Dlaczego warto jeść cykorię?


dlaczego-warto-jesc-cykorie7 powodów, dla których warto jeść cykorię

Sezon na cykorię trwa od listopada do kwietnia i wtedy dostarczy Ci dużo błonnika, witamin, potasu, żelaza, magnezu, miedzi, cynku i kwasu foliowego. W sałatkach i surówkach warto zastąpić nią niezbyt wartościowe o tej porze roku sałaty.

Uwaga! Jeśli nie lubisz zbyt intensywnej goryczki, wybierz cykorię sałatową, szukaj jak najbielszych główek. Zielone końcówki listków świadczą, ze warzywo miało za dużo światła (uprawia się ją w ciemności), a wtedy gorzknieje.

Cykoria chroni przed wrzodami

Cykoria jest źródłem inuliny – naturalnego prebiotyka, który jest pożywką dla mikroflory jelitowej. Wystarczy zjeść porcję surówki dziennie, by oczyścić przewód pokarmowy, wzmocnić błony śluzowe żołądka i uchronić się przed chorobą wrzodową oraz stanami zapalnymi jelita grubego.

Cykoria odkwasza organizm

Gorzkawe listki oczyszczają organizm z toksyn, a także usuwają zbędny mocznik. Działają silnie alkalizująco, czyli odkwaszają organizm. Poleca się je więc osobom, które cierpią na dnę moczanową (artretyzm), a także reumatyzm.

Cykoria reguluje poziom cukru

Inulina – naturalny błonnik, który znajduje się w cykorii – absorbuje glukozę po posiłku, przez co ogranicza jej wchłanianie do krwi. Działa więc podobnie do produkowanej przez trzustkę insuliny.

Cykoria zapobiega infekcjom układu moczowego

A to dzięki flawonoidom, które powodują zwiększone wydzielanie moczu. Związki fenolowe dezynfekują natomiast drogi moczowe.

Cykoria zmniejsza ryzyko chorób naczyniowych

W przewodzie pokarmowym inulina doskonale wiąże substancje, które zawierają szkodliwe tłuszcze. Dzięki temu zmniejsza się stężenie cholesterolu we krwi, a w efekcie ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca.

Cykoria usprawnia trawienie

Laktucyna i laktukopikryna (odpowiadają za charakterystyczną goryczkę cykorii) przyspieszają produkcję soku żołądkowego, pobudzają apetyt i stymulują wątrobę do wytwarzania żółci.

Cykoria leczy bezsenność i uspokaja

Laktucyna ma także działanie odprężające i nasenne i właśnie z tego powodu kawa z cykorii do doskonały zamiennik dla tradycyjnej naturalnej kawy, która utrudnia zasypianie.

Cykoria na wątrobę i drogi moczowe

2 łyżki świeżego korzenia cykorii zalej 1 szklanką wody, gotuj 3 minuty, ostudź i przecedź. Pij  razy dziennie po pól szklanki.

Działa żółcio-i moczopędnie.

Cykoria na przemianę materii

Przygotuj napar z 30 g świeżych liści cykorii i 1 l wody. Pij po szklance przed każdym posiłkiem.

Oto sposoby, którymi sama się wyleczyłam, bez tabletek i lekarzy… Przyjmując styl życia taki, jaki ogólnie jest nam znany, zdrowia sobie nie wypracowałam. Przeciwnie…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.