Co mówi Twoja twarz?


Co mówi Twoja twarzCo możesz wyczytać z twarzy?

Na twarzy organizm może wypisywać informacje o tym, ze w jakieś jego części toczy się proces chorobowy.  Dlatego od czasu do czasu przyjrzyj się swojemu obliczu, sprawdź, czy nie pojawiły się na nim jakieś zmiany (np. opuchlizna, przebarwienia).

Kolor skóry twarzy

Jest bardzo ważny. Przy słomkowym warto wykonać morfologię, bo sygnalizuje on często niedobór witaminy B12, a jej brak można podejrzewać zwłaszcza wtedy, gdy słomkowej twarzy towarzyszą bóle w nadbrzuszu, pieczenie języka, stany depresyjne.

Uwaga! Niedobór witaminy B12 może świadczyć o takich dolegliwościach, jak: zespół złego wchłaniania, zaburzenia pracy jelit, niedokwasocie. Zapotrzebowanie na B12 rośnie podczas doustnej antykoncepcji. Zdarza się, ze niedoborom winna jest po prostu zła dieta.

W takiej sytuacji wprowadź do diety wątróbkę, ryby, jaja i sery, kiełki pszenicy, drożdże.

Uwaga! Jeśli spożywanie tych bogatych w B12 produktów nie pomoże, porozmawiaj z lekarzem, dlaczego ta witamina „ucieka” z organizmu.

Szare zabarwienie twarzy może się pojawić u osób niedotlenionych, z przewlekłą obturacyjną choroba płuc (POChP) i u palaczy, u których POChP występuje najczęściej. Tutaj wskazane jest badanie spirometryczne.

Twarz blada wskazuje na anemię, zdarza się przy chwilowych spadkach ciśnienia, a gdy robi się czerwona, może to świadczyć o skokach ciśnienia; jeżeli purpurowieje tylko w silnych emocjach, nie jest to niepokojące.

Uwaga! Gdy utrzymującemu się zaczerwieniu towarzyszy też zaczerwienienie spojówek, wymaga to badań kardiologicznych, bo takie objawy daje choroba krążenia, która nazywa się przewlekłym sercem płucnym.

Z kolei zaczerwienienie w postaci symetrycznych plam na nosie i policzkach, które przypominają kształtem motyla, to jeden z objawów tocznia.

Plamy na twarzy

Jeśli są brązowe, niesymetryczne i pojawiają się na czole i policzkach, mogą to być plamy wątrobowe i wtedy dobrze zrobić badania krwi pod kątem prób wątrobowych.

Uwaga! Odstaw kawę, alkohol, tłuszcze, ostre przyprawy, pokarmy powodujące wzdęcia.

Plamy symetryczne, które pojawiają się też na górnej wardze, świadczą o zaburzeniach hormonalnych.

Obrzęk twarzy

Niewielki, ale utrzymujący się stale, świadczy m.in. o niedoczynności tarczycy. Znika po zażywaniu hormonu tarczycy – tyroksyny.

Lekki i stały obrzęk towarzyszą duszności i/lub puchnięcie nóg (zazwyczaj w okolicy kostek) oraz częste wstawanie w nocy do toalety świadczy o niewydolności krążenia i gorszej pracy serca.

Uwaga! Gdy obrzękowi twarzy towarzyszy bladość, wizyty w toalecie są częste, ale mocz oddajesz z trudem – to może to być choroba nerek. Bardzo niebezpieczne jest puchnięcie tylko górnej wargi. To obrzęk Quincke’go i może oznaczać zagrożenia dla życia (np. ostrą reakcję alergiczną). Potrzebna jest wtedy jak najszybciej pomoc.

Czerwony nos

Generalnie czerwony nos świadczy o uszkodzeniu wątroby, a podejrzenie to potwierdza rumień na wewnętrznych stronach dłoni. O problemach z wątrobą świadczą też pajączki naczyniowe występujące na czole, a jeśli do tego pojawiają też na klatce piersiowej, ramionach czy barkach, świadczą o znacznym uszkodzeniu wątroby.

Nie możesz wtedy zwlekać z wizytą u lekarza.

Ważne objawy

Czerwony czubek nosa: może świadczyć o problemach z zastawką mitralną.

Ciemne włoski na twarzy: towarzyszą zaburzeniom hormonalnym np. zespołowi policystycznych jajników.

Blade wargi: wskazują na anemię, zwłaszcza gdy towarzyszy im szybkie bicie serca oraz blade spojówki.

Worki pod oczami: mogą świadczyć o zaburzeniach w pracy nerek.

Cienkie brwi: jeśli się nagle zmniejszyły, a do tego waga poszła w górę, prawdopodobnie to niedoczynność tarczycy.

Miłego dnia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s