Dynia oczyszcza przewód pokarmowy z groźnych pasożytów


dynia-oczyszcza-przewod-pokarmowy-z-groznych-pasozytowDynia w oczyszczaniu przewodu pokarmowego

Dynia to bogate źródło witamin i minerałów. Dostarczy zwłaszcza niezbędnego mężczyznom cynku, a przy tym jest niskokaloryczna. Świeże pestki dyni pomogą pozbyć się owsików, tasiemca i innych pasożytów.

Króluje na naszych stołach od końca września nawet do końca stycznia. Dynia to warzywo, które bardzo dobrze się przechowuje i idealnie nadaje na przetwory.

Dynia – wartości odżywcze, witaminy i minerały

Ma mało kalorii  (10  dag  to  28  kcal), jest bogatym źródłem  B-karotenu (426 μg witaminy A w 100 g -dzienna norma dla dzieci i połowa zapotrzebowania dorosłych), ma sporo potasu (340
mg/100 g), wapnia (21 mg), fosforu (44 mg) i witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B2 (0,11 mg -ok. 10% dziennego zapotrzebowania), do tego jest zupełnie pozbawiona sodu.

Uwaga! Dlatego  dynia  pomaga  w  odchudzaniu  i  leczeniu  nadciśnienia.  Działa  odkwaszająco  na  organizm,  wzmacnia  układ  odpornościowy.  I  co  ważne,  nawet  po  ugotowaniu  nie  traci cennych  właściwości.  Ma wysoki indeks glikemiczny (IG=75),  dlatego nie jest wskazana dla diabetyków.

Jedz dynię dojrzałą i pięknie wybarwioną – im bardziej  pomarańczowy miąższ, tym więcej zawiera witamin B1, PP i karotenu.  Jej miąższ działa przeciwwymiotnie – jest dobry dla kobiet w ciąży. Pestki dyni pomagają też zwalczyć chorobę  lokomocyjną.

Kasza przeciwko robakom (dla dorosłych)

300 g łuskanych pestek dyni rozgnieć w moździerzu jak najdrobniej, dodając kilka razy po 10-15 kropli wody (w sumie 50-60 ml). Na końcu domieszaj 15 g miodu naturalnego.

Dawkowanie: kaszę zjedz na czczo w ciągu godziny, odczekaj kolejne 2-3 godziny i zażyj środek na przeczyszczenie (np. olej rycynowy). Po 1-2 godzinach możesz spożyć lekkostrawny posiłek.

Miks dla dzieci

30-150 g pestek dyni (w zależności od wieku dziecka) utrzyj z miodem lub cukrem. Podaj dziecku na czczo razem z mlekiem do popicia. Po 3 godzinach podaj 30 g oleju rycynowego.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.