Jakie leki przeciwbólowe?


Jakie leki przeciwbóloweLeki przeciwbólowe

Nie ma leków obojętnych dla zdrowia. Wszystkie mają jakieś działania uboczne. Dlatego należy je właściwie przyjmować. Niech ostrzeżeniem dla Ciebie będzie fakt, że…. tylko dawka odróżnia lekarstwo od trucizny.

Uwaga! Nim sięgniesz po kolejną tabletkę, chwilę się zastanów – wybierz odpowiedni preparat leczniczy, zapoznaj się z dołączoną do leku ulotką i dopiero go łyknij.

Najczęściej stosowane leki przeciwbólowe bez recepty w Polsce

Najpopularniejsze leki przeciwbólowe można podzielić na 3 podstawowe preparaty zawierające paracetamol. Drugą, to leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w skrócie NLPZ). Należą do niej medykamenty, które mają w składzie m.in. ibuprofen, naproxen, kwas acetylosalicylowy.

Trzecim często stosowanym lekiem przeciwbólowym jest pyralgina.

leki przeciwbólowe

Wszystkie wymienione substancje działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Leki z grupy NLPZ działają dodatkowo przeciwzapalnie, co oznacza, że świetnie podziałają na ból, który wywołał stan zapalny (np. na bólem gardła, pourazowym, stawów, zatok).

Preparaty z paracetamolem są natomiast łagodne dla śluzówki żołądka. Sprawdzają się w przypadku bólów brzucha i u osób cierpiących na jakieś problemy trawienne lub np. wrzody żołądka i dwunastnicy. Dobre są także na bóle zębów, głowy i miesiączkowe.

Uwaga! W przypadku stosowania leków przeciwbólowych ważnym kryterium jest też indywidualna wrażliwość na dany preparat. U jednych lepiej zadziała lek z paracetamolem, u innych z ibuprofenem lub naproxenem.

Pyralgina działa silnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jednak ten lek stosuj naprawdę w ostateczności, bo może powodować bardzo groźne dla zdrowia działania uboczne, m.in. uszkodzenia szpiku, a co gorsza, negatywne skutki nie muszą być związane z uczuleniem na ten lek.

Uwaga! Możesz go zastosować 10 razy i zadziała świetnie, a za 11 razem spowoduje uszczerbek na zdrowiu.

Które leki przeciwbólowe działają najszybciej?

Zwykle skutek przeciwbólowy odczuwamy po około 30 minut od zażycia leku. Kapsułki, tzw. sprint caps, działają nieco szybciej, bo mają bardzo cienką osłonkę, która łatwo się rozpuszcza.

Podobnie jest z lekami spożywanymi w postaci roztworu. Dość szybko działają maści i zele przeciwbólowe. Najdłużej na efekt będziesz musiał poczekać w przypadku czopków.

Łączenie leków przeciwbólowych

Leki przeciwbólowe możesz łączyć, ale musisz trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim nie można mieszać leków w obrębie tej samej grupy, tzn. np. ibuprofenu z naproxenem. Dozwolone jest łączenie paracetamolu z lekami z grupy NLPZ (np. paracetamolu z ibuprofenem). Możesz łączyć leki w postaci maści czy żelu z tymi stosowanymi doustnie i tutaj już nie musisz się martwić ich składnikami.

Uwaga! Nie zwiększaj dawki danego leku na własną rękę. To nie zwiększy efektu przeciwbólowego, natomiast podniesie ryzyko działań niepożądanych.

Jedzenie i leki

Preparatów z z grupy NLPZ nie wolno łykać na czczo, bo podrażniają śluzówkę żołądka. Lepiej wcześniej zjeść coś lekkiego (ciężkostrawny i obfity może opóźnić działanie leku). Lekarstwo popijaj letnią wodą (bardzo ciepła zaburza ich wchłanianie, podobnie jak soki, kawa i herbata).

Wątroba, niezwykła wątroba, Cię przed tym wszystkim chroni…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.