10 sposobów na sprawny umysł


10-sposobow-na-sprawny-umyslTwój sprawny umysł

Osoby młode, myślą szybciej, a jednak w starszym wieku potrafimy uwzględniać więcej informacji jednocześnie i lepiej się koncentrujemy.

Będziesz lepiej zapamiętywał, gdy:

Powtarzasz i powtarzasz. Wiele razy opowiadaj treść przeczytanej książki swoim dzieciom, wnukom, znajomym. Umysł działa tak, że każde kolejne przypomnienie sobie zapamiętanej informacji jest łatwiejsze i utrwala się mocniej.

Angażujesz wszystkie zmysły. Zapamiętuj za pomocą słuchu, wzroku, dotyku, węchu i smaku. Im więcej składowych, tym lepiej zapisze się informacja, np. łatwiej zapamiętasz nazwę egzotycznego kwiatu, kiedy sprawdzisz, jak on pachnie.

Uczysz się, chodząc. Poprawia to krążenie i zaopatrzenie szarych komórek w tlen. Myślisz więc efektywniej.

Relaksujesz się. To mit, że w stresie zapamiętujemy lepiej. Złe emocje przeszkadzają mózgowi w zapamiętywaniu informacji, a nawet mogą zniszczyć te już zapisane.

1 sposób na sprawny umysł: przestrzegaj stałego porządku dnia

Wstawaj i kładź się spać o tych samych porach, tak samo jedz posiłki, bierz kąpiel, wychodź po zakupy. Regularność pomorze w synchronizacji wewnętrznego zegara biologicznego z cyklem dziennym, a to pozytywnie wpłynie na pracę mózgu.

2 sposób na sprawny umysł: spaceruj w słoneczne dni

Codziennie spędzaj przynajmniej pół godziny na powietrzu i korzystaj ze światła dziennego, które jest potrzebne do prawidłowego działania przysadki mózgowej oraz gruczołów produkujących hormony.

3 sposób na sprawny umysł: wysypiaj się

W fazie snu głębokiego mózg odpoczywa i regeneruje się. Jego aktywność zmniejsza się o 50-60%. Natomiast w fazie REM (to ta w której masz sny) – porządkuje zdobyte w ciągu dnia informacje, potrzebne zostawia, zbędne wyrzuca, w ten sposób utrwala się pamięć.

4 sposób na sprawny umysł: wspominaj przeszłość

Codziennie wieczorem przypomnij sobie, co się wydarzyło w ciągu dnia – to doskonałe ćwiczenie na pamięć obrazową. Wspominaj też dalsza przeszłość, swoich rodziców, urodziny dzieci, pierwsze rodzinne wakacje – tak wesprzesz pamięć autobiograficzną.

5 sposób na sprawny umysł: spotykaj się z przyjaciółmi

Ryzyko demencji jest o 60% niższe u osób, które prowadzą towarzyski tryb życia. Prawdopodobnie dlatego, ze kontakty międzyludzkie sprzyjają produkcji przeciwzapalnych związków w mózgu.

6 sposób na sprawny umysł: jeźdź samochodem i na rowerze

To w naturalny sposób stabilizuje podstawowy rytm mózgu. Ten rytm jest trzysekundowy, a to oznacza, że mózg koncentruje się na 3 sekundy, a potem następuje krótka przerwa, kolejne 3 sekundy – przerwa itd.

Uwaga! Te trzysekundowe odcinki czasu zostały nazwane oknami teraźniejszości. Dowodem na ich istnienie są działania automatyczne, np. to, ze gdy „skaczesz” po kanałach TV, na każdym koncentrujesz się 3 sekundy, 3 sekundy trwa uścisk dłoni, co 3 sekundy ronisz króciutką pauzę w mówieniu itd.

Jazda samochodem i rowerem to doskonały trening trzysekundowego rytmu. Na drodze musisz przewidywać, co może się stać i czynisz to właśnie z trzysekundowym wyprzedzeniem.

7 sposób na sprawny umysł: tańcz solo lub w parze

Poprawia to ukrwienie mózgu i wzmacnia jego rytmizację. Utwory muzyczne są komponowane w trzysekundowym rytmie, czyli takim, w jakim działa mózg.

8 sposób na sprawny umysł: korzystaj z nowinek technicznych

Korzystaj z internetu, Skype’a czy smartfona. Poproś dzieci albo wnuki, żeby nauczyły Cię obsługi nowoczesnych urządzeń. Im więcej wyzwań, tym lepiej dla umysłu.

9 sposób na sprawny umysł: podróżuj tak często, jak pozwala Ci zdrowie

Niektóre biura podróży oferują zniżki. Dzięki podróżom pomnażasz obrazy w mózgu, jakbyś wstawiał eksponaty do muzeum. Doświadczasz nowych sytuacji i miejsc w powiązaniu z różnymi uczuciami – tak trenujesz pamięć epizodyczną.

10 sposób na sprawny umysł: naucz się grać na instrumencie

Ten sposób aktywizuje do pracy obszary prawej i lewej półkuli mózgu. Natomiast gdy tylko słuchasz, pracuje jedynie prawa półkula.

Jakie jedzenie dla mózgu?

Tłuste ryby (halibut, śledź, dorsz), olej rzepakowy i lniany to źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega3 (n-3), które opóźniają procesy starzenia się komórek nerwowych.

Sięgaj też po inne oleje roślinne, pestki dyni, słonecznika, sezamu, a także awokado. Dostarczą Ci kwasów omega-6 (n-6).

Uwaga! Musisz zwrócić uwagę na proporcję, gdyż nadmiar omega-6 niweluje pozytywne działanie omega-6. Odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych n-3 do n-6 powinien wynosić 1:5. Tymczasem w diecie przeciętnego Polaka to 1:30.

Razowe pieczywo, makaron z pełnego przemiału, kasze to bogate źródła witamin z grupy B. Usprawniają one funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiają zdolność skupiania uwagi i uodporniają na stres.

Żółtko jaja, soja, orzeszki ziemne, wątróbka – to bogate źródła lecytyny – tłuszczu należącego do grupy fosfolipidów. Słynie on z tego, że poprawia koncentrację.

Brokuły, seler, sałata, rzodkiewki, dynia, borówki, cytrusy, jabłka – dostarczą Ci witamin o działaniu antyoksydacyjnym, czyli A, E i C. Spowalniają one starzenie się wszystkich komórek, też tych odpowiedzialnych za pamięć i koncentrację.

Aż 82% mózgu to woda. Dlatego, gdy dużo pijesz (1,5 litra mineralnej dziennie), myślisz szybciej, a jakość procesów myślowych jest lepsza.

Czy zastanawiasz się czasami nad tym, jakby to było wykonywać KILKA czynności jednocześnie, w pełni je kontrolując?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.