Jak ustrzec się raka jelita grubego?


Rak jelita grubego

20-30% wszystkich nowotworów złośliwych zależy od diety (tzw. dietozależność). Rak jelita grubego należy do tej grupy. Wystarczy więc wyeliminować błędy dietetyczne, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Profilaktyka raka jelita grubego

1. Tłuszcze nasycone zamień na nienasycone. Spożywanie tłuszczu wzmaga wytwarzanie żółci, która jest potrzebna do jego trawienia.

Uwaga! Jeśli żółć pozostaje w jelicie grubym przez dłuższy czas, zamienia się w kancerogenny kwas apcholinowy. Mięso czerwone jadaj najwyżej 2 razy w miesiącu, a sięgaj po drób oraz ryby. Używaj olejów bogatych w nienasycone kwasy omega-3 (rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek).

2. Jadaj 4 porcje warzyw (także strączkowych) i jedną porcję owoców. Są źródłem substancji zapobiegających rozwojowi raka: fenoli, indoli, flawonów, kuminy, izotiocyjanianów.

Uwaga! Znajduje się w nich także błonnik, który działa  jak odkurzacz, wymiatając z jelit to, co zbędne i szkodliwe. Zapobiega rakowi jelita grubego, bo skraca czas tzw. pasażu jelitowego i ogranicza kontakt błony śluzowej z toksycznymi substancjami. Najlepszym źródłem błonnika są: Błonnik Primvitalny, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych , suszone morele, śliwki, daktyle, orzechy.

3. Jedz produkty, które zawierają wapń (nabiał, ryby), bo ten pierwiastek hamuje namnażanie się komórek nabłonka w okrężnicy. Kiedy rozmnażają się one w szybkim tempie, wzrasta ryzyko raka.

4. Zrezygnuj z picia alkoholu. Podnosi on ryzyko raka jelita grubego, a najbardziej zdradliwym napojem jest piwo, które zawiera nitrozaminy – składniki rakotwórcze, które uaktywniają się w jelitach.

5. Zadbaj o florę bakteryjną. Probiotyki mają właściwości antyrakowe, m.in. redukują procesy rakotwórcze związane z działaniem żółci w jelicie grubym.

Objawy raka jelita grubego

Nowotwór jelita grubego przez wiele lat może nie powodować żadnych dolegliwości, ale są jednak sygnały, które powinny Cię niepokoić.

Zgłoś się do lekarza, gdy dokuczają Ci:

  • zaparcia (gdy rak się rozwija, zmniejsza się wewnętrzny przekrój jelita, co powoduje spore problemy z wypróżnianiem);
  • zmiana rytmu wypróżniania, której nie można wytłumaczyć zmianą diety lub trybu życia;
  • biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni;
  • bóle w dole brzucha i pleców, uczucie dyskomfortu, nudności, wymioty oraz trudności w przełykaniu;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • ślady krwi na papierze lub bieliźnie, krwawienia z odbytu (nie spowodowane pęknięciem hemoroidów).

Badania wykryją raka jelita grubego

1. Tzw. badanie per rectum. Lekarz wprowadzi palec do kiszki stolcowej i dotykiem zbada dolną część odbytnicy. W ten sposób może rozpoznać znaczną cześć guzów położonych w tej części jelita.

2. Badanie antygenu karcynoembrionalnego (CEA) we krwi.  W tym badaniu oznaczane jest stężenie markeru, typowego dla rozwoju nowotworów jelita grubego. Badanie wykorzystuje się przede wszystkich u chorych po leczeniu, bo pomaga stwierdzić, czy nie doszło do nawrotu choroby.

3. Badanie obecności krwi utajonej w kale (co rok). Najnowsze badania wykorzystują zasady immunochemii, np. test FIT OC-SENSOR. Nie wymaga on specjalnego przygotowania pacjenta ani przestrzegania zasad dietetycznych. Test jest zautomatyzowany, dzięki temu ryzyko popełnienia błędu ograniczono do minimum.

4. Wlew kontrastowy jelita grubego. Podczas badania do jelita wprowadzane jest powietrze oraz środek kontrastowy i wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.

5.  Badanie histopatologiczne. Pod mikroskopem badane są wycinki jelita grubego, które pobrano podczas kolonoskopii. Badanie to potwierdza lub wyklucza raka jelita grubego.

6. Morfologia. Jeśli podczas tego badania zostanie stwierdzona anemia, może to świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

Twoje jelita zasługują na troskliwą opiekę…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.