Niebezpieczne składniki w lekach


Niebezpieczne składniki w lekachNiebezpieczne składniki leków

Dodawane są przez producentów dla polepszenia smaku lekarstwa, by nadać mu kolor, przedłużyć jego trwałość. Ale to nie do końca niewinne substancje.

Aspartam w lekach

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych „dodatków” – według jednych doniesień może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, stwardnienia rozsianego i choroby Alzheimera, według innych – to w pełni bezpieczny dodatek (nawet dla dzieci).

Uwaga! Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC), aspartam (E951) nie powinien być stosowany przez osoby, które chorują na fenyloketonurię. I o tym trzeba szczególnie pamiętać.

Mogą go zawierać m.in. leki na: zapalenie oskrzeli, odwodnienie, osteoporozę.

Skrobia pszeniczna w lekach

Może Ci zaszkodzić, gdy masz alergię na gluten (białko, które występuje w pszenicy, życie i jęczmieniu), wywołując biegunkę, wymioty, pokrzywkę na skórze, wodnisty katar, kaszel i duszność.

Mogą ją zawierać m.in. leki na: opryszczkę (wargową oraz okolic intymnych), ospę wietrzną i półpasiec, kamicę nerkową, polepszenie odporności organizmu.

Żółcień cholinowa lub pomarańczowa w lekach

Ich symbole to E104 i E110. W tym przypadku specjaliści są wyjątkowo zgodni – mogą być niebezpieczne dla osób z nietolerancją aspiryny (kwas acetylosalicylowy) i spowodować pokrzywkę, obrzęk naczyniowo-ruchowy oraz atak astmy. U najmłodszych sprzyjają nadpobudliwości.

Mogą je zawierać m.in. leki na: przeziębienie, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli i płuc, infekcje przewodu pokarmowego oraz biegunkę, niewydolność krążenia żylnego i limfatycznego, bezsenność i stres.

Erytrozyna w lekach

Jej symbol to E127. Bywa powodem uczulenia na światło. Ma niekorzystny wpływ na tarczycę, serce, wątrobę i żołądek. Istnieje podejrzenie, że sprzyja astmie i nowotworom, a także nadpobudliwości i trudnościom w nauce u dzieci.

Mogą ją zawierać m.in. leki na: ból głowy, gorączkę, zgagę i refluks żołądkowo-przełykowy, biegunkę, AZS, bolesne miesiączkowanie, bezsenność i zaburzenia psychiczne.

Tiomersal w lekach

Jest obarczany winą za uszkodzenia neurologiczne i autyzm u dzieci. Wiadomo, że może powodować alergiczne reakcję skórne.

Mogą go zawierać m.in.: szczepionki dla dzieci przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (zwłaszcza te pochodzące ze starych zapasów). Ich skład możesz sprawdzić na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jeśli odczuwasz dyskomfort po jedzeniu,ataki kolki, wzdęcia, niestrawność…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.