Hipercholesterolemia rodzinna


Hipercholesterolemia rodzinnaHipercholesterolemia rodzinna – kto zagrożony?

W rodzinnej hipercholesterolemii nieprawidłową budowę powoduje genetyczne uszkodzenie receptora położonego w komórkach wątroby. Ma on za zadanie wyłapywać zły cholesterol z krwi. Uszkodzony, gorzej je wyłapuje, dlatego więcej tych cząsteczek krąży w krwiobiegu, a także przenika do ścian tętnic, a to z kolei uszkadza je i powoduje, ze odkłada się blaszka miażdżycowa.

Podejrzenie hipercholesterolemii rodzinnej powinien wzbudzić cholesterol całkowity powyżej 230 mg/dl u dziecka, a 310 mg/dl u osoby dorosłej.

Uwaga! Aby ją wykluczyć (lub potwierdzić) trzeba wykonać badanie krwi. Przede wszystkim pełny lipidogram (badanie cholesterolu z rozbiciem na tzw. frakcje – badane jest stężenie cholesterolu całkowitego (TC), cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz trójglicerydów (TG). Jednak ostateczna diagnoza zostanie potwierdzona badaniami genetycznymi.

Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej

Podstawą leczenia są leki nazywane statynami, które obniżają poziom cholesterolu LDL, hamując jego tworzenie się w wątrobie. Tutaj zaleca się się stosowanie tego leku w większych dawkach niż u osoby zdrowej zmagającej się z wysokim cholesterolem.

Uwaga! Osoby chore na hiperlipidemię biorą maksymalną dawkę leku, jaką ich organizm może tolerować. Zwykle chory musi zażywać więcej niż jeden lek, bo tzw. monoterapia (terapia jednym lekiem) przynosi niewielkie efekty.

Dlatego podaje się leki, które wiążą kwasy żółciowe oraz tzw. inhibitory wchłaniania cholesterolu – czyli środki zmniejszające to wchłanianie. I choć to jest już garść leków do zażywania każdego dnia, bywa, że nie wystarczają.

Uwaga! U niektórych osób statyny nie dają pożądanych efektów, a i są i tacy, którzy w ogóle źle znoszą leczenie statynami. Im zaleca się specjalne leczenie przeciwciałami monoklonalnymi. To nowa terapia, którą stosuje się od roku. Pozwala dość dobrze kontrolować poziom cholesterolu.

Jednak chory, który chce być zakwalifikowany do leczenia, musi najpierw podjąć leczenie tradycyjne i źle na nie zareagować. Nie można być skierowanym na leczenie ciałami monoklonalnymi od razy.

Uwaga! Oczywiście równolegle z terapią farmakologiczną trzeba przestrzegać odpowiedniej diety.

Dieta w leczeniu hipercholesterolemii rodzinnej

Przede wszystkim należy wyeliminowywać tłuszcze zwierzęce i zastąpić je roślinnymi. Definitywnie wykreśl z jadłospisu fast foody, czyli pizze, zapiekanki, kebaby, frytki, chipsy oraz twarde margaryny, półtłusty nabiał, smalec, masło, żółtko, majonezy, słodycze oraz wszelkie produkty, które zawierają tłuszcze trans.

Jedz dużo warzyw, zwłaszcza strączkowych u ryb morskich – co najmniej 2 razy w tygodniu.

Uwaga! Mięśnie potrafią spalać cholesterol. Dlatego musisz zdobyć się na większy wysiłek – minimum 5 razy w tygodniu. Powinien to być taki ruch, by organizm się zmęczył (np. bieganie, szybki marsz, jazda rowerem), przynajmniej 30 minut. Utrzymuj też prawidłową masę ciała i kontroluj ciśnienie tętnicze – by w razie problemów jak najszybciej reagować.

Papierosy a cholesterol

Podnoszą poziom cholesterolu nawet u zdrowego człowieka. Przyczyniają się też do osłabienia serca i zaburzenia pracy naczyń. U osoby chorej na hipercholesterolemię może to być fatalne w skutkach.

Uwaga! Dlatego osoby z podwyższonym cholesterolem powinny bezwzględnie rzucić palenie.

Ważne badania!

Każdy powinien raz w roku skontrolować poziom cholesterolu, a osoby obciążone dziedzicznie powinny wykonywać to badanie przynajmniej dwa razy częściej.

Miałem zniszczoną wątrobę, a teraz… Pewien znany dietetyk zmieszał 2 składniki, które odnawiają wątrobę w niecałe 30 dni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.