Jak prawidłowo myć zęby?


Jak prawidłowo myć zębyPrawidłowe mycie zębów

Higienę jamy ustnej zacznij od szczotkowania, potem zrób nitkowanie, a na koniec – płukanie ust płynem dentystycznym.

1. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 st. Część zakończeń włosia powinna niemal wchodzić do kieszonki dziąsłowej, dzięki temu również ona zostanie dobrze oczyszczona.

2. W takim ułożeniu szczoteczki wykonuj delikatne ruchy wibrujące „tam i z powrotem” (końce włosia wchodzą do kieszonki dziąsłowej), a następnie ruchy wymiatające – od dziąsła w dół zęba.

3. Teraz nitkowanie. Urwij ok. 40 cm nici dentystycznej i nawiń na palce tak, by było między nimi 4-5 cm nitki (tym odcinkiem będziesz czyścić przestrzenie międzyzębowe).

4. Prowadź nić poziomo w przestrzeniach międzyzębowych, unikając przesuwania po dziąsłach. Do każdej przestrzeni używaj kolejnego odcinka nitki (zużyty fragment nawijaj na palec).

Czy trzeba myć zęby od razu po posiłku?

Nie musisz tego robić bezpośrednio po jedzeniu czy piciu, lecz odczekaj pól godziny.

Uwaga! W pożywieniu znajdują się cukry i kwasy, które osłabiają szkliwo. Jeśli zaraz po posiłku zaczniesz szczotkować zęby, wetrzesz te substancje w szkliwo, ścierając je.

Dlaczego gładki ząb nie zawsze jest czysty?

Poczucie „gładkości” oznacza jedynie, że usunąłeś płytkę nazębną, która produkują bakterię, ale to nie znaczy, ze zostały dobrze wyczyszczone przestrzenie międzyzębowe, w których pozostają bakterie wywołujące próchnicę i choroby przyzębia.

Dieta dla zdrowia zębów

Najlepsza będzie dieta bogata w wapń (produkty mleczne), zdrowe tłuszcze (ryby morskie) oraz witaminy (z warzyw i owoców), Sięgaj też po produkty, które wyjątkowo korzystnie działają na zęby: truskawki (działają wybielająco na zęby), marchew (oczyszcza przestrzenie międzyzębowe), zieloną herbatę (dostarcza fluoru) oraz brokuły (zmniejszają ryzyko paradontozy).

Pasta do zębów

Odpowiednie dla każdego są zwykłe (i stosunkowo tanie) pasty, które usuwają płytkę bakteryjną z jamy ustnej. Zawierają substancje ścierne – węglan wapnia i krzemiany, które likwidują bakterie, resztki jedzenia oraz przebarwienia.

W składzie takiej pasty znajdują się też związki antybakteryjne (np. dwuglukonian chlorheksydyny, hexetydyna, cynk, fluor) – ok. 1300-1500 ppm (jednostka miary – parts per million).

Możesz też zdecydować się na pastę dobraną do problemów stomatologicznych, np. wybielającą, przeciw nadwrażliwości.

Czy musisz mieć szczoteczkę elektryczną?

Nie. Zarówno elektryczna, jak i manualna są odpowiednie i obie spełniają swoją rolę wtedy, gdy używane są we właściwy sposób.  Elektryczną przykładasz na kilka sekund do każdego zęba po kolei i przesuwasz równolegle do linii dziąseł, a manualna wymaga tzw. techniki wymiatającej.

Zapamiętaj: Kto dba o higienę wewnętrzną organizmu, ten żyje dłużej…

Kliknij i sprawdź»


Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.