7 sposobów na większą dawkę ruchu


7 sposobów na większą dawkę ruchuZacznij się ruszać!

Ruch przed telewizorem

Siedzenie to nasz ulubiona aktywność. Np. 8 godzin w pracy i kilka przed telewizorem. Tak nie musi być.

Ulubiony program możesz obejrzeć na rowerku stacjonarnym albo gimnastykując się. Wystarczy robić proste skłony, przysiady, truchtać w miejscu, wymachy rąk i nóg (np. pajacyk lub skakanie na niewidocznej skakance).

Wchodź po schodach – zamiast jechać windą

Powinieneś z nich korzystać przy każdej okazji, np. w drodze z garażu do mieszkania, w centrum handlowym, w pracy, przy wychodzeniu z przejścia podziemnego.

Uwaga! Wejście na trzecie piętro i zejście z niego to ok. 300 dodatkowych kroków.

Droga do pracy i sklepu

Jeśli dojeżdżasz do pracy samochodem, przestań szukać miejsca parkingowego najbliżej wejścia. Dłuższa droga z końca parkingu to więcej kroków, a jeśli musisz załatwić sprawy w kilku miejscach, zaparkuj tak, żeby się do tych miejsc przespacerować.

Spacer z psem

Jeden spacer z psem to nawet 4 tys. kroków, a poza tym sama obecność psa obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, podnosi poziom endorfin i uspokaja.

Wyjścia z domu

Jak najczęściej wychodź z domu. Z przyjaciółmi na kawę, z małżonkiem na kolację, z dziećmi do kina, parku lub do zoo. Kawę możesz kupić w papierowym kubku na wynos.

Uwaga! Szczególnie warto wybrać się na spacer do lasu, bo chodzenie po leśnych ścieżkach obniża ciśnienie krwi oraz poziom hormonów stresu. Łagodzi uczucie niepokoju, gniewu oraz zmęczenia.

Zakupy i gotowanie

Robiąc coś w kuchni, wyjmując produkty z lodówki i naczynia z szafek i stojąc przy garnkach, zrobisz nawet 1 tys. kroków. Dodatkowych ruchem jest przyniesienie zakupów do domu.

Krokomierz

W liczeniu kroków pomoże Cu krokomierz – niewielkie urządzenie w formie bransoletki lub aplikacji ściągniętej na smartfon. Wyświetlające się dane motywują do chodzenia.

Jak zacząć się ruszać?

Jeśli dotąd mało się ruszałeś, zacznij stopniowo przyzwyczajać się do spacerów.

Uwaga! Przez pierwszy tydzień spaceruj 10-15 minut, a później stopniowo wydłużaj czas, np. w kolejnym tygodniu dodając 5 minut. Najważniejsze, żeby to było regularne. Możesz codziennie notować czas spaceru i przebytą trasę. To może być motywacja do dalszego spacerowania i podejmowania nowych wyzwań.

Z czasem możesz wprowadzić zmienne tempo chodu – idź wolniej, po kilku minutach przyspiesz i energiczniej spaceruj, po czym znów zwolnij.

Możesz zmieniać teren, nawierzchnię – raz chodzić po równym terenie, innym razem po nieco górzystym, wymagającym większego wysiłku.

Uwaga! Gdy zadzwoni telefon, nie przerywaj spaceru. W trakcie krótkiej rozmowy możesz zrobić 100 kroków. Na spacer zakładaj wygodne buty, by miały amortyzującą wstrząsy i elastyczną podeszwę. To ważne szczególnie, gdy cierpisz na ostrogę piętową czy haluksy. Nie spaceruj z pełnym, ani z pustym żołądkiem, Zjedz posiłek na 2 godziny przed wyjściem. Gdy na dworze jest upał, zabierz ze sobą butelkę niegazowanej wody mineralnej.

Dzięki temu szybciej odzyskasz energię…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.