Co jeść przy problemach z pęcherzykiem żółciowym?


pęcherzykProblemy z pęcherzykiem żółciowym

Żółć jest niezbędna do trawienia tłuszczów. W wątrobie produkujemy jej około 1/2 l dziennie. By jej nie zabrakło w  procesie trawienia, przechowywany jest jej zapas w pęcherzyku i uwalniany po tłustym posiłku.

Uwaga! Do końca niewiadomo, dlaczego u jednych osób tworzą się kamienie żółciowe, a u innych nie. Rolę może odgrywać zbyt wysoka zawartość cholesterolu lub choroby przewlekłe. W efekcie dochodzi do krystalizacji, a powstałe kryształy stopniowo powiększają się i drażnią ściany pęcherzyka żółciowego, wywołując stan zapalny albo zatykają ujście żółci z pęcherzyka do dwunastnicy, prowadząc do kolki i żółtaczki.

Kto powinien szczególnie uważać?

Statystyki wykazują, ze do 50 roku życia pęcherzyk żółciowy częściej dokucza kobietom. Potem proporcje płci się wyrównują i kamienie można znaleźć w pęcherzyku co piątego człowieka, który skończyły 65 lat.

Uwaga! Na szczęście większość nigdy nie daje objawów.

Jeśli w Twojej rodzinie były przypadku kamicy żółciowej, prawdopodobieństwo, ze Ty także będziesz je mieć, wzrasta kilkukrotnie. Ryzyko rośnie też u otyłych, tych, którzy szybko schudli, kobiet, które są w drugiej połowie ciąży i w okresie połogu.

Uwaga! Zapaleniu pęcherzyka żółciowego sprzyjają tez leki (np. ceftriakson i oktreotyd) oraz choroby takie jak cukrzyca i zakażenie wirusem HIV.

Jak dieta przy problemach z pęcherzykiem żółciowym?

W uniknięciu problemów pomoże zjadanie:

  • niewielkich, ale regularnych posiłków, najlepiej 4-5 razy dziennie, w 2-3 godzinnych odstępach;
  • dań świeżo przygotowanych, niezbyt zimnych ani za gorących;
  • dużej ilości warzyw (ok. 50 dag dziennie), a także świeżych, dojrzałych owoców, ryb (minimum 2 razy w tygodniu), wyłącznie chudych gatunków mięs (np. drób, cielęcina, królik), dobrych jakościowo wędlin (szynka, polędwica, wędliny drobiowe);
  • potraw gotowanych, pieczonych lub duszonych bez tłuszczu, doprawianych ziołami, które usprawniają trawienie (np. majerankiem, kminkiem).

Uwaga! Jeśli, mimo zdrowego sposobu odżywiania, nadal masz nawracające dolegliwości trawienne, poproś lekarza o skierowanie na badania. W przypadku podejrzenia o kamicę żółciową robi się zwykłe USG brzucha i prób wątrobowe.

Jak ocalić pęcherzyk żółciowy przed wycięciem?

Ostropest witalny Usunięcie pęcherzyka żółciowego jest nie tylko zbyteczne…jest w dodatku NIEBEZPIECZNE!»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s