takich snów rocznie), aby spełnić wszystkie Twoje marzenia.

Przyjmuje się, że wykonania jakiejś czynności podczas snu zajmuje Ci tyle samo czasu, co w prawdziwym świecie. Możesz się dziwić, w jaki sposób niektóre sny mogą trwać wiele godzin albo dni, jeśli faza REM trwa maksymalnie godzinę. Nasz umysł stosuje wtedy sztuczkę często wykorzystywaną w filmach lub sztukach teatralnych.

Kiedy jakaś postać w filmie kładzie się spać, a po kilku sekundach widzimy ją wstającą, to mimo że minęło tylko kilka sekund przyjmujemy, że bohater przespał całą noc. Niestety taka kompresja czasu na niewiele Ci się przyda, jeśli chcesz zająć się czynnością, która wymaga pełnej koncentracji, na przykład szybką jazdą samochodem. Dlatego w czasie planowania zajęć pamiętaj, że masz maksymalnie 45 minut czasu.

Jeśli nie masz pomysłu, co robić to możesz zająć się tymi czynnościami. Są to popularne i ciekawe zajęcia, więc nie zmarnujesz czasu. Są one posortowane według trudności, więc jeśli jesteś początkującym oneironautą, to nie powinieneś zajmować się końcowymi pozycjami tej listy.

1. Zwykłe zwiedzanie świata snów może Ci sprawić bardzo dużo przyjemności. Pamiętaj o częstym przeprowadzaniu testów rzeczywistości, bo możesz bardzo łatwo zapomnieć, że śnisz. Dobrym pomysłem jest wzięcie ze sobą jakieś postaci, która będzie Ci przypominać, że śnisz.

2.Walczenie może być niezłym sposobem na odreagowanie stresu. Pozbądź się nielubianego szefa, złośliwego nauczyciela, hałaśliwego sąsiada lub jakiegoś polityka.

Pamiętaj, że prawa fizyki w snach nie działają tak samo jak w prawdziwym świecie i jedno uderzenie pięścią może odrzucić kogoś na kilkanaście metrów.

3. Oglądanie nieba może być fascynującym przeżyciem. Wielu oneironautów twierdzi, że niebo w snach wygląda wspaniale. Przy odrobinie wprawy możesz nawet zmienić kolor nieba!

4.Uprawianie sportu w snach może Ci pomóc w prawdziwym świecie. Powtarzanie jakiegoś ruchu (np. odbicie piłki tenisowej) przynosi podobne korzyści zarówno we śnie, jak i na jawie.

5.Możesz spotkać bohatera Twojej ulubionej książki lub filmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś tworzył postacie fikcyjnych bohaterów w Twoich snach. A może stworzysz postać jakiegoś przywódcy i powiesz mu, co myślisz o jego polityce?

6. Poszukaj swojego duchowego przewodnika, a następnie spotykaj się z nim w Twoich następnych snach.

7. Zamień się ciałami z kimś innym. Zobacz, jak to jest być znanym piłkarzem, gwiazdą filmową, złodziejem czy żołnierzem.

8.W Twoich snach możesz całkowicie legalnie i bezpiecznie używać różnych substancji odurzających. Efekty będą bardziej realistyczne, jeśli korzystałeś z nich w prawdziwym świecie, ale wiele osób twierdzi, że doświadczyło realistycznego działania narkotyków, których nigdy nie używali.

9.Uprawianie seksu jest dosyć trudne ze względu na bardzo dużą ilość emocji, która może Cię łatwo obudzić. Unikaj zamykania oczu, bo możesz się łatwo obudzić.

10.Zmiana sposobu postrzegania świata jest bardzo ciekawa. Rozszerz Twoje pole widzenia do 360°, obserwuj świat za pomocą ultradźwięków – tak jak robią to delfiny i nietoperze.

11.Doświadczenie śmierci w snach jest całkowicie bezpiecznym, ale niesamowitym doznaniem. Jeśli jesteś wystarczająco odważny, możesz spróbować. Pamiętaj, że w skrajnych sytuacjach możesz się bardzo łatwo obudzić, więc pamiętaj o utrzymaniu maksymalnej koncentracji.

12.Możesz spróbować poznać przyszłość. Twoja podświadomość bardzo dobrze sobie radzi z przewidywaniem przyszłości Twoich związków i kariery.

Chcesz więcej?

Kliknij i sprawdź: Świadome śnienie»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.