Praca nad sobą


praca-nad-sobaJak pracować nad sobą?

Zastanawiasz się czasem, co daje Ci praca nad sobą? Jaki jest cel samorozwoju?

Przeczytaj, co na ten temat mówi Michał Pasterski, autor książki „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości»

Od momentu, w którym zacząłem interesować się  rozwojem osobistym, minęło już 10 lat. Szmat czasu. Przez te wszystkie lata, pracując nad sobą we własnym tempie, miałem okazję przekopać większość nawet tych najbardziej ukrytych zakamarków swojego mentalnego  oprogramowania.

Zmiana w myśleniu, jakiej udało  mi się dokonać, jest niewyobrażalna. Oczywiście nadal  są dni, kiedy wpadam w emocjonalny dołek, nadal są  momenty, kiedy nie kontroluję swojej złości, nadal mam chwile, kiedy mi się po prostu nie chce. Na szczęście,  nawet gdy się pojawiają, trwają one krótko — wiem, jak sobie wówczas poradzić bez niepotrzebnego pogłębiania odczuwanych stanów. Czuję, że żyję w pełnej zgodzie  ze sobą. Rozumiem swoje potrzeby i wiem, jak o nie  dbać.

Gdy poukładałem sobie pewne rzeczy w głowie, łatwiej  mi było zorganizować swoje życie na co dzień. Lata  rozwijania firmy od zupełnych podstaw pozwoliły mi  zadbać o komfortowe warunki życia. Kocham moją pracę, mogę swobodnie podróżować po świecie, a najważniejsze  nawyki (medytacja, ruch fizyczny, zdrowe odżywianie)  stały się nieodłączną częścią mojego życia.

Mam w głowie przestrzeń, aby zająć się tym, co dla mnie teraz najważniejsze — twórczością i dzieleniem się z ludźmi  swoimi odkryciami. Czuję się wolny i szczęśliwy. Żyję  bez pogoni, bez presji, we własnym tempie — powoli  i uważnie. Tym, co obecnie daje mi najwięcej szczęścia,  jest możliwość spędzania czasu z moimi bliskimi, oddawania się moim pasjom oraz budowania czegoś  dużego i ważnego. Cieszę się wolnością robienia tego,  na co mam w życiu największą ochotę.

Co ciekawe, w żaden sposób nie czuję, że zbliżam się  do końca swojej rozwojowej ścieżki. Wręcz przeciwnie.  Jeszcze tyle rzeczy przede mną. Tyle do odkrycia, tyle  do poznania, tyle do zrobienia i doświadczenia. Mam  zdecydowanie więcej celów niż 10 lat temu.  Zaspokajanie potrzeb nigdy się nie kończy.

Zawsze  możesz wejść na nowy, głębszy poziom spełnienia  i satysfakcji w ramach danej potrzeby. Nawet wtedy,  gdy czujesz ogromne szczęście w związku z tym, co już masz, masz wielką ochotę na to, co na ciebie jeszcze  czeka. Zresztą nieporównywalnie większą niż wcześniej, bo teraz wiesz, że te wszystkie doświadczenia są  na wyciągnięcie twojej ręki. To prawda, że apetyt  na życie rośnie w miarę jedzenia.

Im więcej blokad, śmieci i destrukcyjnych programów  usuniesz ze swojej głowy, tym bardziej odblokujesz energię życiową, która jest nieodłączną częścią twojej  natury. A im bliżej swojej natury jesteś, tym większą  radość sprawia ci to, co już masz, i to, co jeszcze przed tobą.

Osiągnięcie mentalnej dojrzałości to powrót  do pełni psychicznego zdrowia i gotowość na to,  aby otworzyć swoje serce na wszystko, co cię spotyka.  To moment, w którym zabawa w życie zaczyna się  na dobre.

Z pewnością brzmi to wszystko pięknie — aż chce się  zacząć pracować nad sobą. Jednak rozwój osobisty  to bardzo szerokie pojęcie. Skąd masz wiedzieć, jakie  metody wybrać, aby twoja droga do dojrzałości  nie okazała się ślepą uliczką?

Pomysłów i sposobów  na rozwój osobisty jest nieskończenie wiele. Wiem,  bo sam swego czasu się w tym wszystkim pogubiłem. Liczba kierunków, tematów, metod, teorii i wskazówek jest ogromna. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Dlaczego nie ma jednego, spójnego i kompletnego  systemu uczącego, jak samodzielnie pracować  nad sobą?

Na początku mojej przygody z rozwojem osobistym  bardzo mi tego brakowało i na pewnym etapie  postanowiłem, że kiedyś sam zbiorę to wszystko  w jednym miejscu i jakoś poukładam. No cóż, właśnie  to robię. Jestem daleki od twierdzenia, że to, co tworzę, jest kompletne.

Nie poruszam w tej książce wielu  ważnych tematów (mógłbym, ale wtedy miałaby ona  3000 stron). Moim celem było opracowanie uniwersalnego narzędzia umożliwiającego ci poradzenie sobie  z najróżniejszymi przeszkodami, o których ja w tej książce być może nawet nie wspomnę.

Opracowując metodę Insight, połączyłem najważniejsze według mnie założenia, zasady, działania i umiejętności, które praktykowane w odpowiedni sposób tworzą mniej  lub bardziej kompletne i uniwersalne narzędzie do pracy nad samym sobą.

Fragment pochodzi z książki Insight. Droga do mentalnej dojrzałości» Michała Pasterskiego.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.